Reformációi gálaest: „Én és az én házam népe az Urat szolgáljuk” (Józsué 24,15)

Reformációi gálaest: „Én és az én házam népe az Urat szolgáljuk” (Józsué 24,15)

Share this content.

Forrás: MTI, MEÖT, szöveg: Horváth-Bolla Zsuzsanna, videó: Győri András Timótheus
Budapest – A hagyományoknak megfelelően 2014. október 19-én is megtartották a Budapest Uránia Nemzeti Filmszínházban a Magyarországi Egyházak Ökumenikus Tanácsának (MEÖT) szervezésében a reformációi gálaestet.

Az alkalom a „Tebenned bíztunk eleitől fogva” című református Himnusz első versszakának eléneklésével indult, majd a Kecskeméti Református Gimnázium Kamarakórusa énekelt Jámbor Zsolt vezényletével. Gárdonyi Zoltán: Énekeljetek az Úrnak, Osváth Viktor: Itt van Isten köztünk és Osváth Viktor: Meghódol lelkem című kórusműveit adták elő.

Ezután Steinbach József református püspök, a Magyarországi Egyházak Ökumenikus Tanácsa elnöke köszöntötte az egybegyűlteket. Felszólalása egyben igemagyarázat is volt az idei év reformáció hónapjának igéjéről: „Én és az én házam népe az Urat szolgáljuk” (Józsué 24,15).

A MEÖT elnöke arról beszélt, a 21. század elején az „Ige egyházainak” legfontosabb küldetése, hogy egyszerre legyenek nyitottak, a lényeges kérdésekben viszont szelíden határozottak. Steinbach József kiemelte, hogy a fontos dolgokban egyértelmű, halaszthatatlan és példaértékű döntést kell hoznia minden embernek. Hozzátette, hogy ugyanakkor minden emberi döntést megelőz Isten „Krisztusban közölt” döntése: az, hogy „előbb szeretett bennünket”. A református püspök úgy fogalmazott, ez a bizonyosság kiűzi a félelmet az ember szívéből és megtanítja a határozott, szelíd szeretettel való szolgálatra.

Utána ismét a kilenc éve működő kecskeméti református kórus állt színpadra. A kórusról tudni érdemes, hogy az iskola Psalmus Kórusának legjobbjai énekelhetnek ebben. Az Éneklő Ifjúság Kórusversenyen 5 alkalommal nyerték el az Év Kórusa címet. A Kodály Zoltán Országos Kórusversenyen III. díjat vehettek át. Évente több hangversenyt adnak iskolai, városi, sőt országos rendezvényeken is. Nagy örömmel vállalnak szupplikációt a környező településeken. A Kamarakórus először Kodály Zoltántól adott elő két éneket: a Köszöntő című kórusművet, amit a Nosza istenfélő szent hívek című követett. Ezután Claude Goudimel: 33. zsoltár feldolgozása következett, majd Halmos László: Hogyha az Úr nem építi a házat című éneke hangzott el, végül Farkas Ferenctől a Pataki diákdalok első sorozata következett.

A gálaesten Reformáció és család címmel előadást tartott Czibere Károly államtitkár, aki 2005-től a Magyarországi Református Egyház Szeretetszolgálati irodájának irodavezetője volt.  Az előadó kiemelte, hogy úgy kell magyarázni a Bibliát, hogy minden ember megértse és magára vonatkoztathassa és nem elvont teológiai eszmefuttatásokra van szükség, hanem élő és megelevenítő magyarázatokra. Az államtitkár rámutatott: a keresztyén családok tele vannak kérdésekkel. A tanítás - hangsúlyozta - sokszor csak Krisztus keresztjéig „vezeti el” az embereket, akik kevés eligazítást kapnak arra, hogy miként kell megélniük hitüket a mindennapokban.

Az előadás után az evangélikus Himnusznak, az Erős vár a mi Istenünknek a közös éneklése következett.

Mint ismeretes, a nagy hagyományokkal rendelkező Budapest-Fasori Evangélikus Gimnázium az idei tanévben ünnepli újraindításának 25 éves jubileumát. 37 év szünet után indulhatott újra az oktatás a Pecz Samu által tervezett, most 110 éves patinás épületben. Ez az iskola volt az államosítás után az első visszaadott egyházi intézmény, amely megnyitotta az utat a többi egyházi iskola visszaadása előtt. A műsor második részében a Budapest-Fasori Evangélikus Gimnázium diákjainak szolgálatát hallgathatták meg. (1. Johannes Brahms: g-moll rapszódia - Lakatos Tamás 11. B osztályos tanuló előadásában. 2. Reményik Sándor: Az óriás - Gál Karolina 12. B osztályos tanuló előadásában, 3. Kodály Zoltán: Nagyszalontai köszöntő és Kodály Zoltán: 150. genfi zsoltár - az iskola kórusánakelőadásában, vezényelt: Nováky Andrea, Sulyok Imre: 150. zsoltár - Peskó Zoltán Vegyeskar előadásába, vezényelt: Nováky Andrea)

Az iskola szereplése után a Protestáns Újságírók Szövetsége Rát Mátyás-díjának átadása következett, amelyet Novotny Zoltán adott át Petrőczi Évának, József Attila-díjas költő, műfordító, irodalomtörténész, publicistának, a Károli Gáspár Református Egyetem nyugalmazott egyetemi docensének.

A díjátadó után nagy sikert aratott Pál István „Szalonna” és családjának szolgálata. A Pál család Kárpátaljáról, a máramarosi Visk községből származik. Életük, tevékenységük szorosan összefügg a zenével. Kalotaszegi muzsikát, Chopin: Perc Keringőjét, népdalfeldolgozásokat, Reményik Sándor: Eredj, ha tudsz című művét, valamint református zsoltárokat adtak elő.

Az együttlét a Himnusz eléneklésével zárult. A kijáratnál a Fasori gimnázium diákjai adományokat gyűjtöttek iskolájuk javára. A gála házigazdája Bényi Ildikó, az MTVA műsorvezetője volt.

Csatolt állományok: ORH Gála - műsorlap - 2014.pdf -

Az evangelikus.hu cikkeihez a Magyarországi Evangélikus Egyház Facebook profiljában szólhat hozzá, itt mondhatja el véleményét, oszthatja meg másokkal gondolatait: www.facebook.com/evangelikus
A hozzászólásokat moderáljuk, ha gyűlöletkeltő, törvényt, illetve személyiségi jogokat sért. Kérjük, mielőtt elküldi véleményét, a fentieket vegye figyelembe!