Zsúfolásig megtöltöttük az alagsori termet, minden szögletbe szék került, a sorok mögött, hátul pedig még sokan állva hallgatták a beszélgetést. Közel százan voltunk kíváncsiak arra, milyenek is a könyv szereplői élőben, tényleg Matyi-e a legmagasabb legfiatalabb létére a családban, és vajon Dénes ül-e még Lilla mellé azután az undok rajz után? (Igen, ült.)
A múzeum nevében a házigazda, Harmati Béla köszöntötte a közönséget, majd átadta a szót a Szent Gellért Kiadó vezetőjének, Nagy Alexandrának, aki elmesélte, hogyan is került egy evangélikus szerző műve a katolikus kiadóhoz. Érdekes volt megismerni a megvalósulás történetét az ő szemszögéből, akinek – mint mesélte – először abszolút semmi nem ugrott be az Ittzés névről, így valóban „csak” az ismeretlen szerzőtől e-mailben megérkezett szöveg hatott… És milyen jó is ez, amikor nincs rajtunk a mindenki ismer mindenkit terhe…
Az ökumenikus könyvbemutató Fekete Ágnes lelkész-újságírónak, a Kossuth Rádióban hangzó Református félóra szerkesztőjének élménybeszámolójával folytatódott, akitől megtudtuk, mi köti őt össze a szerzővel: mindkettőjük életének egy szakaszában igen fontos volt a Református félóra előtt közvetlen elhangzó, Horváth Ida vezette Vendég a háznál műsor, ahol később a szerzőnek több írását is felolvasták. A közönség sorai közt hallgató egykori felelős szerkesztőt és műsorvezetőt, Horváth Idát ekkor tapssal köszöntötték. Fekete Ágnes is felolvasta a könyvből a Szeretem a plakátokat című írást, kinek kedvcsinálóként, kinek, hogy újra jót kacaghasson egy kiscsoportos ovis egyszerre pengeéles és frappáns meglátásán – kihez is hasonlít per pillanat az ő anyukája?
Ezt követően kiemelte, mi az a négy jellemző, amely őt olvasás közben a leginkább magával ragadta: az őszinteség, a humor, a tömörség és a derű. Igen, nagyon jó dolog olyasvalakiről és valakitől olvasni, aki az idegőrlő problémák, a letaglózó pillanatok közben sem feledkezik meg a mindnyájunkat életben tartó lényegről, a háláról, akit olvasva eszünkbe juthat, hogy igenis, minden javunkra válik…
Ezután Szilvi elmesélte, mi indította a levél formájában megfogalmazott beszámolók írására huszonévvel ezelőtt, majd a szereplők, azaz a lassan felnőtté váló gyerekek közösen, jókedvű, nevetős hangulatban elénk tárták, miféle folyamatokon is mentek keresztül mint érintettek, milyen – egyszerre aggódó és örömteli – érzések kísérték a könyv megvalósulását és főleg a megjelenését.
A könyv illusztrátorát is megismerhettük a bemutatón, Gyimóthy Borsa Mikeás Deák téri érettségiző gimnazistát, egy üdítően művész fazonú fiatalembert, aki széles mosollyal avatott be bennünket rajzai megszületésének kulisszatitkaiba.
Az estét Szilvi tanárnő, alias Anyu fasori diákjai – Fejérvári Hunor, Sebestyén Márton Levente és Erdősi Máté – muzsikálással színesítették, Szisz Zalán duótárssal. Kis harapnivalóról pedig a kiadó gondoskodott.
A könyv kapható a Szent Gellért Kiadó boltjában, az Evangélikus és egyéb keresztyén könyvesboltokban, valamint az interneten. Kedves Olvasók! Vegyék kézbe mielőbb!