Aukciót és gálát rendeznek a fasori Róth Miksa-rózsaablak megmentéséért

Aukciót és gálát rendeznek a fasori Róth Miksa-rózsaablak megmentéséért

Share this content.

Szöveg: Galambos Ádám, fotó: Csontos Katalin, Molnár Gabriella
Budapest – Veszélybe került a nemzetközileg is elismert Róth Miksa kimagasló alkotása, a több mint öt méter átmérőjű rózsaablak a Budapest-Fasori templomban. A gyülekezet gálaműsort és aukciót szervez, hogy felhívja a figyelmet a tulajdonában lévő nagyszabású értékre, hogy még az idén, közösségi összefogással restauráltathassa a rozettát. Aradi György evangélikus lelkésszel a február 11-én megrendezendő eseményről beszélgettünk.

A gyülekezet számára fontosak a templom értékei

A Budapest-Fasori Evangélikus Egyházközség méltán büszke templomára, hiszen mind építészeti megjelenésében, mind belső díszítésében hűen mutatja a fasori evangélikusság múltját és jelenét. Az 1905-ben felavatott templomon a kor kiváló művészei dolgoztak. A Pecz Samu által tervezett neogót stílusú templomban többek között Benczúr Gyula oltárképe látható, valamint több, Róth Miksa által tervezett műremek – így a rózsaablak, a templom bejárata fölötti mozaik és egy üvegfestmény – is díszíti. A figyelem most a Róth Miksa által alkotott, öt méter átmérőjű rozettára irányult, hiszen a főhomlokzatot meghatározó alkotás kritikus állapotba került. Ennek megmentésére, restaurálására szervez a Budapest-Fasori Evangélikus Egyházközség gálaestet és aukciót. A rendezvénynek a társszervező Budapest-Fasori Evangélikus Gimnázium ad helyet, fővédnökségét Prőhle Gergely, a Magyarországi Evangélikus Egyház országos felügyelője vállalta.

A Róth Miksa-üvegablak állapota

„Maga a rózsaablak száztizenkét éve díszíti a templomot. Azóta kisebb javítások már voltak a rozettán, de átfogó felújításra még nem került sor” – mondta a fasori gyülekezet parókus lelkésze. Aradi György az evangelikus.hu kérdésére arra is kitért, hogy a gyülekezetet a Róth-alkotás állapotáról tájékoztatták, és a felkészülés részeként a szakemberekkel már fel is mérték a tennivalókat.

Gálos Miklós orgonista, a gyülekezet kántora, egyben az Iparművészeti Múzeum főmunkatársa találkozott legtöbbször a Róth Miksa-rózsaablak állapotával. Ő észrevette, hogy újabb és újabb üvegdarabok válnak ki belőle” – mondta Aradi György, aki hozzátette, hogy a rózsaablak sérülései nemcsak az üvegablakot, hanem a 21 regiszteres, Budapest zenei életét is színesítő Angster orgona épségét is veszélyeztetik. „Egy nagyobb vihar esetén olyan kár keletkezhet, mely nemcsak a Róth- alkotást amortizálja tovább, hanem az orgonára is negatív hatással lehet. Ezért is érezzük sürgetőnek a felújítást” – vélekedett a lelkész, akitől megtudtuk, hogy a gyülekezet már évek óta igyekszik úgy gazdálkodni, hogy képes legyen forrásokat elkülöníteni a restaurálásra.

Róth Miksa, a művész

Itt érdemes egy kicsit kitérnünk magára a művészre. Róth Miksa (Pest, 1865. december 26.–Budapest, 1944. június 14.) a 20. század első felének kimagasló üvegfestő- és mozaikművésze. Munkáival számos meghatározó épületben, így az Országházban, a Szent István-bazilikában, a Deák-mauzóleumban, a Gresham-palotában, a Zeneakadémián, a Széchenyi-fürdőben, vagy a kassai dómban is találkozhatunk. Varga Vera művészettörténész Róth művészetéről szóló kötetéből megtudhatjuk, hogy „a művész üvegfestészeti alkotásai a párizsi és torinói világkiállításon aranyérmet, az amerikai St. Louisban nagydíjat, itthon 1899-ben Iparművészeti Nagy Állami Aranyérmet kaptak”. Művei Norvégiába, Hollandiába, Olaszországba is eljutottak, sőt, többek között Róth Miksa tervezte a mexikóvárosi Nemzeti Színház ablakait is. Magyarországon a Róth Miksa Emlékházban ismerhetjük meg átfogóan életművét.

A felújítás lehetősége

Mivel az öt méter átmérőjű rózsaablak közvetlenül az orgona mögött helyezkedik el, ezért a felújítási eljárás pluszköltségekkel jár. „A teljes orgonát el kell bontani ahhoz, hogy a szakemberek hozzáférjenek a rózsaablakhoz” – mondta a lelkész. A felújítás költségeivel kapcsolatban kifejtette: „Az előzetes felmérések szerint a teljes beruházás meghaladja a 9 millió forintot. Ebben benne van a rozetta ólomüveg szerkezetének teljes felújítása, az üveg hiányos részeinek és rossz minőségű darabjainak restaurálása és pótlása, továbbá a meglévő és ép üvegfelületek megtisztítása.” Ezen kívül ez az összeg fedezi az Angster orgona elbontását és visszaépítését is. A gyülekezet egyúttal egy külső védőüveg elhelyezését is tervezi: „Ez egy egyedileg legyártatott áttetsző védőüveg lesz, amivel a jövő generáció számára is óvni tudjuk majd ezt az értéket” – mondta Aradi György.

A felújítás előkészületeivel kapcsolatban a lelkész elárulta, hogy a gyülekezet évek óta készül arra, hogy felújíttatja az ólomüveg-ablakot, ezért tudatosan, évi költségvetéséből félretesz erre a beruházásra. Aradi György egy példamutató történetet is megosztott: „Egy idősebb aktív gyülekezeti tagunk egymillió forintot ajánlott fel azért, hogy ez a beruházás megvalósuljon. Hogyha valaki ekkora felajánlással segít, akkor erkölcsi kötelességünk, hogy belevágjunk a restaurálásba.” Az est és az aukció várhatóan nem fogja a teljes hiányzó összeget fedezni, viszont hozzájárul a felújításhoz, valamint felhívja a kezdeményezésre a figyelmet.

Evangélikus aukció?

„Érzékeltük: ahhoz, hogy elődeink örökségét méltón megőrizzük és a ránk bízott értékekkel jól bánjunk, ahhoz nagy összefogásra van szükség” – mondta a február 11-én a megvalósuló rendezvény hátteréről Aradi György. A fasori vezetőség először arra gondolt, hogy legyen egy jótékonysági est. A gyülekezet tagjai ugyanakkor rájöttek, hogy hiába hívnának neves előadókat, abból nem tudnának olyan támogatást gyűjteni, mely valós segítséget nyújthat egy ilyen szintű beruházáshoz. A presbitérium ekkor úgy döntött, hogy gálát és aukciót rendeznek. Az aukció előkészületeit Dévai György másodfelügyelő és Tasnádi Gábor presbiter, értékbecsüs vállalta. Megszólították a gyülekezeti tagokat, valamint neves képzőművészeket, hogy tegyenek felajánlásokat az aukcióra. Így jött létre a több mint hetven műtárgyból álló aukciós lista, mely a magyarországi aukciós listákon is megállná a helyét. Az aukción többek között a Babits Mihály által dedikált két kötet is kalapács alá kerül majd, de licitálni lehet Fehér László Kossuth-díjas festő olajfestményére, Aknay János Kossuth-díjas festő nyomatára, de Barabás István, Simon Endre, valamint Ruzicskay György és Várkonyi János alkotásaira is.

Gála és aukció a Róth Miksa-rozetta megmentéséért

„A Budapest-Fasori Gimnázium dísztermében megrendezendő eseményünk nem egy vallásos este lesz, hanem közéleti jellegű, jótékony célt szolgáló nemes és fontos gála” – mondta az esttel kapcsolatban a fasori parókus lelkész. A rendezvényen a Zeneakadémia számos kiváló tanárán kívül nagyszerű muzsikusok fognak koncertet adni. Az est keretében Fényi Tibor, a Róth Miksa Emlékház igazgatója is megszólal majd, aki elmondja, hogy a felújításra váró rozetta milyen művészeti értékkel bír. A gálát követően kerül majd sor a felajánlott, kimagasló művészeti értékkel bíró tárgyak aukciójára. A gálára támogatói jegyet is lehet venni, ami tovább segíti a beruházás megvalósítását.

 

Reformáció és megújulás…

Aradi György a fasori gyülekezet vonatkozásában elmondta, hogy „a mi nemzedékünk elődeitől egyebek mellett egy gyönyörű templomot kapott, amiben fantasztikus értékek találhatók. A fasori gyülekezetnél most nem építeni, hanem az örökségül kapott templomunkat óvni és megújítani kell”. A tervekről megtudtuk, hogy a gálaest és az aukció az első figyelemfelkeltő programja a gyülekezetnek. Fassang László orgonaművész és Rohmann Ditta gordonkaművész közreműködésével a tavasz folyamán koncertet szerveznek, amely ugyanerre az ügyre hívja majd fel a figyelmet. Ezen kívül a gyülekezet az önkormányzattól is próbál támogatást szerezni, valamint műemléki pályázatokat is figyel.

„Amennyiben egy szerencsés konstelláció jön létre, és az anyagi ráfordításon túl minden munkafázis megfelelően megvalósul, akkor a reformáció 500. évében azt is szeretnénk megünnepelni, hogy felújítottuk a rozettát” – mondta a gyülekezet nevében Aradi György.

 

A fasori gyülekezet meghívója:
Jótékonysági Gálaest és Aukció a Fasorban

Az esemény teljes bevételét a fasori templom homlokzatát meghatározó RÓTH MIKSA alkotta rózsaablak renoválására fordítják.
Az est részeként nagyszerű művészek fellépésével műsoros est lesz, melyet jótékonysági aukció, majd táncos, zenés program követ.
A felajánlott tárgyak és kimagasló értékű műalkotások listája ezen a linken érhető el: https://drive.google.com/open?id=0B68u3KMaaKxebE8ydXowUnhTLWs
Az esemény részleteiről, a belépőként szolgáló „Adományjegyek" (5000 Ft/fő) árusító helyeiről bővebb információ áll rendelkezésre a gyülekezet Facebook oldalán: https://www.facebook.com/events/142883899550158/
Vidékről érkező vendégeink számára a Rózsák terei evangélikus kollégium jóvoltából (https://evangkoli-rozsaktere.hu/) 25 fő számára ingyenes szállást tudunk biztosítani. Ennek feltétele a fasor@lutheran.hu címre küldött jelentkezés „Gálaest szállás” megnevezéssel 2017. február 8-án, 16 óráig.
Reméljük, hogy ezen az emelkedett szórakozást biztosító, nemes céllal meghirdetett esten vendégeink között tudhatjuk Önt is.
A találkozás reményében, tisztelettel és üdvözlettel: Aradi György lelkész és dr. Bartha Tibor felügyelő

Az evangelikus.hu cikkeihez a Magyarországi Evangélikus Egyház Facebook profiljában szólhat hozzá, itt mondhatja el véleményét, oszthatja meg másokkal gondolatait: www.facebook.com/evangelikus
A hozzászólásokat moderáljuk, ha gyűlöletkeltő, törvényt, illetve személyiségi jogokat sért. Kérjük, mielőtt elküldi véleményét, a fentieket vegye figyelembe!