Az egyház kétezer éves történetében mindig voltak olyan püspökök, lelkészek, akik az egyház szolgálata mellett felajánlották szolgálatukat a katonákért is, akik hitet, reményt adtak mindazoknak, akik hazájukért harcoltak - idézte fel. Így volt ez Mária Terézia korában is, amikor szervezetszerűen először jelentek meg az egyházak a katonák között - tette hozzá.
Felhívta a figyelmet: nemigen volt még példa arra, hogy Isten házában az énekeket katonazenekar kísérje, a most megjelent DVD - amelyen a Veszprémi Légierő Zenekar egyházi énekeket játszik - pedig „ékes bizonyítéka annak, hogy egy hazát sok eszközzel és módszerrel lehet szolgálni". A DVD bemutatja, hogy egy katonazenekar „milyen megható formában tudja közreadni" az egyház üzeneteit, amelyekkel a hitet tudják erősíteni - állapította meg.
Bíró László katolikus püspök, katonai ordinárius a DVD-bemutató előtti ünnepi szentmisén arra emlékeztetett, hogy a tábori lelkészi szolgálat elindításáért húsz éve, amikor még kötelező volt a katonai szolgálat, a Honvédelmi Minisztérium és az egyházak oldalán is tapasztalható volt a lelkesedés. Ez lehetőség arra, hogy egységben dolgozzanak civilek és papok, katonai ranggal bírók és egyszerű lelkipásztorok egyaránt. A katonalelkészek ott voltak a katonák mellett akkor is, amikor tragédia érte őket - tette hozzá.
A püspök szentbeszédében felidézte, hogy Jézus társai segítségével jóllaktatta a sokaságot néhány kenyérből és halból, ezzel pedig azt üzeni, hogy „ma is munkatársakra van szüksége". Az étkezés végén pedig összegyűjtötte a maradékot, mert Isten mindig többet ad, mindig nagylelkű az emberhez, mert úgy ad, hogy még marad is, ezt a maradékot pedig hasznosítani kell mások javára is - mondta.
Bíró László úgy fogalmazott, a tábori lelkipásztori szolgálat segít abban, hogy „az ember egész ember lehessen”.
Farkas Anikó, a Honvédelmi Minisztérium kabinetfőnöke beszédében megköszönte a tábori lelkészek munkáját egyebek mellett Afganisztánban és a helyőrségekben, azt, hogy segítenek a katonáknak „a nehéz terhek cipelésében”.
Jákob János protestáns tábori püspök szintén megköszönte a tábori lelkészi szolgálat elmúlt húsz évben végzett munkáját és a Honvédelmi Minisztériumnak a DVD megjelenésének támogatását.
Interjúk
Berta Tibor ezredes elmondta, hogy az elmúlt húsz év munkát és tanulást, megannyi változást és fiatal tábori lelkészeket hozott. Húsz év alatt a püspökség személyi állománya szinte teljesen kicserélődött, az 1994-es „kezdő csapatból” már csak ő van a szolgálatban. Az új személyekkel persze új és nagyszerű ötletek is érkeztek. Az ezredes hozzátette: „Megpróbáljuk megtalálni azokat a súlypontokat, ahol az alaptevékenységekből fakadó feladataink által beléphetünk a honvédség rendszerébe. Több olyan programot szervezünk, amivel a katonákat és családtagjaikat szeretnénk segíteni. Ilyen például a Zalavári Környezet- és Természetvédelmi Tábor, a Versmondó verseny és a Házasság- és családerősítő hétvége is.”
Az évforduló alkalmából a Katolikus Tábori Püspökség több programmal készül, melynek első állomása: február 19-én, Budapesten a Mátyás templomban a protestáns és a katolikus szolgálati ág közösen emlékezik az elmúlt húsz esztendőről egy ünnepélyes egyházzenei DVD-bemutatóval. Emellett a tábori lelkészek külszolgálatáról az országban több helyen vándorkiállítást rendeznek közösen a Protestáns Tábori Püspökséggel.
A protestáns tábori püspök, Jákob János dandártábornok három szóval foglalta össze az elmúlt húsz évet: „öröm, hálaadás és köszönet”. A dandártábornok kifejtette: „köszönetet kell mondani, azoknak, akik részt vettek a szolgálatok újraindításában. Hálát kell adni a Mennyei Atyának, aki áldását adta a tábori lelkészek munkájához, és nagy örömünkre szolgál az eltelt húsz esztendő, amely bebizonyította, hogy fontos szerepet tölt be a honvédség munkájának támogatásában a lelkészi szolgálat.”
A tábori püspök az elmúlt húsz évre visszatekintve elmondta: „határozott feladatok, célkitűzések mentén indult el a szolgálat, de évek kellettek ahhoz, hogy a rendszerbe illesztve megtalálja a maga helyét a protestáns tábori szolgálat. Jákob János kihangsúlyozta, hogy a kilencvenes évek közepén a missziós küldetések erősen befolyásolták a tábori lelkészet alakulását.
Köves Slomó, a honvédség tábori főrabbija elmondta, hogy az elmúlt húsz évben maga az a tény volt a legfontosabb, hogy létrejött a tábori lelkészi szolgálat, és azon belül a tábori rabbinátus. „Elsődleges feladatnak tartjuk a honvédség kötelékén belül lévő zsidó vallású, zsidó származású katonák és kollégák lelki gondozását” - mondta. A főrabbi kifejtette: az első tíz évben a munka nagy része arra koncentrálódott, hogy a zsidó származású sorkatonákat bevonják a közösségi életbe. „Továbbá kezdeményeztük, az első világháborús hősi parcella felújítását a Kozma utcai izraelita temetőben, valamint a nemrégiben kiadott Magyar hadviselt zsidók aranyalbumával is azt a történelmi örökséget szeretnénk jelképezni, hogy az első világháború volt az első olyan hadi esemény, amelyben magyarországi zsidók is egyenrangúan részt vehettek.”
A húszéves emlékünnep mellett idén van a holokauszt hetvenedik, valamint az első világháború kitörésének századik évfordulója is, ezért számos kiállítással, könyvkiadással, konferenciákkal és más egyéb programokkal készül a Tábori Rabbinátus.