Az iskolai közösségépítésről tanultak, s közben maguk is egy közösség részeivé váltak. Egyebek között ezt fogalmazták meg a Magyar Cserkészszövetség és a Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt. konzorciumában megvalósult pedagógusképzés résztvevői. Kiemelték, hogy a gyakorlatorientált, élményalapú tapasztalati tanulás nagyban hozzásegítette őket, hogy elsajátítsák a tanórai és tanórán kívüli ifjúságnevelés és programszervezés eszköztárát. Ehhez az MCSSZ az elmélyült, száz éves hagyományra épülő tudását adta, illetve tananyagot dolgozott ki a közösségkovácsoló túrák, táborok, kirándulások szervezéséhez.
A Kisközösségi ifjúságnevelés támogatása projekt ingyenes, akkreditált továbbképzéseit májustól októberig tartották meg. Harminchat képzés zajlott le, 18-18 pedagógus, köztük ifjúságsegítő, könyvtáros, óvodapedagógus, kollégiumi nevelő és gyermekvédelmi felelős részvételével. Miskolcon, Szegeden, Debrecenben, Nyíregyházán, Szolnokon, Pécsett, Veszprémben, Zalaegerszegen, Egerben és Budapesten szerveztek kurzust. A résztvevők az ország 168 településéről érkeztek.
A képzés tanúsításához mindannyian tervet készítettek egy-egy rövid és több napos program szervezésére. Jellemzően országjárások, kirándulások, táborok szerepeltek az elképzelések között. A szövetségnek így 320 rövid és ugyanannyi több napos programterve van, melyeket most dolgoz fel. A résztvevők értékelték a kurzusokat. Sokan kiemelték, hogy azonnal hasznosítható és beépíthető tudást kaptak, megannyi játékot tanultak. „illetve maga a képzés is mintául szolgált arra, miként lehet 60 óra alatt közösséget szervezni. A közösség feltölt, energiát ad.” – írták a résztvevők. Megfogalmazták azt is, hogy jó megtapasztalni, amint a komfortzónából kilépve sikerélményeket élnek meg, jó újra gyereknek lenni és „felnőtt-gyerekként” megtapasztalni a játék lényegét. A pedagógusok úgy fogalmaztak, hogy a mozgalom természet-közeli, túl- és átélhető élményeket, életre szóló értékrendet, jellem- és komplex személyiségformáló értékeket jelent, s mindezt jó hangulatban, játékosan közvetíti. Rámutat a közösség, a csapat fontosságára, segít játszva tanulni, és emellett észrevétlenül készít fel a felnőtt életre. Egyszóval: „ez az, ami a fiatalságnak kell” – fogalmazták meg a kurzusok résztvevői. Kiemelték, „minden évben kellene egy ilyen képzés minden pedagógusnak.”
A program mellett készült egy szöveggyűjtemény, egy játéktár, ami a képzés játékait tartalmazza, ezeket is megkapják a továbbképzést elvégzők. A Magyar Cserkészszövetség folytatni kívánja a nagysikerű képzéssorozatot, ezentúl önköltséges formában. Emellett több képzés akkreditációját készítik elő osztályfőnököknek, hitoktatóknak, intézményvezetőknek is.
A Szövetség a cserkészet társadalomban való elterjedése és a tanítás-tanulás folyamatában jól hasznosítható eszközeink terjesztése érdekében valósította meg és bővítette ki akkreditált felnőtt- és pedagógusképzéseit, megnövelve ezek áteresztőképességét. A Magyar Cserkészszövetség a képzések tapasztalatainak elemzése mellett megteremtette a továbbhaladás feltételeit azáltal, hogy négy felsőoktatási intézménnyel kötött stratégiai megállapodást. Az ELTE, a Nyugat-magyarországi Egyetem, a Károli Gáspár Református Egyetem és a Gál Ferenc Főiskola szándékát fejezte ki, hogy a cserkésztartalmú, élményalapú pedagógia tananyagait beágyazza a tanító alapképzésbe és pedagógus szakirányú továbbképzésébe. Az MCSSZ ehhez 200 és 300 órás tananyagokat fejlesztett ki.
A Magyar Cserkészszövetségről
A cserkészet önkéntes, vallásos, pártpolitikától független ifjúsági mozgalom, amely nyitott mindenki számára származástól, nemtől, társadalmi és vagyoni helyzettől, valamint vallási meggyőződéstől függetlenül. A cserkészet a világ legnagyobb gyermek- és ifjúsági mozgalma. A világ több mint 200 országában 38 millió cserkész dolgozik egy közös célért: segíteni a gyermekeket és fiatalokat, hogy aktív és elkötelezett felnőttekké váljanak. A Magyar Cserkészszövetség tagja a Cserkészmozgalom Világszervezetének (World Organization of the Scout Movement), amely az ENSZ tanácsadó tagja. A Magyar Cserkészszövetség több mint 200 csapatában körülbelül 10 ezer cserkész tevékenykedik, az ország minden megyéjében.