Középiskolai rangsor: A Deák Téri Evangélikus Gimnázium a legjobb egyházi iskolák között szerepel

Középiskolai rangsor: A Deák Téri Evangélikus Gimnázium a legjobb egyházi iskolák között szerepel

Share this content.

Budapest – A budapesti Fazekas Mihály Általános Iskola és Gimnázium vezeti a HVG középiskolai rangsorát, ám az első húsz között tíz vidéki intézmény is található. Megjelent a HVG 2014-es listája a száz legjobb középiskoláról. A felmérés szerint a Deák Téri Evangélikus Gimnázium a legjobb öt egyházi iskola között szerepel. Forás: eduline.hu

Az oktatási portál beszámolója szerint a HVG most megjelenő 2014-es kiadványa a száz legjobb középiskolát rangsorolja.

A budapesti Fazekas Mihály Általános Iskola és Gimnázium, az ELTE Radnóti Miklós Gyakorló Általános Iskola és Gyakorló Gimnázium, a Szent István Gimnázium, a zalaegerszegi Zrínyi Miklós Gimnázium, valamint a budapesti Eötvös József Gimnázium - a diákok teljesítménye alapján ezek az intézmények állnak a HVG 2014-es középiskolai rangsorának élén.

A Fazekas eredménye nem okozott meglepetést, ez ugyanis az egyetlen a 957 magyar középiskola közül, amely a 10. évfolyamos diákok kompetenciamérésének eredményei, az OKTV-döntőbe jutott tanulók száma és a felvételi eredmények alapján is az első helyen áll. Az összesített rangsor második és harmadik helyezettje, a Radnóti és a Szent István Gimnázium tanulói pedig egyenletesen jó teljesítményt nyújtanak valamennyi téren.

A vidéki gimnáziumok is jól szerepeltek a középiskolai rangsorban. Bár a legjobb tízbe csak kettő került be, a legjobb húszban már tíz vidéki intézmény szerepel. „Meglepetésre viszont az egyházi iskolák közül egynek sem sikerült az első húsz helyezett közé kerülnie (...) igaz viszont, hogy az egyházi középiskolák egyenletesen jó színvonalúak, mert a legjobb száz magyar középiskola csaknem ötöde, tizennyolc intézmény van egyházi kezekben” - olvasható a kiadványban.

Milyen szempontok alapján állt össze a rangsor?

A rangsorokat a diákok 2012-es tanulmányi és felvételi eredményei, valamint a tanulmányi versenyeken elért helyezésük alapján állították össze. Az összesített rangsor például nyolc – a 10. évfolyamosok kompetenciamérésének eredményei, az Országos Középiskolai Tanulmányi Verseny döntőibe jutott tanulók száma, a kötelező érettségi tárgyakból elért eredmények, valamint a HVG Diploma 2013 felsőoktatási listájának első harminc karára bejutott diákok aránya alapján összeállított – részrangsor felhasználásával készült.

Az alapítványi, az egyházi, a gyakorlóiskolai és a két tannyelvű iskolák listájának összeállításához ugyanezeket az adatokat használták, míg a szakközépiskolák rangsorolásakor a szakmai tanulmányi versenyek, a SZÉTV és az OSZTV 2012-es döntőseinek száma is szempont volt.

„Arról persze nem szabad elfeledkezni, hogy a HVG rangsora a tanulmányi eredmények alapján készült, az oktatás minőségét reprezentáló rangsor. Ez azonban nem jelenti azt, hogy ezek az iskolák feltétlenül a legkedveltebbek a szülők és a tanulók közt. Azt, hogy melyik iskola mennyire diákbarát, és hol érzik magukat a legjobban a diákok, s mennyire érzik azokat magukénak a szülők, ez a rangsor nem tükrözi. Ám szakértők szerint a középiskola választásánál dől el, milyen szakmai pályát fut majd be valaki" - olvasható a kiadványban.

Az öt legjobb egyházi gimnázium között evangélikus is szerepel

A Budai Ciszterci Szent Imre Gimnázium, a Pannonhalmi Bencés Gimnázium, Egyházzenei Szakközépiskola és Kollégium, a budapesti Piarista Gimnázium, Deák Téri Evangélikus Gimnázium, valamint a Baár-Madas Református Gimnázium, Általános Iskola és Diákotthon - a diákok eredményei alapján ezek a gimnáziumok vezetik az egyházi iskolák HVG-rangsorát.

„A felekezeti fenntartású általános iskolába járó diákok száma az előző kormányzati ciklus utolsó, illetve a mostani tanév kezdete között közel a duplájára, 48,5 ezerről 86 ezerre, az egyházi fenntartású gimnáziumok száma pedig 116-ról 153-ra nőtt.  A hazai általános iskolások közül ma már minden kilencedik tanuló, a gimnazisták közül pedig durván minden ötödik diák felekezeti intézménybe jár" - olvasható a kiadványban.

 
Címkék: iskola - oktatás - rangsor - egyház -

Az evangelikus.hu cikkeihez a Magyarországi Evangélikus Egyház Facebook profiljában szólhat hozzá, itt mondhatja el véleményét, oszthatja meg másokkal gondolatait: www.facebook.com/evangelikus
A hozzászólásokat moderáljuk, ha gyűlöletkeltő, törvényt, illetve személyiségi jogokat sért. Kérjük, mielőtt elküldi véleményét, a fentieket vegye figyelembe!