A magyar történelmi egyházak vezetőivel folytatott tárgyalások keretében Domokos László hivatalában fogadta Gáncs Pétert, a Magyarországi Evangélikus Egyház elnök-püspökét és kíséretét. Az egyházi és világi vezetők a megbeszélésen áttekintették a közpénzügyi gazdálkodás legfontosabb kérdéseit, az államháztartási ellenőrzés egyházakkal kapcsolatos részleteit, és kölcsönösen tájékoztatták egymást a feladatellátást, valamint az intézményrendszert érintő változásokról.
Szektorális megközelítésű ellenőrzéseket tervez az ÁSZ
Domokos László köszöntőjében elmondta, hogy az ÁSZ tekintettel az egyházak jogállásával és feladatellátásával kapcsolatos változásokra új, szektorális megközelítést vezet be a vallási közösségek ellenőrzésében. A módszer lényege, hogy az ellenőrzések egy-egy ágazat egészét átfogják majd, így biztosítva a döntéshozók számára az egyházi és a világi fenntartású intézmények által elért eredmények összehasonlíthatóságát. Az ÁSZ elnöke leszögezte: a számvevőszék továbbra is minden vallási közösséget egyformán, objektív kritériumok alapján ellenőriz, ellenőrzései pedig csak a hitéleten kívüli tevékenységekre terjednek ki.
Domokos László a jövőbeni ellenőrzésekkel kapcsolatban arra is felhívta a figyelmet, hogy a vagyonellenőrzések keretében az ÁSZ kiemelten foglalkozik majd az állam által átadott ingatlanok rendeltetésszerű használatával. Végül felajánlotta, hogy az intézmény tanácsadási funkciójának részeként az egyházaknak lehetősége nyílik egy önellenőrzési teszt elvégzésére, amely támogatja a feladatok ellátásának szabályszerűségével, hatékonyságával kapcsolatban megfogalmazott elvárások teljesítését.
A feladatellátás során a minőségre és a fenntarthatóságra kell törekedni
A Magyarországi Evangélikus Egyház nevében Gáncs Péter adott tájékoztatást az elmúlt egy év változásairól, eredményeiről. Az elnök-püspök hangsúlyozta: a szerény mértékben bővülő intézményrendszer és az átvállalt feladatok egyensúlyban állnak az egyház lehetőségeivel, ezért minden területen biztosítani tudták a minőségi feladatellátást. A gazdasági kérdésekben illetékes vezetők, Kákay István, dr. Zsugyel János és Csorba Gábor a finanszírozási, vagyongazdálkodási kérdésekről szólva kifejtették: az átvett intézményekre a jövő befektetéseként tekintő egyházi szemlélet biztonságot, egyfajta erkölcsi garanciát nyújt az állam és a társadalom számára, véleményük szerint ezért nagy szükség lenne az egyházak vagyoni hátterének megerősítésére, további finanszírozási források bevonására.