A nyitó istentiszteleten, amelyet a Magyarországi Református Egyház szervezett, Ódor Balázs református külügyi osztályvezető köszöntötte az egybegyűlteket. Dani Eszter református lelkésznő hirdette Isten igéjét, valamint a liturgiában szolgált Zán Fábián Sándor kárpátaljai református püspök. Az istentiszteleten imádságban hordozták az ukrajnai események áldozatait és az ottélőket. Gyűjtést is szerveztek a kárpátaljai protestáns gyülekezetek megsegítésére.
Cselovszkyné Tarr Klára a GEKE ügyvezető elnökasszonya megnyitó szavaiban kitért arra, hogy milyen folyamat után érkezett el a szervezet ehhez a tanácskozáshoz. Megemlékeztek a nemrégiben elhunyt korábbi elnökről, Friedrich Weber német evangélikus püspökről is.
Ezután Michael Bünker osztrák evangélikus püspök, a szervezet főtitkára tartotta meg előadását arról, mit is jelent a protestantizmus ma Európában. A főtitkár hangsúlyozta, hogy az északi államok és Németország kivételével olyan egyházak a GEKE tagjai, amelyek saját hazájukban kisebbségi egyházakként élnek. A főtitkár öt sarkallatos pontot emelt ki, amelyeknek egy nyitott, pluralista társadalomban az egyházakat jellemeznük kell. Először is Jézus az alap, akin tájékozódva hitvalló egyházaknak kell lennünk; valamint segítő és szolgáló egyházaknak. Kritikát kell gyakorolnunk, ha az emberi méltóságot megsértik; bűnbánatra kell hívni, az ecclesia semper reformanda jegyében és misszionárius egyházaknak is kell lenni, amelyek mindenkit üdvösségre hívnak.
Dieter Heidtmann segítségével Protestáns identitásunk címmel a küldöttek kölcsönösen megismerkedhettek egymással egy játékos formában szervezett közös utazással, amelynek során észak és dél, kelet és nyugat is egymásra találhatott, helyet cserélhetett. Később csoportokban a reformáció nagy alakjainak tevékenységét járták körbe a résztvevők.
Az első nap végén Daniele Garrone professzor, az olaszországi Valdens Egyház lelkésze főeladásában a reformáció társadalmi, kulturális és politikai hatása mellett arról szólt, hogy a protestáns szellemiség hogyan határozta meg a „laikus” egyháztagok életét és szolgálatát.
A holnapi napon a bibliatanulmány után a vendéglátó magyarországi protestáns egyházak vezetői fogják üdvözölni a résztvevőket, valamint munkacsoportokban fog folyni a további munka (egészségügyi és szociális, oktatás és nevelés, kultúra, politika, gazdaság és pénzügy, globális felelősségvállalás, családügy).
Egyházunk képviseletében Hafenscher Károly zsinati lelkészi elnök vett részt az első napi eseményeken, a záró napon a budavári evangélikus templomban ő fogja tartani a búcsú istentisztelet prédikációját. Zsinatunk képviseletében Ittzés András és Buday-Malik Adrienn vesz részt a tanácskozáson.