„Az Oltalom Szeretetszolgálat készséggel mondott igent a Returpack Kft-nek – mesélte az előzményeket Laborczi Géza intézményvezető, aki két fontos mozzanatot lát a visszaváltó automatában: a környezet megóvásának lehetőségét és hogy a legális jövedelem révén az öngondoskodás képességét élesztgethetik a kliensekben. - Betudható akár terápiának is, hisz itt napról-napra tengődnek az emberek, ennek pedig azért mégis csak az az üzenete, hogy lehet pénzt keresni…”
A sűrű fillér-filozófia hamar népszerű lett a Rákóczi utcai létesítmény kliensei körében: a legkisebb fémpénzért, 5 forintért két italos dobozt kell az automatába dobni, de a szerkezet, csak akkor „szoroz”, ha az valóban alumíniumból készült. A művelet végén számlát ad, azt pénzre váltani a Szeretetszolgálat recepciósánál lehet.
„A nálunk letelepített automata szociálisan érzékeny – fűzi tovább az előnyök sorát Bartolomeu Ináció Dezonove, az Oltalom szakmai igazgatója. – A nagyáruházakban 2 Ft-ot számolnak egy dobozért. De az is előnyös a klienseink számára, hogy itt a nap végén adhatják le, amit összegyűjtöttek, a hulladékkal való foglalatosságot pedig követheti a napi tisztálkodás. Jó, hogy a bejáratnál van a gép, mert nem csak a klienseink vehetik igénybe. Egyébként két hét alatt 18 337 darab aludobozt váltottak itt vissza, ami számot tevő a város tisztasága szempontjából.”
„A mi felfogásunk szerint az a jó, ha nem keletkezik hulladék, de ha már van, akkor az újrahasznosítás a megoldás” – helyezi tágabb összefüggésbe a Returpack Kft. találmányát a nyíregyházi E-misszió Egyesület munkatársa, Botos Csaba.
Környezetvédelmi megfontolásból itt jóval többről van szó, mint hogy nem az útszélen, szemétként végzi a göngyöleg. Egy új sörös doboz előállításához ugyanis annyi elektromos áram kell, amennyivel egy átlagos tévét 3 órán át nézhetünk! Az aludobozok viszont teljes egészében, végtelenszer újrahasznosíthatók, így megtakaríthatjuk az új doboz előállítási költségeinek 95 százalékát.
A Returpack Kft. modellje kizárólag magyar szellemi terméken alapul, hazai innováció, bár a Magyar Sörgyártók Szövetségével összefogva fejlesztették, nem csak a sörös dobozokra vonatkozik, az automata elfogadja az összegyűrt, lapított hengereket is, piros fénnyel tiltakozik viszont, ha nem alumíniumból készült dobozt akarnak beletenni. A kft. tudatosan fordult a hajléktalan-ellátást végző szervezetek felé, hisz nem új keletű felismerés, hogy a hajléktalan emberek egyik fő megélhetési módja az újrahasznosítható hulladékok begyűjtése. A társadalmi szolidaritás jegyében biztatják is az embereket, könnyítsék meg a gyűjtést a hajléktalanok számára – készítsék a gyűjtőedények mellé az újrahasznosítható italos dobozokat.