A 2017. május 24. és 28. között zajló programokra több mint százezer embert, mintegy tízezerrel többet várnak a német fővárosba, mint amennyien a korábbi, stuttgarti hasonló rendezvényen jelen voltak.
Több mint 17 ezer segítő szorgoskodik azon, hogy a programok a lehető legjobban legyenek megszervezve, több mint 30 ezren közreműködnek az alkalmakon, zenészekként vagy épp a lehetőségek piacán kiállítva. Külföldről 6355 vendég érkezik Berlinbe, 105 országból, köztük hazánkból is számosan.
A bejelentett 2473 rendezvényen közel annyi minden történik párhuzamosan, mintha 175 napig folyamatosan zajlana a Kirchentag, egy-egy napra beosztva az itteni programokat.
Egyelőre még csak az első fél napon vagyunk túl, de máris volt három istentisztelet, mindhárom egészen más perspektívájú.
A hivatalos a Reichstag előtti mezőn zajlott, ahol Markus Dröge, a vendéglátó Berlin-Brandenburg- és Sziléziai Oberlausitz Protestáns Egyházának püspöke prédikált, a liturgiában pedig a fuldai Arnd Schomerus segédkezett.
A másodikat a Brandenburgi Kapu előtt, könnyített nyelven, ökumenikus nyitottsággal tartották, a tanzániai Fredrick Onael Shoo prédikált, a liturgiában pedig Christina-Maria Bammel berlini lelkésznő vett részt.
Talán a legérdekesebb kezdeményezés a Gendarmenmarkton volt, hiszen itt Petra Bahr hannoveri szuperintendens mellett Anais Scharf és Leona Schimmelpfennig diák-püspökök prédikáltak. A liturgiában is gyerek segítők voltak, Stefanie Schardien teológus mellett Malte Berg és Alina Balke diák-püspökök nyújtottak fantasztikus élményt a hallgatóságnak.
VIDEÓ:
A megnyitó szavak után, amelyet mindhárom helyszínen valamely prominens személyiség mondott el, a találkozások estje kezdődött. A különleges ételek kipróbálása mellett az embereknek itt lehetőségük nyílt az utcán másokkal ismerkedni, beszélgetni, de a tíz felállított színpadnál koncertek meghallgatására is alkalom volt.
A Kirchentag első napján nem maradhatott el az esti áldás és a fénytenger sem. Az esti énekek előtt megkondultak Wittenberg harangjai és az emberek egymásnak adták át a lángot. Nagyszerű pillanat volt.
A Te látsz engem mottót 1Móz 16,13. verse alapján választotta ki a Kirchentag elnöksége. A reformáció jubileumi évében arra szeretnék az emberek figyelmét irányítani, mennyire fontos észrevenni a másik embert.
Isten is látja az embert és elfogadja olyannak, amilyen. Látja az ember helyzetét, tanácsot ad és ott van az ember mellett. Isten komolyan veszi az embert, így az ember ebből erőt meríthet a maga számára. Az elfogadás és komolyan vétel utáni vágy nagy. Képeket küldünk magunkról a modern világ segítségével másiknak, valamilyennek akarunk látszani a Facebookon, egy szelfin. És vajon olyannak látjuk-e magunkat, amilyennek a többiek is látnak bennünket.
Örülünk annak, ha a másik ember érdeklődik irántunk, ha ismer bennünket, ha felismer, megismer, elismer. Összeköt bennünket az ismeretség. De vajon milyen nyelvet kell beszélnünk ahhoz, hogy megértsük egymást? Vagy elég az, ha látjuk a másikat? Ha a külseje alapján ítéljük meg? Vagy elég az, ha egyáltalán észrevesszük őt és elfogadjuk őt?
Sokféle kérdés fog felmerülni még a látásról ezekben a napokban. A Kirchentag összehozza az embereket egymással. Örülünk a találkozásnak, az első benyomásoknak. Örülünk a láthatóan evangélikus megnyilvánulásoknak.