Megvan az új pápa: Jorge Mario Bergoglio argentin bíboros lett a 266. pápa I. Ferenc néven

Megvan az új pápa: Jorge Mario Bergoglio argentin bíboros lett a 266. pápa I. Ferenc néven

Share this content.

Vatikánváros - Jorge Mario Bergoglio argentin bíborost választotta meg a konklávé a római katolikus egyház új vezetőjének – jelentette be Jean-Louis Tauran, a korelnök protodiakónus bíboros szerda este, néhány perccel negyed kilenc előtt a Szent Péter-bazilika erkélyéről. Forrás: MTI, Index, Magyar Kurír, szöveg: evangelikus.hu

A 266. pápa a Ferenc nevet választotta, így I. Ferenc néven foglalja el - első latin-amerikaiként - Szent Péter trónját. 
Azért kellett új pápát választani, mert a tisztséget eddig betöltő XVI. Benedek február 28-án lemondott. Ezt a - február 11-én váratlanul bejelentett - döntését azzal indokolta, hogy előrehaladott kora miatt már nincs elég ereje megfelelő módon gyakorolni a pápai hivatást. 
pápaválasztásra jogosult bíborosok kedd délután kezdték meg a tanácskozásukat, s már másnap, az ötödik szavazási fordulóban döntésre jutottak az új egyházfő személyéről. 
Jorge Mario Bergoglio Buenos Aires 76 éves jezsuita érseke, s mindvégig szerepelt a pápaesélyesek között, bár nem az elsők között. Szinte az egész karrierjét a hazájában, Argentínában töltötte. Állítólag ez a szerényen a háttérbe húzódó, alázatos bíboros kapta a második legtöbb szavazatot 2005-ben, XVI. Benedek megválasztásakor. Bergoglio javára írják az argentin katolikus egyház megújítását, amely az egyik leginkább konzervatív egyház volt Latin-Amerikában.
A Szent Péter téren összegyűlt százezres tömeg üdvrivalgással köszöntötte Tauran bíborost, majd a néhány perccel később immár a fehér pápai ruhába átöltözött Bergoglio bíborost, vagyis I. Ferenc pápát, aki Urbi et orbi - a városnak, Rómának és a világnak - áldást mondott a Szent Péter-bazilika erkélyéről.
A most megválasztott, 76 éves pápa először megilletődve lépett az erkélyre. A százezres tömegben feltűntek argentin zászlók is, I. Ferenc percekig csak szótlanul állt, majd olaszul köszöntötte a tömeget. Utána viccelődve mondta: „Tudjátok, a konklávé kötelessége volt, hogy új püspököt adjon Rómának. Úgy tűnik, hogy bíboros testvéreim a világ végére mentek érte. Hát itt vagyok. Köszönöm a fogadtatást” - mondta az új katolikus egyházfő.
Utána az egybegyűltekkel közösen XVI. Benedek pápáért mondták el a Miatyánk imádságot. Majd csendes imádkozásba kezdtek, Isten áldását kérve az új pápára. Utána áldást kért a jelenlevőkre és az egész világra is. Majd megköszönte azt, ahogyan a tömeg fogadta, és közölte, hogy hamarosan ismét látják majd egymást. Végül elköszönt, és bement az erkélyajtón.

Háttér

Szerdán hét óra után pár perccel fehér füst szállt fel a kéményből, majd megszólaltak a Szent Péter-bazilika harangjai is. Ez jelezte, hogy az ötödik szavazási fordulóban sikerült megválasztani az új pápát. A Szent Péter tér teljesen megtelt, a helyszíni beszámolók szerint mozdulni sem lehetett, több százezer ember lehetett a helyszínen. A budapesti Szent Péter-bazilika harangjai is megkondultak a döntés után.
A vatikáni harangok kondulása után a szemerkélő esőben az óriási tömeg ünnepelt. „Viva il Papa” –skandálták, bár akkor még nem tudták, hogy kit éltetnek. Mindenki a térre néző balkon ajtaját figyelte, ahonnan hagyományosan az új egyházfő köszönti a híveket. A térre közben bevonult a svájci gárda is, és felhangzott az olasz himnusz.
A bíborosból megválasztott pápák sokszor elérzékenyültek a szavazás után, ezért azt a szobát, ahol az erkélyre menet átöltöznek, a könnyek szobájának nevezik. Az újdonsült egyházfő ebben a szobában veszi fel a pápai ruhákat, amelyeket már jó előre S-es, M-es és L-es méretben elkészítettek a Gammarelli pápai szabói. A vörös bőrcipőket ennél is több lehetséges méretben kellett elkészíteniük.
Az egyházat nyolc évig vezető XVI. Benedek február 11-én jelentette be, hogy fizikailag már nem elég erős a pápai feladatok ellátásához, ezért február 28-án távozik posztjáról. Azóta az átmeneti időszakban a pápai kamarás vette át a Vatikán irányítását. Az eredeti tervek szerint március 15-én tartott konklávét néhány nappal előrehozták.
A 115 fős pápaválasztó konklávé kedden, az eredetileg tervezett március 15-i időpontnál előbb ült össze a Sixtus-kápolnában, hogy megválassza a február végén lemondott XVI. Benedek utódját. Az akkor egyértelmű esélyesnek tartott Joseph Ratzingert másfél nap alatt választották meg nyolc éve, azonban most hasonlóan erős támogatottságot maga mögött tudó favorit nélkül indult a szavazás.
Az első szavazási nap leginkább a szegényes koszt, a párolt zöldségek miatt került be a hírekbe, de nem sikerült kétharmados többséget szereznie egyik jelöltnek sem. Vatikáni források az első szavazás után úgy vélték, hogy a sok lehetséges jelölt miatt csak akkor dől el gyorsan a választás, ha a fogadóirodáknál is a legesélyesebbnek jósolt Angelo Scola milánói érsek lesz a pápa. Scola érsek mögött fej fej mellett a brazil Odilo Scherer és a ghánai Peter Turkson bíboros álltak. XVI. Benedek lemondása után több elemző is úgy vélte, hogy mivel a konklávénak nincs egyértelmű esélyes jelöltje, ezért akár Erdő Péter esztergom-budapesti érsek is az egyház élére kerülhet.
A bíborosok döntését számos tényező befolyásolhatta. A Vatican Insider korábban úgy vélte, hogy a Kúria olasz tagjai között kirobbant Vatileaks-botrány ronthatja egy olasz pápa esélyeit. Ehhez hasonlóan azt sem lehetett tudni, hogy éppen az lesz-e előny, ha valaki közel állt XVI. Benedekhez, vagy ha tiszta lappal tud szembeszállni az egyház előtt álló kihívásokkal.
Az életkort is fontos tényezőnek tartották. A huszonhét évig az egyház élén álló II. János Pál után a bíborosok nem akartak hasonlóan hosszú ideig regnáló pápát. XVI. Benedek nyolc éve után viszont megint nagyobb esélyt adtak a fiatalabb jelölteknek. Több elemző úgy vélte, hogy az egyház még nem áll készen egy fekete pápára, mások ugyanakkor a ghánai Turksont XVI. Benedek lemondásának bejelentése óta az egyik legesélyesebb jelöltként tartották számon.
Hatalmas érdeklődés kísérte világszerte a pápaválasztást. A sporteseményeket leszámítva erre fogadhattak az egyik legnagyobb tétben, a BBC szerint 15 millió dollárt is feltehettek az emberek a világban az új pápa személyét találgatva. Azt nem tudni, hogy ebből mennyien fogadtak a végül pápává lett bíboros győzelmére.

Bergoglio pápa első szavai a hívekhez

„Testvéreim, jó estét!
Tudjátok, hogy a konklávé kötelessége, hogy püspököt adjon Rómának. Úgy tűnik, a bíboros testvéreim a világ másik végére mentek el érte, de itt vagyunk. Köszönöm a fogadtatást. A római egyházmegyei közösségnek megvan a püspöke: köszönöm! 
Először is imádkozni szeretnék emeritus püspökünkért, XVI. Benedekért. Imádkozzunk érte együtt, hogy az Úr megáldja és a Szűzanya oltalmazza.
A Szentatya ezután elimádkozta a hívekkel a Miatyánkot, az Üdvözlégyet és a Dicsőséget, majd így folytatta:
„Most pedig induljunk el ezen az úton: a püspök és a nép közös útján. A római egyház útja ez, azé a városé, amely a szeretetben minden egyházat vezet. A testvériség, a szeretet, a köztünk lévő bizalom útja ez. Imádkozzunk mindig egymásért, kölcsönösen. Imádkozzunk az egész világért, azért, hogy széles körű testvériség valósuljon meg.
Azt kívánom, hogy ez az út, amelyet ma elkezdünk az Egyházban, és amelyen engem az itt jelen lévő bíboros helynököm fog segíteni, gyümölcsöző legyen ennek a gyönyörű városnak az evangelizálásában! 
Most szeretnék áldást adni, de előbb szívességet kérek tőletek: mielőtt a püspök megáldaná a népet, azt kérem, hogy ti imádkozzatok az Úrhoz, hogy ő megáldjon engem: a nép imáját kérem, amely áldást kér püspöke számára. Mondjuk el csendben ezt az imát, a ti imádságotokat értem.
Ferenc pápa Urbi et orbi áldást adott minden jelen lévő hívőre, majd így búcsúzott tőlük: 
„Testvérek, elköszönök. Nagyon köszönöm, ahogy fogadtatok. Imádkozzatok értem, és hamarosan újra találkozunk! Holnap a Szűzanyához szeretnék menni imádkozni, hogy oltalmazza Róma egész városát. Jó éjszakát és jó pihenést!”

Március 19-én lesz az új pápa beiktatása

Federico Lombardi szentszéki szóvivő március 13-án este, a pápaválasztás utáni első sajtótájékoztatóján ismertette a beiktatási szertartás időpontját. A szentszéki szóvivő elmondta: őt is meglepte, hogy latin-amerikai lett a katolikus egyház feje. Azt is meglepve fogadta, hogy jezsuita került az egyház élére. S hogy „nagy bátorsággal olyan nevet választott magának, amilyet előtte még egy pápa sem. Jezsuitaként az Ignác nevet is választhatta  volna, mégis a Ferenc mellett döntött” – hangsúlyozta Federico Lombardi. 
„Megérintett, hogy mindenekelőtt ő kért magára áldást a Szent Péter téren őt hallgató hívőktől, és az is, hogy megemlékezett elődjéről, XVI. Benedekről” – emelte ki a pápaválasztást követő sajtótájékoztatón Lombardi.
A szentszéki szóvivő hozzátette: nem ismeri jól Bergogliót. Először 2005-ben találkozott vele az akkori konklávén, és most a pápaválasztás előtti napokban. „Meglepődtem, amikor Bergogliót láttam meg a fehér pápai ruhában” – mondta. Hozzátette, ő is jezsuita, de nem olvasta Bergoglio műveit.
„Attól a perctől kezdve, hogy kilépett a Szent Péter-bazilika loggiájára, látszott, hogy I. Ferenc pápa szolgálatként éli meg megválasztását” – fogalmazott szemmel láthatóan meghatódva Federico Lombardi.  
Megválasztása után I. Ferenc pápa telefonon beszélt XVI. Benedekkel, akivel mielőbb találkozik – hangzott el a sajtótájékoztatón.
Az új pápa csütörtökön 17 órakor misét pontifikál a Sixtus-kápolnában a bíborosokkal. Pénteken 11 órakor a Kelemen-teremben audiencián fogadja az őt megválasztó bíborosokat és a nem pápaválasztó bíborosokat is. Szombaton 11 órakor a sajtó képviselőit fogadja a vatikáni audienciateremben. (Ezt a bejelentést az újságírók kitörő tapssal fogadták.) I. Ferenc pápa vasárnap délben Úrangyala-imádságot mond a Szent Péter téren.
Az új pápa beiktatási szertartását március 19-én, kedden tartják a Vatikánban. 

Jorge Mario Bergoglio életrajza

Jorge Mario Bergoglio 1936. december 17-én született Buenos Airesben, olasz bevándorló munkáscsaládban. Ötgyermekes családban nőtt fel, édesapja Olaszországból vándorolt ki Argentínába, és a vasútnál dolgozott. Kémiát tanult, de a papi hivatást választotta. A szeminárium elvégzése után, 1958-ban belépett a jezsuita rendbe. A filozófiai doktorátus megszerzése után irodalmat, pszichológiát és filozófiát tanított, 1969-ben szentelték pappá.
Bergoglio 1973-tól hat évig a rend tartományfőnöke, 1980-tól annak a szemináriumnak a rektora volt, amelyben végzett, doktori értekezését Németországban készítette el. 1998-ban lett Buenos Aires érseke, 2001-ben kreálta bíborossá II. János Pál pápa. Három vatikáni kongregációnak is tagja, 2005 óta az Argentin Püspöki Konferencia elnöke.
Bergoglio teológiai gondolkodásában inkább mértékletes, kész a párbeszédre. Küzd a társadalmi igazságtalanságok ellen, határozottan kiáll a szegények mellett. Aszketikus hozzáállással viszonyul a világhoz: tömegközlekedéssel jár, nem költözött be a főpapi rezidenciába, s állítólag még ételeit is maga készíti. Sokoldalú: jó szakács, szereti az operát, a görög műveltség barátja, Shakespeare és Dosztojevszkij a kedvenc írója.
Jól úszik, erős, holott gyerekkora óta tüdőproblémái vannak. A kevés szavú ember megszólalásainak súlya van a 40 milliós Argentínában, ahol a lakosság 90 százaléka katolikus. Karácsony és húsvét idején Bergoglio felkeresett beteg gyerekeket ápoló kórházakat, fogházakat, megmossa a betegek és foglyok lábát, de a közszereplés nem az ő műfaja.

Az evangelikus.hu cikkeihez a Magyarországi Evangélikus Egyház Facebook profiljában szólhat hozzá, itt mondhatja el véleményét, oszthatja meg másokkal gondolatait: www.facebook.com/evangelikus
A hozzászólásokat moderáljuk, ha gyűlöletkeltő, törvényt, illetve személyiségi jogokat sért. Kérjük, mielőtt elküldi véleményét, a fentieket vegye figyelembe!