Megkettőzött oltalom

Megkettőzött oltalom

Share this content.

Forrás: Evangélikus Élet, szöveg és fotó: Veszprémi Erzsébet
Nyíregyháza – Több mint duplájára nőtt a férőhelyek száma az Oltalom Szeretetszolgálat átmeneti szállóján, Nyíregyházán. A Magyarországi Evangélikus Egyház fenntartásában működő, hajléktalanokról gondoskodó szervezet Rákóczi utcai telephelyén a tetőtér beépítésével sikerült az eddigi tizennyolcról negyvenre emelni az ágyszámot. A beruházás rekordidő, alig egy hónap alatt készült el, az intézmény és a fenntartó saját erejéből, mintegy negyvenhárommillió forintból. Az átmeneti szálló átadási ünnepségét 2015. március 24-én tartották.

„Úr Jézus, te megtapasztaltad a hajléktalan és kiszolgáltatott létet” – kezdte az imádságot még az ünnepség bevezető részében Laborczi Géza intézményvezető-lelkész, amikor egy testes asszonyság könnyáztatta arccal menekült az egyik új szoba fedezékébe a szentelésnek, avatásnak helyet adó folyosóról. Az Oltalom Szeretetszolgálat gyámolítottja meghatódott a felismeréstől: a Názáreti sorsában osztozik.

Mert nincsen itt maradandó városunk, hanem az eljövendőt keressük.” (Zsid 13,14) Az alkalomra választott igében minden szó a helyén van – mutatott rá ezt követően az avatás szolgálatát vállaló Krámer György, egyházunk országos irodájának vezetője. Akkor értelmezzük helyesen, ha tudjuk, ebben a világban minden átmeneti, és ez határozza meg a tulajdonhoz való viszonyunkat. „Legyen áldott, aki átlépi e hajlék küszöbét! Találjon testvérre itt, aki szeretetre vágyik!” – e szavakkal áldotta meg a kibővült átmeneti szállót, melynek történetét Laborczi Géza osztotta meg a nyíregyházi, evangélikus fenntartású oktatási és szociális intézmények jelen lévő képviselőivel.

Az Oltalom Szeretetszolgálat Rákóczi utcai központja, ahol egyébként hajléktalanok otthona, szenvedélybetegek nappali ellátója, népkonyha és orvosi rendelő is működik, 2007-ben az Európai Unió támogatásával, a Humánerőforrás-fejlesztési operatív program (HEFOP) pályázatának keretében épült. Anélkül, hogy tudták volna, mikor és milyen célból, de biztosra vették: egyszer szükség lesz a tetőtérre, ezért úgy intézték akkor az építkezést, hogy majd könnyű legyen folytatni.

Amikor a Rezeda utcai átmeneti szálló kevésnek bizonyult, ennek az előrelátásnak nagy hasznát vették. Egyre több a rászoruló, nő az igény az ilyen jellegű ellátás iránt is, ugyanakkor a szabályzók, a normatíva megállapítása miatt tizennyolc férőhelyet nem is lehet gazdaságosan működtetni.

Az országos egyház fenntartásában működő nyíregyházi Oltalom Szeretetszolgálat ezért fordult az önkormányzathoz segítségért: az érvényben lévő kapacitásstop idején csak az önkormányzat kérhette a Nemzeti Rehabilitációs és Szociális Hivataltól a bővítés lehetőségét.

Sok körben egyeztettek, sokszor másztak a poros, barátságtalan és sötét padlásra, míg minden kérdésben egyetértésre jutottak – emlékezett Buda Annamária, a diakóniai osztály vezetője hálatelt szívvel, hisz az átmeneti szálló szobái tiszták, barátságosak és világosak! Az Euró-Mádi Kft. szakemberei kiváló és gyors munkát végeztek, tartva a hivatal által megadott engedélybe foglalt határidőt. Több mint negyvenen vannak várólistán; amint megérkezik a használatbavételi engedély, közülük huszonketten be is költözhetnek.

„Itt házaspárokat vagy felnőtt korú gyerekkel egész családot is befogadhatunk, ami ismét új fejlemény, erre eddig nem volt lehetőség Nyíregyházán” – tudtuk meg Nagy Judit intézményvezető-helyettestől. Az egyébként valamilyen jövedelemmel rendelkező rászorulók elhelyezésére szolgáló szállón alapesetben egy évig maradhat, akinek nincs fedél a feje felett. Az Oltalom Szeretetszolgálat szakemberei pedig arra törekszenek, hogy ennyi idő alatt elérjék a társadalomba való integrálódásukat.

Az evangelikus.hu cikkeihez a Magyarországi Evangélikus Egyház Facebook profiljában szólhat hozzá, itt mondhatja el véleményét, oszthatja meg másokkal gondolatait: www.facebook.com/evangelikus
A hozzászólásokat moderáljuk, ha gyűlöletkeltő, törvényt, illetve személyiségi jogokat sért. Kérjük, mielőtt elküldi véleményét, a fentieket vegye figyelembe!