Azok, akik rendszeresen belülről hallják a mai evangélikus gyülekezet énekét, természetesen csak ritkán lehetnek maradéktalanul elégedettek. A gyülekezet sokszor csak maroknyi, fiatalokat és középkorúakat alig látni, a kántornak, ha van is, a lelkesedése tiszteletreméltóbb a tudásánál, az orgona talán már nem is működik. Mégsem szabad lebecsülnünk azt, amink van. Vasárnapról vasárnapra, ünnepről ünnepre, alkalomról alkalomra mégiscsak megszólalnak az énekeink – abban a világban, ahol zene helyett zeneiparról, közönség helyett fogyasztóról beszélnek, és a sok „zenétől”, amely körülvesz bennünket, elfelejtettünk énekelni. Bármilyen halk és fals is időnként gyülekezeti énekünk, amíg van, addig mi is létezünk.
Segítheti-e az éneklésünket egy több mint ötszáz oldal terjedelmű kézikönyv? Nem lehet, hogy az éneklés is azon dolgok körébe tartozik világunkban, amelyeket csinálni kell, nem pedig írni-olvasni-beszélni róluk? Kétségtelen, hogy a gyakorlat mindennél fontosabb. Sokat segíthet azonban, ha tudjuk, mit és miért éneklünk. Az Énekkincstár ebben segít bennünket. A kötet terjedelme ne riasszon el senkit: enciklopédiát tartunk a kezünkben, egy-két oldalas, szakemberek által a nagyközönségnek szánt rövid írásokból áll a könyv.
A legnagyobb része 2006–2015 között jelent meg az Evangélikus Élet Cantate és Énekkincstár rovataiban. Az Énekkincstár „derekas része” a vasárnapi és heti énekeinket elemzi egy-két oldalas írásokban, az egyházi esztendőt követve. Egy rövidebb fejezet hasonló szerkezetben ismertet további énekeket. Talán a legnagyobb erényük ezeknek az írásoknak, hogy olyanok, mint legjobb énekeink: egyszerre szólnak a fejhez és a szívhez, az értelemhez és az érzelemhez. Megismerhetjük az adott ének zeneszerzőjét, szövegíróját, korát, stílusát, feldolgozásait, a vasárnap mondanivalójához csatlakozó teológiai és lelki üzenetét. Olyanok ezek az írások, mint Fülöp apostol volt egykor, aki az etióp kincstárnok mellé ülve elmagyarázta a próféta szavait; a mi szemünket, fülünket, lelkünket is megnyithatják ezek az írások énekeink jobb befogadására. Az ismertetők léleknek szóló gondolatait erősítik fel az énekek szövegeiről elmélkedő rövid áhítatok – az egyházi gyakorlatunkból eddig jórészt hiányzó „Liedpredigt”, azaz énekek alapján született prédikációk műfaját megidézve.
Énekeskönyvünk és a Gyülekezeti liturgikus könyv nem az „égből szállt alá”. Az Énekkincstár első fejezete nagy vonalakban bemutatja, hogyan keletkeztek a ma használatban lévő énekeskönyvek, és mi miért található bennük az énekek mellett.
A második fejezet történeti korszakok szerint ír énekeskönyveink énekeiről a reformációtól kezdve a 20. században keletkezett darabokig. Akik használják, tudják, hogy sem az énekeskönyv, sem a Gyülekezeti liturgikus könyv nem tökéletes – jó, hogy ezt az írások szerkesztői sem akarják titkolni. Nemcsak ebben a részből, hanem az egyes énekekről szóló írásokból is kiderül, hogy néhány ma használt énekünk indokolatlanul csonkított vagy romlott állapotban maradt meg. Jó elolvasni kimaradt strófákat, egykor elavultnak ítélt, de magával ragadó szövegváltozatokat.
A könyv harmadik fejezete a legősibb és legfontosabb gyülekezeti énekekről, a zsoltárokról szól. „Imádkozzunk zsoltárokkal” – olvashatjuk a fejezet címében egy mondatban összefoglalva, miért is olyan fontos rendszeresen élnünk zsoltárainkkal.
Gondosan szerkesztett kötet dicséri Ecsedi Zsuzsa munkáját. Vele együtt harmincöt szerző vett részt az írások elkészítésében. Átgondoltak és jól követhetők a fejezetek, az írások legfontosabb keresztutalásait a szerkesztő minden esetben jelzi. A könyv végén énekkezdet és énekszám szerinti mutató is segíti az eligazodást.
Nemcsak az a kérdés, mennyit és hogyan, hanem az is, hogy mit énekel egyházunk. Az Énekkincstár névmutatója szerint nagy baj nincsen: Luther és Bach neve fordul elő a leggyakrabban a kötetben.
A cikk az Evangélikus Élet magazin 82. évfolyam, 49–50. számában jelent meg 2017. december 17-én.
Az Evangélikus Élet magazin kapható az evangélikus templomok iratterjesztésében, megrendelhető a Luther Kiadónál a kiado@lutheran.hu címen, vagy digitális formában megvásárolható és letölthető a Digitalstand oldaláról.