A rendezvénysorozat a maga nemében egyedülálló, hiszen Európában nincs olyan találkozó, amelyen csak keresztény színházak darabjait vagy bibliai témájú előadásokat mutatnának be. Óhatatlanul felvetődik tehát a kérdés: véletlen ez? Szükség van egyáltalán keresztény témájú előadások összegyűjtésére? Hiszen Az ember tragédiája vagy Dante Isteni színjátéka „hivatalosan” nem keresztény mű, mégis, ki merné azt mondani, hogy ezekben az alkotásokban nem az emberi lét értékeivel – a hittel, a szeretettel, a becsülettel, a hagyomány kérdésével – foglalkoznak?
A vallási tematikájú előadások gyökerei a késő középkorig, a misztériumjátékokig nyúlnak vissza, melyekben ó- és újszövetségi, néha apokrif evangéliumokból merített jeleneteket dolgoztak fel. A 13–14. századi, tíz-tizenkét színpadképből álló színjátékok kikerültek a templomból a főtérre, majd a piactérre, és hamar nemzeti nyelvűvé is váltak. A karácsonyi és a húsvéti játékokat újabbak követték, amelyeknek már nem volt liturgikus eredetük. A misztériumjátékokat a városi polgárság adta elő a papság és iskolamesterek közreműködésével, és érdemes tudni azt is, hogy Magyarországon így alakult ki később a betlehemezés is.
A témáról bővebben olvashatnak az Evangélikus Élet 2016. június 12-én megjelenő számában.
Az Evangélikus Élet magazin kapható az evangélikus templomok iratterjesztésében, megrendelhető a Luther Kiadónál, a kiado@lutheran.hu címen, vagy digitális formában megvásárolható és letölthető a Digitalstand oldaláról.