„A Busójárás, melyet az UNESCO 2009-ben hazánkból elsőnek vett föl a szellemi kulturális örökségek reprezentatív listájára, háromszáz éves hagyománya Mohácsnak, melyet a Busóudvarban létrehozott interaktív kiállítótérben ezentúl a városba látogatók az év bármely szakában láthatnak” - mondta Szekó József, majd a beruházással kapcsolatban kiemelte, hogy Bártfai István elismerésre méltó tervei alapján a kivitelező KÉSZ ZRT. Fehér Gábor építész vezetésével kifogástalan munkát végzett.
„A város legértékesebb területén a Busóudvar többfunkciós létesítmény, mely a Mohács hírét világszerte ismertté tett télűző-tavaszt köszöntő népszokás reprezentálásán kívül a különböző közösségi rendezvények tartására alkalmas helyszín a belső zárt-, és a külső nagyobb térrel, mely egyúttal parkolóként is szolgálhat. Az épületben látványműhelyek vannak és vendéglátó egység is helyet kapott, időszaki kiállításra alkalmas helyiséggel gyarapodtunk, és a régi helyén, de megújult környezetben marad az önsegélyező nyugdíjasok székháza” - sorolta az új létesítmény funkcióit a polgármester.
A 692 milliós összköltségű beruházáshoz 451 milliós támogatást kapott az önkormányzat. A létesítmény eszközeit, bútorait, a kiállítás berendezési tárgyait az EDIMA Bt. szállította, az udvarban lévő busószobrok Trischler Ferenc szobrászművész alkotásai. A projekt megvalósításában közreműködőként a városháza fejlesztési csoportjából Szekó Józsefné és Kiss Zsófia tevékenysége mellett Bagó Béla, Zólyomi Zoltán és Dikán György, a műszaki ellenőrök, műszaki felelősök munkáját emelte ki Szekó József.
Dr. Hargitai János ünnepi beszéde bevezetőjéül arra emlékeztetett, hogy Szent Mihály napja jó alkalom az ünneplésre, ezen a napon már ráértek az emberek ünnepelni, mert „már a fű sem nőtt, hogy kaszálni kellett volna, és a legelőről az állatokat is behajtották".
Beszélt Mohács történelmi múltjáról, a gyászos emlékű 1526-as csata következményeiről, majd megjegyezte, hogy kevesebben emlékeznek az 1687-es második, a győztes mohácsi csatára, amelyhez köti valójában a legenda a Busójárás hagyományát. Megjegyezte: „Nem véletlen, hogy a világ nemzetei érdemesnek tartják a szellemi kulturális örökség címre a nagyszerű népszokást, amelynek ezentúl egész éven át történő bemutatására a Busóudvar átadási ünnepségével Mohács hazánk ma és holnap ünneplő 1300 településhez csatlakozott.”
A Busóudvart Bognár Attila plébános és Németh Pálné evangélikus lelkész áldotta meg. Az ünnepélyes eseményt megelőzően már kora délutántól népes közönsége volt a helyi tánccsoportok fellépéseinek, a zenekarok bemutatóinak, míg a gyerekek különböző kézműves foglalkozásokon vehettek részt, beöltözhettek busónak, sőt, faraghattak is maguknak álarcot. A késő délutáni zápor sem riasztotta el a programok résztvevőit, így az esti táncháznak is volt közönsége.