– Elnök úr nemzeti elkötelezettsége közismert, mi több, Önt tartják a határon túli magyarság egyik leghitelesebb, legkövetkezetesebb kormánypárti képviselőjének. Egyesek ugyanakkor előszeretettel emlegetik, hogy a nemzeti elkötelezettség nem mindig volt jellemző a Fideszre…
– Szerintem a Fidesz múltját sokan félreértik. Valójában az alapítás pillanatától nagyon sokszínű alakulat volt. Kezdettől benne volt az is, ami ma markánsan megjelenik. Amikor ’98-ban kormányra kerültünk, akkor az a program, amit megvalósítottunk, már egy nemzeti és kereszténydemokrata program volt. És az akkori fideszesek közül ez már senkinek sem volt az ellenére.
– Az embernek sokáig változik az értékrendje, és Önök nagyon fiatalon kezdtek el politizálni. Meg tudná jelölni az időszakot, mikor stabilizálódott az értékrendje?
– Ezzel a megközelítéssel csak részben értek egyet. Mert egyfelől elképzelhetően tartom, hogy valakik megvilágosodáson menjenek keresztül, és hirtelen – jó értelemben vett – pálforduláson essenek át valami megrázó személyes élmény hatására, de az emberek többsége a családjából, iskoláiból, szűkebb pátriájából hozza az alapokat. Mai gondolkodásom gyökereit én is gyerekkoromig vezethetném vissza…
A témáról bővebben olvashatnak az Evangélikus Élet 2016. július 24-én megjelenő számában.
Az Evangélikus Élet magazin kapható az evangélikus templomok iratterjesztésében, megrendelhető a Luther Kiadónál, a kiado@lutheran.hu címen, vagy digitális formában megvásárolható és letölthető a Digitalstand oldaláról.