Dr. Kalina Katalin, a házigazda iskola intézményvezetője köszöntőjében úgy fogalmazott: az iskola nemcsak nevében kívánja őrizni Sztehlo Gábor emlékét, hanem az ő szellemiségét követve segíteni szeretné a nehezebb helyzetben lévő gyermekeket. Kevésbé ismert tény, hogy Sztehlo Gábor gyermekmentő szolgálatán túl nagy erőfeszítéseket tett a sérültek gondozásáért is. A pestszentlőrinci evangélikus intézményben erre a hagyományra építve integráltan, azaz egészséges társaikkal együtt nevelik és oktatják a sajátos nevelési igényű gyermekeket óvodáskortól egészen a középiskola elvégzéséig. A nap folyamán a találkozó résztvevői betekintést nyerhettek az általános iskolában folyó speciális fejlesztő munkába is.
A szakmai előadások előtt a program Győri Gábor esperes áhítatával indult, aki Mt 18,14 alapján arról beszélt, hogy Isten szemében mindnyájan különleges bánásmódot igénylő gyermekek vagyunk. Ahogyan a mennyei Atya – a legjobb pedagógus – nem akarja, hogy egy is elvesszen e kicsinyek közül, úgy kell a tanároknak, tanítóknak azon munkálkodniuk, hogy a gyermekek ne szabadeséssel zuhanjanak, hanem kibontakozva szárnyalhassanak.
Az elcsendesedést követően elsőként Adorján Katalin, a Meixner Alapítvány gyógypedagógus – klinikai szakpszichológus munkatársának előadása hangzott el a diszlexiás gyermekek speciális nehézségeiről. A szakember elméleti áttekintést adott a probléma kialakulásáról, prevenciójáról és reedukációjáról.
Második előadóként Metzger Balázs, a 3. Számú Fővárosi Tanulási Képességet Vizsgáló Szakértői és Rehabilitációs Bizottság és Gyógypedagógiai Szolgáltató Központ vezetője tájékoztatott az integrált nevelést érintő fontos törvényi változásokról és azok gyakorlati következményeiről.
A délelőtt zárásaként Szegedi Anikó konduktor alapozó terápiáról szóló előadása után egy bemutató foglalkozást tekintettek meg a vendégek.
A délután folyamán először Kőpatakiné Mészáros Mária, az Oktatáskutató és Fejlesztő Intézet kutatója beszélt a különleges bánásmódot igénylő gyermekek értékeléséről, az országos mérések eredményeiről.
A program zárásaként pedig Szabó Ágnes gyógypedagógus-szociálpedagógus tartott előadást a gondolkodási műveletvégzés fejlesztéséről. Előadását sok gyakorlati tanáccsal, eszközzel, játékkal színesítette.
A Zámbóné Karner Anikó és dr. Ceglédiné Nagy Erzsébet tantárgygondozók által szervezett szakmai napra az ország minden tájáról – Albertirsáról, Budapestről, Győrből, Kiskőrösről, Orosházáról, Pápáról, Sopronból – érkeztek evangélikus pedagógusok. A több mint hetven résztvevő fontos elméleti és jogi ismeretekkel és a mindennapi munkában is jól hasznosítható információkkal, ötletekkel gazdagodva térhetett haza, hogy folytassa oktató-nevelő munkáját.
A cél adott: „Nehogy egy is elvesszen e kicsinyek közül.”