A városalapítás 250. évfordulójának alkalmából jelent meg először az Orosházi Harangszó, ennek már 20 éve. A jeles alkalomból beszélgetést szerveztek a városi könyvtárban az „Orosházi múltidéző – városunk a korabeli sajtóban” sorozat keretében. Április 15-én Koszorús Oszkár házigazda vendégei Ribár János nyugalmazott evangélikus esperes, és Ördög Endre igazgatólelkész voltak.
1994 februárjában jött ki a nyomdából először a Harangszó – akkor még így, Orosházi nélkül. A második szám már a jelenleg is ismert címet kapta, mert kiderült, más újság is van már Harangszó címmel. A negyedévenként megjelenő, 92 lapszámot megélt újság célja 20 éve változatlan: bepillantást adni a gyülekezet életébe, eseményeibe, emellett egyháztörténeti írások, igemagyarázatok, teológiai tanulmányok és elmélkedések is olvashatók benne.
Az újság jelentőségéről a város, és az egyházközség életében mindhárom megszólaló úgy vélekedett: nem csak a hitéleti, gyülekezeti hírek szempontjából fontos, hanem azért is, mert rengeteg helytörténettel kapcsolatos írás jelent már meg az oldalszám tekintetében folyamatosan bővülő lap hasábjain.
– Orosházán több ízben jelent már meg korábban evangélikus lap. Amikor 1994-ben elérkeztünk a városalapítási ünnephez, úgy éreztük, megérett a helyzet arra, hogy egy régi hagyományt folytassunk, egy érdekes színfolttal gyarapítsuk a várost – ismertette Koszorús Oszkár helytörténész az Orosházi Harangszó hátterét. Lelkes csapat szerveződött össze annak idején: a gyülekezet akkori lelkésze, Pintér János, Győri Gábor igazgatólelkész, Ribár János lelkész, és Koszorús Oszkár helytörténész ötlete nyomán született meg az Orosházi Harangszó.
Nyomdában a legfrisebb szám
Ribár János, nyugalmazott esperes, a lap egykori szerkesztője úgy fogalmazott: amolyan „firkász” volt mindig is, így már a kezdetektől fogva szívesen írt az újságba. Emellett a lap egyediségéről is beszélt.
– Minél színesebb az információs sztráda, annál gazdagabb egy város. A sajátságos egyházi, teológiai, egyházpolitikai látószögével az újság a város lakosait hivatott szolgálni. Minden világi, társadalmi kérdéshez igyekeztünk hozzászólni, széles merítést biztosítva az olvasóknak.
Ördög Endre igazgatólelkész szerint az Orosházi Harangszó nem csak azoknak a gyülekezeti tagoknak szól, akik minden vasárnap templomba járnak, hanem azoknak is, akik valamilyen oknál fogva távol maradnak tőle, így őket is elérik.
– Túl azon, hogy hitéleti, teológiai vonulata van az újságnak, néplap is. Méghozzá azért, mert tudósít az egyház életéről, ugyanakkor olyan kiadvány, mely a város életében is forrásértékű, új ismereteket ad. Egyfajta hármasságban: teológiai-hitéleti, néplap és helytörténeti értékét tekintve fontos az Orosházi Harangszó városunkban.
A mintegy egyórás beszélgetés során nem csak az újság történetéről tudhattak meg többet a jelenlévők, hanem arról, mit jelent az evangélikus hitvallás, s hogy hogyan épül fel az egyház maga – bővebb áttekintést adva a közel 40 érdeklődőnek arról, milyen alapokkal rendelkezik a 20 éves múltra visszatekintő lap. A napokban jelenik meg egyébként az újság 21. évfolyamának első száma.