Az Evangélikus Hittudományi Egyetem épületegyüttesének megújulására immáron hosszú évek óta szükség volt, hiszen a nyílászárók az 1970-es évektől nem kerültek felújításra.
„A 2010-es években ébredtünk rá arra, hogy a korszerűsítés nélkülözhetetlen, hiszen mind a fűtésrendszerünk, mind a nyílászáróink olyan elavult technikájúak voltak, hogy ezen változtatni akartunk. Tudtuk, hogy a korszerűsítéshez csak pályázati támogatással tudunk hozzálátni, így figyelni kezdtük a lehetőségeket” – mesélte az evangelikus.hu érdeklődésére dr. Szabó Lajos.
Az egyetem rektora elmondta, hogy 2012-ben az országos egyház együttműködésével sikerült egy KEOP-os pályázatot elnyerniük, mely lehetővé tette az egyetem és a kollégium energetikai megújítását. Így 190 millió forintos támogatással és közel tíz százalékos önrésszel sikerült a fűtésrendszert korszerűsíteni, az épületegyüttesre új nyílászárók kerültek, a világítástechnikát energiatakarékossá alakították, az épületeket kívülről hőszigetelték, valamint napelemeket létesítettek.
„2014 tavaszán kezdte a kivitelező a munkálatokat, így a szorgalmi- és vizsgaidőszakot is érintette a felújítás. Az előzetes számítások alapján közel 30 százalékos megtakarítást érünk el a felújítás által, mely a mai oktatási helyzetben különösen is fontos, hiszen az így keletkező pénzt tudományos kutatásokra tudjuk fordítani” – fogalmazott Szabó Lajos.
Az eredményeket azonban a rektor nemcsak az épületegyüttes vonatkozásában látja. Örömmel számolt be arról, hogy az egyetemen – ahol ökoteológiát is tanítanak – a felújítás által a környezet olyan megújulást él át, mely nemcsak az épületre, hanem az udvarra is kiterjed. Ahogyan arról az evangelikus.hu már korábban beszámolt, a helyi önkormányzattal közösen ugyanis elindult a park „rehabilitációja”, azaz a teológusok bevonásával virágokat, fákat ültettek.
A rektor elmondta: „Azt a szemléletet szeretnénk a hallgatóinkban elmélyíteni, mely tudatosan figyel a korszerű technikák használatából eredő környezetvédelemre, valamint a környezet szépítésére. Így nemcsak az épületben a tiszta falak általi jó hangulatot és az energiakímélő megoldások hosszú távú hatását látjuk, hanem azt is reméljük, hogy az itt végző hallgatók – látva az itteni felújításokat – gyülekezetbe kerülve bátrabban nyúlnak majd pályázatokhoz és élnek majd az környezettudatos fejlesztési lehetőségekkel.”