A Zeneakadémián május 20-án megtartott árverés 170 tételből álló katalógusának legrégebbi tétele egy felvidéki evangélikus énekeskönyv volt, amelyben latin, német, magyar és szlovák nyelvű énekek is szerepelnek, köztük Mária-énekek és szentek tiszteletére írt himnuszok.
„Utóbbiak miatt korántsem volt egyértelmű, hogy katolikus vagy protestáns énekeskönyvről van szó, de a kutatás kétséget kizáróan igazolta, hogy a kötet az evangélikus felekezethez tartozik” - magyarázta Bősze Ádám. Hozzátette: a könyv értékét mutatja, hogy az Országos Széchényi Könyvtár már elindította a védési eljárást, tehát a kötetet csak engedéllyel lehet kivinni az országból.
A 15. századi kódexlapba kötött, több mint 300 leveles díszes kézirat az árverési katalógus leírása szerint gazdag egy- és többszólamú anyagot tartalmaz. Zenei jelentőségében az 1635-ös Eperjesi graduálhoz mérhető. Az első előzéken található bejegyzés szerint a kötet a besztercebányai Pribicer Márton könyvtárából származik: Sum ex libris Martini Pribiceri, Neozolien[sis] et amicor[um] eis. Később Olgyai Viktor (1870-1928) festőművész tulajdonába került.
A könyvre való licitálást egyházunk részéről Prőhle Gergely országos felügyelő javasolta, aki Krámer György országos irodaigazgatóva szervezte meg ezt. Mányoki János az Országos Könyvtár igazgatója vett részt végül az aukción. A könyv kikiáltási ára 500 ezer forint volt és az evangelikus.hu értesülései szerint a kötet az árverés után a Magyarországi Evangélikus Egyház birtokába került. A kötetről Ferenczi Ilona zenetörténész fog részletes cikket írni az Evangélikus Életben.