Záróközleményt adtak ki az Európai Püspöki Konferenciák Tanácsa (CCEE) és az Európai Egyházak Konferenciája (KEK) vegyes bizottsága éves találkozójának végén

Záróközleményt adtak ki az Európai Püspöki Konferenciák Tanácsa (CCEE) és az Európai Egyházak Konferenciája (KEK) vegyes bizottsága éves találkozójának végén

Share this content.

Varsó – A két szervezet vegyes bizottsága február 4. és 6. között Varsóban tanácskozott a keresztény hit és vallás jelenlétéről a változó Európában, valamint az új európai keresztény mozgalmakról. Forrás: CCEE, KEK, katolikus.hu, Magyar Kurír

A résztvevők olyan kérdéseket vitattak meg, amelyeket különféle vallási csoportok és mozgalmak tettek fel a keresztény egyházaknak. A témával már a Charta Ecumenica, a CCEE és a KEK 2001 április 22-én aláírt közös állásfoglalása is foglalkozott. E dokumentumban a két szervezet kifejezte, hogy komolyan kívánják venni mások kritikus szándékú kérdéseit, és igyekeznek azokat közösen, megfelelő módon megvitatni velük. Hozzátették: különbséget kell tenni, mert vannak közösségek, amelyekkel dialógusra és találkozásra kell törekedni, és vannak, amelyektől keresztény szempontból óvakodni kell (vö. Charta Ecumenica, 12).

A varsói találkozó résztvevői tudományos adatokat kaptak az ilyen mozgalmakról, köztük az (új-)pünkösdi csoportokról, és megvitatták, mi indítja az embereket arra, hogy ezekhez csatlakozzanak. Eszmét cseréltek arról, hogyan lehet kezelni ezt az összetett problémát evangelizációval és az egyházi élet megújulásával. Különös aggodalmuknak adtak hangot az Európába érkező bevándorlók helyzetével kapcsolatban, akik a nagy európai egyházakban nem érzik otthon magukat, és valamely új vallási mozgalomban keresnek menedéket. E jelenség szélesebb, globális összefüggéseiről is szó esett; utaltak az eklekticizmusra, a vallási kötődés elbizonytalanodására, illetve arra, hogy a közösségi média hogyan változtatja meg az emberek kötődéseit és viszonyulásait. 

A CCEE és a KEK tagjai közösen imádkoztak a veszélyeztetett helyzetben élőkért. Aggódva említették, mennyire veszélyes és bizonytalan a közel-keleti és az észak-afrikai helyzet. Amennyiben a tartós igazságosság és béke és a cél, az egész régióban az építő szándékú párbeszéd az egyetlen út – állapították meg. 

A fentiekre való tekintettel a résztvevők az evangelizáció sürgősségéről tárgyaltak. A CCEE az új evangelizációról, a hit évéről és a II. Vatikáni Zsinat 50. évfordulójáról tájékoztatta a jelenlévőket. Beszámoló hangzott el az evangelizációról szóló római szinódusról is. A KEK képviselői a szervezet közgyűlésének előkészületeit ismertették, amelyet 2013. július 3. és 8. között tartanak Budapesten, Mire várunk? – a KEK és küldetése a változó Európábancímmel. A találkozón az 1959-ben alapított, 115 egyházat és 40 társult tagszervezetet tömörítő szervezet szerepét és küldetését vizsgálják.

Az Európai Püspöki Konferenciák Tanácsa és az Európai Egyházak Konferenciája tagjai megerősítették: elkötelezetten keresik az egyházak közötti egységet, hogy mind hatékonyabban tehessenek tanúságot Jézus Krisztusról, és hirdethessék őt Európa népeinek. Szívélyes, baráti légkörben, több imádságos alkalom keretében jövő évi találkozójuk előkészületeit is megkezdték, amelyet 2014. február 17. és 19. között tartanak majd. Február 5-én a lengyel püspöki konferencia épületébe is ellátogattak. A találkozó február 6-án múzeumlátogatással zárult.

Az evangelikus.hu cikkeihez a Magyarországi Evangélikus Egyház Facebook profiljában szólhat hozzá, itt mondhatja el véleményét, oszthatja meg másokkal gondolatait: www.facebook.com/evangelikus
A hozzászólásokat moderáljuk, ha gyűlöletkeltő, törvényt, illetve személyiségi jogokat sért. Kérjük, mielőtt elküldi véleményét, a fentieket vegye figyelembe!