A program dátumát illetően nyugodt szívvel mondhatjuk, hogy hála a 0,60-as horgolótűknek és a hozzájuk illő fonalaknak, a január és a február hónapot sikerült összekötnünk. Mindez azonban nem valósulhatott volna meg Gábor Ferencné, Éva néni nélkül, aki egészen Debrecenből utazott ideáig, hogy tudását továbbhagyományozza. Az idős, ámde igen talpraesett hölgy egykor matematikatanárként oktatta nebulók tucatjait, most pedig a helyi kézműves-alapítvány csipkekészítőinek egyik oszlopos tagja.
A rövid, ám annál izgalmasabb összejövetel kapcsolódott a múzeum Kik a cipszerek? című időszaki kiállításához, hiszen a résztvevők megismerhették a nagy szepességi evangélikus család két tagjához – Szontágh Arankához és Szontágh Erzsébethez – fűződő csetneki csipke készítésének fortélyait.
Az alkotási vágy nemcsak az intézmény néhány munkatársát, hanem számos evangélikus gyülekezet (többek között a Deák tér, Pasarét és Budakeszi) hölgytagjait is vonzotta, ami „női túlerőhöz” vezetett, vagyis a palettát inkább az érkezési helyszín és az életkor szélesítette.
Bár a csipkék készítése nagy odafigyelést és fáradhatatlan kezeket igényel, alkalomadtán a szorgos résztvevők kiszabadították fürge ujjaikat a 60-as horgolófonalak béklyóiból, hogy némi szünetet tartsanak finom sütemények és tea társaságában. E rövid időre sem maradtak azonban tétlenül. A tanfolyam vezetője, Éva néni ugyanis a saját maga által készített csetneki csipkékkel kápráztatta el az érdeklődőket, valóságos minikiállítást improvizálva. A gyönyörű gallérok és terítők mintáját megannyi szempár vizsgálta, keresve azok színét és fonákját.
„Ők itt mind hosszú évek gyümölcsei, sokat közülük zsűriztettem is” – mondta Éva néni, utalva a csipkéken látható számozott címkékre. Mindeközben a nagy elődök, a Szontágh nővérek kézműves tevékenységéről és saját munkáiról mesélt, a hölgyek csodálattal nézték, azaz hallgatták, hiszen a szemeknek a kezekre kellett figyelniük.
A csipkehorgolás kinek több, kinek kevesebb kihívást jelent, de egy biztos: rengeteg új tapasztalattal és egy új hobbival gazdagodtunk, hála Éva néni türelmének és útmutatásainak. A nagy érdeklődésre való tekintettel pedig reménykedünk, hogy a jövőben mindezt sikerül megismételnünk.
A cikk az Evangélikus Élet magazin 85. évfolyam, 7–8. számában jelent meg 2020. március 1-jén.
Az Evangélikus Élet magazin kapható az evangélikus templomok iratterjesztésében, megrendelhető a Luther Kiadónál a kiado@lutheran.hu címen, vagy digitális formában megvásárolható és letölthető a kiadó oldalán.