Az újság szerint a békés demonstráció március végén kezdődött. A helyi hatóságok érvelése szerint a protestáns templomban illegálisan épült szerkezetek és toldások is vannak, amelyekre az építtetők nem kaptak engedélyt, ezért az épületet le kell bontani.
A templomot nemrég adták át, adományokból - összesen 30 millió jüanból (1,1 milliárd forintból) - mintegy hat éven át épült, a hívők szerint a helyi kormányzat engedélyével.
A rombolás elleni ülősztrájk, virrasztás és gyertyagyújtás formáját öltő tüntetés a múlt héten erősödött fel, a hatóságok ugyanis a lebontás 15 napon belüli végrehajtását rendelték el. A becslések szerint hívők ezrei százas csoportokban, egymást váltva virrasztanak a templom előtt, miközben egyenruhás és civil ruhás rendőrök is ügyelnek az épület körül.
A South China Morning Post szerint a hétvégén egyfajta nem hivatalos megegyezés született az ügyben, miszerint a templom központi részét megtartják, annak mellékszárnyait ugyanakkor lebontják. Ezt egyik fél sem erősítette meg, a tüntetés így továbbra is tart.
A vencsoui rombolási kísérelt egy nagyobb, Csöcsiang-tartomány más részeire is kiterjedő akció része - írja a lap. Tajsun, Vencseng és Rujan falvak templomai szintén lebontási határozatot kaptak. Vencsout a keresztény vallás legnagyobb kínai központjaként, „a Kelet Jeruzsálemeként" is szokás emlegetni, becslések szerint a város 7 milliós lakosságának mintegy 15 százaléka hívő keresztény.
Az ország egész területén egy 2010-es, nem hivatalos felmérés szerint 33 millióra tehető a keresztények száma: 30 millióan protestánsok és 3 millióan katolikusok.