Tá­bor­nyi­tás­ temp­lom­szen­te­lés­sel

Tá­bor­nyi­tás­ temp­lom­szen­te­lés­sel

Share this content.

Forrás: Evangélikus Élet, szöveg: Kiss Miklós, fotó: Rátz András
Rábcakapi – Rábcakapin 2015. július 19-én délelőtt a templom külső tatarozásáért tartottak hálaadó istentiszteletet, délután pedig az evangélikus ifjúságitábor megnyitására került sor, ennek keretében adtak hálát azért, hogy megtörténhetett a tábor területének teljes megújulása. A két projektre közel 64 millió forintot fordítottak.

A Tóköz a Rába és a Rábca, valamint a Mosoni-Duna összefolyása között, a Hansággal szomszédos, mocsaras, számos holtágtól szabdalt, mély fekvésű terület. Ennek a hangulatos, festői tájnak egyik kicsiny községe Rábcakapi. Az elmúlt vasárnap két nagyszerű eseményre hívták ide mindazokat, akik kapcsolatba kerültek a kis tóközi községgel és a gyülekezettel. Délelőtt a templom külső tatarozásáért tartottak hálaadó istentiszteletet, délután pedig az evangélikus ifjúsági tábor megnyitására került sor, ennek keretében adtak hálát azért, hogy megtörténhetett a tábor területének teljes megújulása. A két projektre közel 64 millió forintot fordítottak. Az újraszentelés és áldás szolgálatát Szemerei János, a Nyugati (Dunántúli) Egyházkerület püspöke végezte.

A Győr-Mosoni Egyházmegyéhez tartozó települést szinte kizárólag evangélikusok lakták és lakják. Ám amikor megkezdődött a falvak elsorvasztása és a fiatalok városokba költözése, Rábcakapi is végzetesen meggyengült. A község egyre inkább elöregedett. Az egykori anyagyülekezetben hosszú ideje nincs helyben lakó lelkész, Csornához tartozik.

Egykori parókiája és iskolája a hozzá tartozó udvarral együtt azonban az evangélikus fiataloknak igazi paradicsom, hiszen három évtizede a nyári ifjúsági táborok helyszíne. Sokféle tábornak adott otthont Rábcakapi: hittanos-, konfirmációi, zenei, alkotó-, Bárka-, varázsló-, néptáncos-, vasárnapi iskola közösségi táborok váltogatták egymást. Az első tábornyitás óta szerény becslések szerint is mintegy háromezer fiatal fordult meg itt, és töltött el felejthetetlen napokat, heteket. Sok egykori rábcakapi táborozó útja vezetett később a teológiára.

A délelőtti ünnepi istentiszteleten Szemerei János püspök a felújított templom bejáratánál olvasható igéről prédikált. „Fenség és méltóság jár előtte, erő és ékesség van szentélyében.” (Zsolt 96,6) A liturgiában Gabnai Sándor és Kiss Miklós esperesek, illetve Tubán József csornai és Koháry Ferenc lébényi lelkészek vettek részt. Az istentiszteletet követő díszközgyűlésen Tubán József számolt be a templomtatarozás részleteiről. A felújítás teljes költsége 23 millió forint volt, ezt pályázaton nyert összegből, belső egyházi forrásból, egy burgenlandi támogatásból és adományokból sikerült összegyűjteni. A munkálatok során elektromos falszigetelő rendszert építettek be, valamint kicserélték a nyílászárókat, illetve külsőleg teljesen megújult a templom.

Délután az ifjúsági tábor udvarán felállított szabadtéri oltárnál folytatódott a hálaadó alkalom, amelyen Mesterházy Balázs harkai lelkipásztor hirdette Isten igéjét. Ezt követően Szemerei János felszentelte a renovált épületeket, és ezzel megnyitotta az idei első evangélikus hittantábort. Akkorra már megérkeztek azok a fiatalok is, akik a Győr-Mosoni Egyházmegye hittantáborának résztvevőiként a gyönyörűen felújított épületek falai között töltik a hetet.

A táborfelújítása az Európai Unió és a magyar állam támogatásának köszönhetően kezdődhetett el. Ez a pénz azonban nem lett volna elegendő a nagy munka finanszírozásához, így más forrásokat is be kellett vonni. Végül közel 41 millió forintot sikerült a tábor renoválására fordítani. A tetőszerkezet és a falak kivételével minden megújult, mégpedig a 21. század igényeinek megfelelő színvonalon. A munka nagyságát jól érzékelteti, hogy az előre betervezett feladatokhoz képest további harmincat sikerült elvégezni, amely az eredeti elképzelésekben nem szerepelt.

Rátz András egyházmegyei felügyelő oroszlánrészt vállalt a tábor felújításában. Nem véletlenül, hiszen harminc évvel ezelőtt az első táborozók között volt.

– Nehéz megszólalni ebben a pillanatban! – mondja. – Amikor harminc éve először voltam ebben a táborban, ugyanazok a bútorok és falak fogadtak, mint amelyeket most sikerült felújítani. Nagy dolog, hogy végre Isten igéjéhez méltó környezetben tudjuk fogadni evangélikus fiataljainkat. Azt kívánom, hogy az itt kapott élmények és benyomások segítsék ezeket a gyermekeket abban, hogy később evangélikus egyházukat szerető, abban szolgálatot vállaló felnőttekké váljanak.

A Győr-Mosoni Egyházmegye hittantáborának vezetője Csorbáné Farkas Zsófia, a győri Péterfy Sándor Oktatási Központ iskolalelkésze. Amint elmondta, a táborban harminchárom fiatal vesz részt az egyházmegye hat gyülekezetéből. A hét vezérigéjét a Prédikátor könyve adta: „Mindennek rendelt ideje van”. Az iskolalelkész annak a reményének adott hangot, hogy ez a modern, felújított tábor is segít abban, hogy a fiatalok elvigyék szívükben mindazt, amiről itt hallanak.

Az evangelikus.hu cikkeihez a Magyarországi Evangélikus Egyház Facebook profiljában szólhat hozzá, itt mondhatja el véleményét, oszthatja meg másokkal gondolatait: www.facebook.com/evangelikus
A hozzászólásokat moderáljuk, ha gyűlöletkeltő, törvényt, illetve személyiségi jogokat sért. Kérjük, mielőtt elküldi véleményét, a fentieket vegye figyelembe!