Tveit szerint a következő nagygyűlésig az út egy zarándoklatlesz a béke és az igazság jegyében. Olav Fykse Tveit arra szólította fel a delegáltakat, hogy térjenek vissza az alapvető dolgokhoz és ezek egyike a keresztény szolidaritás. Jézus követése aztjelenti, hogy a szegények elsőbbséget kell, hogy élvezzenek.
„Az első prioritás a látható keresztény egység szorgalmazása marad - tette hozzá Tveit. - Az EVT az ökumenikus mozgalomban vezető szerepet játszik. Az a feladata, hogy más ökumenikus intézményekkel, a globáliskeresztény fórummalé s minden partnerével együttműködjön. Nagyra becsüljük kapcsolatainkat az ökumenikus mozgalmakkalés ezeket továbbra is szeretnénk ápolni.”
„Az egyház identitása misszionárius” - ecsetelte Tveit az egység és a misszió kérdését. Aztán idézett az EVT új missziói nyilatkozatából. 2017-re pedig egy hitről és az egyházértelmezésről szóló konferenciát jelentett be, a megújulás jegyében, amelynek a reformáció 500. évfordulója lesz az apropója.
„A békesség keresését tovább kell folytatni” - magyarázta. Az EVT-nek különleges adottságai vannak arra vonatozóan, hoyg tegyen is az igazságosság és a békesség kérdésében és érdekében.
Szíriára vonatkozóan például az egyházak jelentős szerepét fel lehetne arra használni, hogy a békefolyamatot elősegítsék. Irakban, Egyiptomban, Szíriában és Palesztínában a kultúra, a demokrácia- és a polgárok egyenjogúságának gyakorlata vezethetne a békére
„Vallásközi kapcsolatainkat tovább kellene építenünk, mert együtt tudjuk csak igazán hallatni a hangunkat és együtt tudunk csak igazán tenni az igazság és a béke érdekében. Mindent meg kell tenni annak érdekében, hogy a szélsőségesek erőszakos hatását csökkentsük.”
Tveit szerint az Egyházak Világtanácsának - egyedülálló helyzete révén - a bevándorlók ügyének szószólójává kell válnia. Az EVT nagy gazdagsága 345 tagegyházában rejlik és a programoknak és projekteknek olyanoknak kell lenniük, amelyekben a tagegyházak is szerepet tudnak vállalni.
A genfi Ökumenikus Centrum ilyen szempontból egy nagyon aktív helyszín, hiszen az EVT ott található, ahol a legtöbb tagegyház székhelye is. Genf előnye, hogy a nemzetközi szervezetek szíve és így az igazság, a béke és az emberi jogok, a gyermekek, az egészség és a felszerelés ügye is itt van a középpontban.
Tveit megállapította, hogy az EVT, hála a racionalizálásnak, ma már szolíd struktúrával és tartalékokkal is rendelkezik. De arra szólította fel a tagegyházakat, hogy legyenek egyházközösség, és mindenki nagyságának és eszközeinek megfelelően járuljon hozzá a további működéshez.