Debrecenben megnyílt az evangélikus csipkemúzeum

Debrecenben megnyílt az evangélikus csipkemúzeum

Share this content.

Szöveg: Veres Katalin Csenge, fotó: Kozempel Zsuzsa, Pángyánszky Ágnes, Veres Katalin Csenge, Facebook.com / Debreceni Evangélikus Egyházközség
Debrecen – Több szempontból is emlékezetes nap marad a debreceni evangélikusok számára május 22-e. Egyrészt Asztalos Richárd lelkész hirdette az igét, mely azért volt különleges, mert egyben hivatalos bemutatkozó szolgálata is volt a debreceni gyülekezet előtt, másrészt az istentiszteletet követően ünnepség keretében nyílt meg Magyarország első állandó csetneki csipkemúzeuma.

A Debreceni Evangélikus Egyházközség a Reformációi emlékutak-zarándokutak pályázat keretében újította fel altemplomát, ahol helyet kapott Medgyesiné Vághy Ida életműve – Kézimunkák és a csetneki magyar csipke újjászületése címmel Magyarország első állandó csetneki csipkekiállítása.

Az evangélikus csipkemúzeum ünnepélyes megnyitóján köszöntőt mondott Debrecen Megyei Jogú Város képviseletében Danku Attila önkormányzati képviselő, a városi kulturális bizottság elnöke,  továbbá Krámer György, a Magyarországi Evangélikus Egyház országos irodaigazgatója. A kiállítást Erdei T. Lilla, az Iparművészeti Múzeum munkatársa nyitotta meg köszöntő szavaival.

Ida néni (75 éves korában!) 1996-ban határozta el, hogy a millenniumra szeretne valamilyen „régi-új” csipkét készíteni – egy olyat, melyet már nem csinálnak, de tiszta forrásból feléleszthetne. Így talált rá a századforduló körül megjelent könyvekben a csetneki magyar csipkére. Múzeumok anyagában keresgélt, felkutatta az örökösöket, akiktől dokumentumokat kapott. Budapesten talált olyan gyűjtőket, akik rendelkeztek eredeti terítővel, gallérral, ruhadísszel. Az előkerült csipkék alapján lépésről-lépésre sajátította el lelkes tanítványaival a világháború előtti és utáni csetneki csipke alapjait. E munkák motívumait, elemeit készítették el, formázták újra, tervezték át.

A csetneki csipke a 20. század elején jelent meg a Felvidéken található Csetneken. Az 1880-as években munka nélkül maradt asszonyoknak háziipar jellegű kézműves munkát honosított meg Szontagh Erzsébet és Aranka. Ekkortájt a csipke nagyon népszerű volt az úri hölgyek világában. Az írlandi csipkekészítését tanulták meg, de az első perctől kezdve magyar alapanyaggal, magyaros mintákat terveztek és készítettek. Gyorsan meghódította az akkori Magyarországot, később Európát, majd pedig Amerikát is. 

Ida néni vágyát így fogalmazta meg: „Reménykedem abban, hogy Szontágh Aranka, nővérének tett ígéretéhez hozzá tudok járulni munkámmal, s nem fog feledésbe merülni ez a csodálatos kézimunka. Kérem, akik e csipkét életre keltik, legyenek méltók a feltalálókhoz. Csak a tiszta forráshoz nyúljanak vissza, őrizzék meg a csipke hitelességét. Tiszta erkölccsel, szeretettel lehet csak a két Kisasszony emlékének adózni, akik pénzben kifejezhetetlen, de annál nagyobb erkölcsi értékű örökséget hagytak ránk. Csak a becsületes, tisztességes munkán van Isten áldása!”

Ida néni élete végéig aktívan készített kézimunkákat. 94 éves korában tért haza Teremtőjéhez. Halála előtt arra kérte az evangélikus egyházat családja mellett, hogy gondozza kézimunka örökségét, népszerűsítse tovább a csetneki csipkét egy állandó értékőrző kiállítás létrehozásával, fenntartásával. Kérésének eleget téve hozták létre a mindenki számára megtekinthető állandó csipkekiállítást a debreceni evangélikus altemplomban.

Az Ida nénivel készült interjú megtekinthető honlapunkon: https://www.evangelikus.hu/hosszu%CC%81e%CC%81letu%CC%8B-evage%CC%81likusok-ida-ne%CC%81ni-94

További információk az evangélikus csipkemúzeumról a debreceni gyülekezet honlapján: https://degy.hu/csipkemuzeum/

A rendezvényről készült további képek: https://degy.hu/fotok/

Asztalos Richárd igehirdetése itt olvasható el: https://degy.hu/2016/05/23/2016-05-22-bemutatkozo-igehirdetes-asztalos-richard/

Az evangelikus.hu cikkeihez a Magyarországi Evangélikus Egyház Facebook profiljában szólhat hozzá, itt mondhatja el véleményét, oszthatja meg másokkal gondolatait: www.facebook.com/evangelikus
A hozzászólásokat moderáljuk, ha gyűlöletkeltő, törvényt, illetve személyiségi jogokat sért. Kérjük, mielőtt elküldi véleményét, a fentieket vegye figyelembe!