Az ENSZ Menekültügyi Főbiztossága szerte a világban lefényképezett sok ezer menekültet, akik háborúk vagy politikai, etnikai, vallási üldözés elől menekültek el. Azzal az egy tárggyal fotózták le őket, amellyel útnak indultak, amelyet magukkal tudtak vinni, és ma már szinte az egyetlen kapocs a hazájukhoz – közölte az InfoRádióval Simon Ernő, a szervezet magyarországi szóvivője.
A kampány során arra kérték az embereket: gondolkodjanak el azon, ha nekik menekülni kellene, mit vinnének magukkal. Fényképezzék le magukat a tárggyal, töltsék fel az internetre, és írják le, hogy miért választották azt a tárgyat.
A világszervezet kezdeményezéséhez öt ismert magyarországi személy is csatlakozott: Kiss Tibor, a Quimby énekese, Miklósa Erika operaénekes, Gerendai Károly, a Sziget fesztivál főszervezője, Al Ghaoui Hesna televíziós műsorvezető és Sena Dagadu, az Irie Maffia együttes 18 évesen Magyarországra került énekesnője mutatja meg, mi az, amit magával vinne, ha menekülnie kellene.
Szerdán este a Deák téri evangélikus templom homlokzatán fényfestéses multimédia-vetítést tartottak, és a műsort csütörtökön, majd pénteken is megismétlik. Simon Ernő közölte: a chicagói művészet projekt alkotását több városban is párhuzamosan lehet látni. A fotókból, videóból és zenéből álló műsor menekültek megpróbáltatásait és utazását meséli el, valamint azt, hogyan próbálják újraépíteni életüket.
Az ENSZ adatai szerint tavaly világszerte 45,2 millió ember élt kényszerből távol az otthonától, jobbára fegyveres konfliktusok miatt. A világszervezet szerint 18 éve nem volt ilyen nagy a menekültek száma. Simon Ernő kiemelte: míg Magyarországra tavaly kétezernél több menedékkérő érkezett, addig idén már kilencezer.