Tomka Ferenc Intézmény és karizma az egyházban című, negyven évvel ezelőtt íródott és azóta több kiadást megélt könyvének újragondolására tett kísérletet a Magyar Pax Romana. Az általuk kezdeményezett projekt ökumenikus együttműködésben valósult meg, amelyben a Magyar Szociológiai Társaság vallásszociológiai szakosztálya, a Sapientia Szerzetesi Hittudományi Főiskola, az Evangélikus Hittudományi Egyetem és a Károli Gáspár Református Egyetem vallásszociológiai munkacsoportja vett részt. Egyfajta közösséget alkotva négy szimpózium és műhelymunka keretében vitatták meg a kötet témaköreinek mai relevanciáit.
A könyvet az 1991-es hivatalos megjelenése előtt is teológusok, hitoktatók, szociológusok egész nemzedéke olvashatta, és tanulhatott belőle. Témafelvetései és különösen az interdiszciplináris módszertana máig érvényesek.
Az azóta eltelt négy évtized mind a társadalomban, mind az egyházban jelentős változásokat hozott. Amint egykor, ma is szükség van a társadalmi folyamatok és összefüggések igényes elemzésére, nemkülönben a világegyház által kínált tanítóhivatali és teológiai megnyilatkozások értő feldolgozására. Ezért tűzték ki célul az eredeti kötet megközelítéseinek és állításainak felfrissítését és kortárs újratematizálását.
A könyv témáit négy lépésben vitatták meg a résztvevők, négy szimpózium keretében: szociológiai, társadalom- és egyháztörténeti, egyháztani és pasztorálteológiai megközelítésben. A február 21-i konferencián a három vitaindító plenáris előadást két katolikus teológiai tanár – dr. Nobilis Márió és dr. Thorday Attila –, valamint az est házigazdája, dr. Szabó Lajos, az Evangélikus Hittudományi Egyetem rektora tartotta.