Hosszú távú segélyprogram Etiópiában
Az Ökumenikus Segélyszervezet két éve jelent meg Etiópiában, amikor életmentő munkát kezdett ott, ahol a hatvan éve nem látott rendkívüli szárazság humanitárius katasztrófával fenyegetett 12 millió embert. A legkritikusabb időszakban egy 25 ezer ember túlélését biztosító átmeneti tábor (Kobe) működtetésébe kapcsolódott be az azonnali ivóvíz- és élelemellátás támogatásával. Ezt követően a déletióp térségben található Gayo településen egy több ezer embernek és több ezer állatnak éltető vizet adó kutat (a Dhibayu nevű ellát) tisztított meg, tanszeradománnyal látta el a helyi iskolát, s több alkalommal és formában biztosított hónapokon át munkát a helyi lakosoknak. Nemcsak fizikailag teremtette meg a tiszta vízhez jutás lehetőségét a segélyszervezet, hanem munkatársai számos alkalommal higiénés oktatást is tartottak az iskolában, illetve több korosztálynak, akik számára 8.000 tasak, a víz fertőtlenítéséhez szükséges víztisztító tablettát is kiosztottak. A segélyszervezet most készíti elő afrikai segélyprogramjának folytatását, amely az ivóvízbiztonság további erősítését kívánja elérni egy újabb régióban, egy másik speciális kút létrehozásával.
A szemléletformálás is a segítség része!
2012 júniusában Kovács „Koko” István jószolgálati nagykövet személyesen is csatlakozott a segélyprogramhoz, amikor az etiópiai Gayóba utazva a médián keresztül hívta fel a figyelmet a segítés szükségességére. Mint elmondta, rá kell döbbenteni az embereket, hogy míg nekünk csak azt kell eldönteni, hogy hideg vagy meleg vizet szeretnénk engedni a csapból, addig Afrikában évente 2 millió gyermek hal bele a szennyezett víz okozta betegségekbe!
Mint ismeretes, a tavaly Magyarországon indított adománygyűjtő kampányhoz kapcsolódott a „Te meddig mennél el egy pohár vízért?” című figyelemfelhívó akció is, melynek keretében egy futópaddal jelent meg a segélyszervezet Budapesten és az ország több pontján. Az Ökumenikus Segélyszervezet a rendhagyó környezetben megjelenő sporteszköz segítségével kívánta szemléltetni, hogy egy déletióp lány, asszony napi 10-15 kilométert is megtesz gyalog, 20 liter vízzel a hátán, hogy legyen a családjának aznap vize. A futópadon, két vizes marmonkannával gyalogolva több helyszínen több százan fejezték ki szolidaritásukat, a közösségi oldalakon tolmácsolt üzenetek pedig több mint félmillió emberhez jutottak el.
Az Ökumenikus Segélyszervezet konkrét segélyezési és fejlesztési programjai végrehajtásával párhuzamosan jelentős hangsúlyt fektet a társadalmi szemléletformálásra, amelynek legfontosabb színhelyei, illetve együttműködő partnerei a hazai oktatási intézmények. A Formáld te is a világot! főcím alatt szervezett programsorozat (pl. Globális nevelés, 10 perc szoli, Vándorkiállítás, Te meddig mennél el egy pohár vízért?) fókuszában nemcsak a közvetlen környezetünkben élők avagy rászoruló honfitársaink, hanem globálisan gondolkodva, a sokszor csupán az alapvető életfeltételekért élet-halál harcot vívók megsegítése áll.
Az Ökumenikus Segélyszervezet szemléletformáló tevékenységéről a www.10percszoli.hu, afrikai munkájáról pedig a www.segelyszervezet.hu oldalon található bővebb információ.
Kapcsolódó ENSZ-adatok:
• Afrikai nők milliói nap mint nap akár 20 kg súlyú vizeskannákat cipelnek, hogy a családjuk vízhez juthasson - mindezt úgy, hogy 10-15 km-t kell megtenniük a vízforrásig és vissza.
• Nők és gyermekek milliói naponta több órát állnak sorba azért, hogy elegendő mennyiségű, sokszor kétes minőségű vízhez juthassanak.
• Afrikában nők és gyermekek évente 40 milliárd órát töltenek vízgyűjtéssel, ami közel 19 millió ember éves munkaidejének felel meg.
• Közel 1 milliárd ember nem jut tiszta ivóvízhez.
• A világ kórházaiban a betegek fele a nem megfelelő minőségű víz okozta betegségben szenved.