Fasoros könyvbemutató a Deák téren – Anyura figyeltünk…

Fasoros könyvbemutató a Deák téren – Anyura figyeltünk…

Share this content.

Szöveg: Radenhausen Edit
Budapest – Ittzés Szilviára, a Budapest-Fasori Evangélikus Gimnázium tanárára, az Anyu, figyelsz? – Családi történetek Mikulástól Abigélig című könyv szerzőjére figyeltünk. A kötet bemutatójára 2018. május 22-én este került sor az Evangélikus Országos Múzeumban.

Zsúfolásig megtöltöttük az alagsori termet, minden szögletbe szék került, a sorok mögött, hátul pedig még sokan állva hallgatták a beszélgetést. Közel százan voltunk kíváncsiak arra, milyenek is a könyv szereplői élőben, tényleg Matyi-e a legmagasabb legfiatalabb létére a családban, és vajon Dénes ül-e még Lilla mellé azután az undok rajz után? (Igen, ült.)

A múzeum nevében a házigazda, Harmati Béla köszöntötte a közönséget, majd átadta a szót a Szent Gellért Kiadó vezetőjének, Nagy Alexandrának, aki elmesélte, hogyan is került egy evangélikus szerző műve a katolikus kiadóhoz. Érdekes volt megismerni a megvalósulás történetét az ő szemszögéből, akinek – mint mesélte – először abszolút semmi nem ugrott be az Ittzés névről, így valóban „csak” az ismeretlen szerzőtől e-mailben megérkezett szöveg hatott… És milyen jó is ez, amikor nincs rajtunk a mindenki ismer mindenkit terhe…

Az ökumenikus könyvbemutató Fekete Ágnes lelkész-újságírónak, a Kossuth Rádióban hangzó Református félóra szerkesztőjének élménybeszámolójával folytatódott, akitől megtudtuk, mi köti őt össze  a szerzővel: mindkettőjük életének egy szakaszában igen fontos volt a Református félóra előtt közvetlen elhangzó, Horváth Ida vezette Vendég a háznál műsor, ahol később a szerzőnek több írását is felolvasták. A közönség sorai közt hallgató egykori felelős szerkesztőt és műsorvezetőt, Horváth Idát ekkor tapssal köszöntötték. Fekete Ágnes is felolvasta a könyvből a Szeretem a plakátokat című írást, kinek kedvcsinálóként, kinek, hogy újra jót kacaghasson egy kiscsoportos ovis egyszerre pengeéles és frappáns meglátásán – kihez is hasonlít per pillanat az ő anyukája?

Ezt követően kiemelte, mi az a négy jellemző, amely őt olvasás közben a leginkább magával ragadta: az őszinteség, a humor, a tömörség és a derű. Igen, nagyon jó dolog olyasvalakiről és valakitől olvasni, aki az idegőrlő problémák, a letaglózó pillanatok közben sem feledkezik meg a mindnyájunkat életben tartó lényegről, a háláról, akit olvasva eszünkbe juthat, hogy igenis, minden javunkra válik…

Ezután Szilvi elmesélte, mi indította a levél formájában megfogalmazott beszámolók írására huszonévvel ezelőtt, majd a szereplők, azaz a lassan felnőtté váló gyerekek közösen, jókedvű, nevetős hangulatban elénk tárták, miféle folyamatokon is mentek keresztül mint érintettek, milyen – egyszerre aggódó és örömteli – érzések kísérték a könyv megvalósulását és főleg a megjelenését.

A könyv illusztrátorát is megismerhettük a bemutatón, Gyimóthy Borsa Mikeás Deák téri érettségiző gimnazistát, egy üdítően művész fazonú fiatalembert, aki széles mosollyal avatott be bennünket rajzai megszületésének kulisszatitkaiba.

Az estét Szilvi tanárnő, alias Anyu fasori diákjai Fejérvári Hunor, Sebestyén Márton Levente és Erdősi Máté – muzsikálással színesítették, Szisz Zalán duótárssal. Kis harapnivalóról pedig a kiadó gondoskodott. 

A könyv kapható a Szent Gellért Kiadó boltjában, az Evangélikus és egyéb keresztyén könyvesboltokban, valamint az interneten. Kedves Olvasók! Vegyék kézbe mielőbb!

Az evangelikus.hu cikkeihez a Magyarországi Evangélikus Egyház Facebook profiljában szólhat hozzá, itt mondhatja el véleményét, oszthatja meg másokkal gondolatait: www.facebook.com/evangelikus
A hozzászólásokat moderáljuk, ha gyűlöletkeltő, törvényt, illetve személyiségi jogokat sért. Kérjük, mielőtt elküldi véleményét, a fentieket vegye figyelembe!