A Debreceni Egyetem Gyermeknevelési és Gyógypedagógiai Karán működő Lippai Balázs Roma Szakkollégium országos mesemondó és versmondó versenyt hirdetett a Talentum sorozatban.
A rendezvényre 25 nevezés érkezett, a betegségekkel és téliesre fordult időjárással nehezített alkalomra végül 20-an érkeztek meg. A rendezvényt és a vendégeket dr. Bálint Péter professzor, a kar dékánja köszöntötte, majd dr. Benedek Katalin, az MTA BTK Néprajztudományi Intézetének nyugalmazott tudományos főmunkatársa a zsűri szempontjait ismertette (szövegalakítás, szöveghűség; kreativitás, improvizációs készség; előadásmód: gesztus, mimika; műfaji jegyek; a személyiség ereje).
A versenyen indult Túró Vanda, az Evangélikus Roma Szakkollégium védőnő szakos hallgatója, aki a közelmúltban, a Roma hősök műhelymunka alkalmából Lakatos nővérek címmel improvizált meséje nyomán erős inspirációt kapott, hogy folytatnia kellene, amit a középiskolás évekkel elhagyott. Addig ugyanis rendszeres résztvevője volt a hasonló seregszemléknek, mint most megtudtuk róla. Az idő nem változtatott azon a szokásán, hogy drukkal, izgalommal várta színpadra lépését. Ami azt illeti, nem könnyítette meg a helyzetét az a körülmény, hogy erős kezdéssel nyitott a mezőny: mire Vandát szólították, már előadták produkciójukat a későbbi helyezettek, azt pedig nem tudhattuk, mi jön majd még utána… Ő azonban új színt, valódi pezsgést vitt a terembe megszólalása pillanatában!
Láposi Terka, a Vojtina Bábszínház művészeti vezetője, a zsűri másik jeles tagja később, a személyre szóló értékelés során erről úgy fogalmazott: a színművészeti egyetemen fél évig tanítják, hogyan kell megragadni a közönség figyelmét a színre lépés pillanatában. Benjaró kalandos történetének szuggesztív előadása az előzetesen ismertetett szempontok mindegyikében magas pontszámot hozott, a végeredményt pedig tudjuk. Itt is köszönet illeti dr. Jenei Terézt, a Nyíregyházi Egyetem Tanítóképző Intézetének vezetőjét, aki segítette Vanda felkészülését.