Könyv készült Pátkai Ervin szobrászművészről Békéscsabán

Könyv készült Pátkai Ervin szobrászművészről Békéscsabán

Share this content.

Békéscsaba – Pátkai Ervin (1937-1985) szobrászművész életét és munkásságát összefoglaló könyvet adott ki a Békéscsabai Evangélikus Gimnázium és Művészeti Szakközépiskola Pátkai Tehetségpontja. Forrás: MTI

A békéscsabai születésű, Párizsban karriert befutott művészt a barátok, a kortársalkotók és testvére, Pátkai Róbert evangélikus püspök írásai segítségével mutatja be a Távlatot kapott élet című könyv.

Bakay Péter evangélikus lelkész, a könyv szerkesztője az MTI-nek elmondta: a művészről albumok és kiállítási képanyagok összefoglalói jelentek meg Párizsban és itthon magyar nyelven, azonban a békéscsabai kiadás az első olyan összefoglaló kiadvány, amely kronológiai sorrendben, magyar nyelven, részletesen tartalmazza a művész alkotásait, monumentális köztéri szobrait, életközeli szobrait, kisplasztikáit, rajzait és építészetét. A könyv fejezeteit és a benne szereplő írásokat fotók illusztrálják, a témákhoz illő Pátkai Ervin-versek közvetítenek az olvasó felé különös hangulatot. 

Az 1985-ben balesetben elhunyt Pátkai Ervin 1974-től a Párizs melletti Noisy-le-Grand új városrészének, a Le Pavé Neuf urbanisztikai tervezésének műszaki vezetője volt, tanított a Sorbonne-on szobrászatot, a párizsi Magyar Műhely folyóirat egyik alapítója volt. Technikai újító volt a szobrászatban, a hatvanas évektől készítette jellegzetes köztéri monumentális, konstruktív betonszobrait. 

A könyv szerzői közül a Békéscsabán élő Banner Zoltán művészettörténész munkásságát értékelő anyagában kiemeli: „a művészet európai fővárosában, az ugyancsak Békéscsabáról induló Munkácsy óta egyetlen magyar művésznek a pályája sem ívelt föl olyan tüneményes gyorsasággal, mint az övé". 

Pátkai Ervin 1937-ben született Békéscsabán. A Magyar Iparművészeti Főiskolán Borsos Miklós volt a mestere és Medgyessy Ferenc növendéke volt. 1956-ban emigrációba kényszerült és Párizsban tanult tovább az École des Beaux-Arts művészeti egyetemen. Munkásságát 1973-ban francia lovagrenddel ismerik el.

Az evangelikus.hu cikkeihez a Magyarországi Evangélikus Egyház Facebook profiljában szólhat hozzá, itt mondhatja el véleményét, oszthatja meg másokkal gondolatait: www.facebook.com/evangelikus
A hozzászólásokat moderáljuk, ha gyűlöletkeltő, törvényt, illetve személyiségi jogokat sért. Kérjük, mielőtt elküldi véleményét, a fentieket vegye figyelembe!