Az istentisztelet elején a gyülekezet, egészen a prédikációt követő szentelésig acapella, vagyis hangszerkíséret nélkül énekelte a zsoltárokat. A különös hangulatú kezdés után prédikációjában Fabiny Tamás megfújt néhány sípot.
A püspök Sámuel 2. könyve 6. 1–5 igeszakasz alapján arról beszélt, hogy a hangszerek királynőjének is mondott orgona is csak szolgálólány, Isten szolgálatában formálja rezgéssé, hanggá, muzsikává a hívek, a zeneszerző, a muzsikus áhítatát.
Budavárban az 1944–45-ös ostrom idején a templom bombatalálatot kapott, és sok minden egyéb mellett az orgona is elpusztult. Új hangszert csak 1960-ban tudott építeni a gyülekezet, majd ezt a ’70-es években korszerűsítették, most pedig olyan orgona épült a templomban, amelyen immár kompromisszumok nélkül lehet eljátszani az ötödik evangélistának is tartott Bach Istenről, Istenhez szóló műveit.
Fabiny püspök idézte a 18. században élt Jonathan Edwards gondolatait, aki azt vallotta, hogy Isten a szépség istene, ahol a művészet, az esztétika jelen van, ott ő maga is meglelhető.
A nyolc tonna súlyú, új budavári orgona három manuálos, 26 regiszteres és összesen 1771 síp szól benne. Ez egy kicsit több annál, mint ahányan – az egyébként több ezres létszámú – Budavári gyülekezetben anyagi hozzájárulással segítik az egyház fenntartását.
A gyülekezetben lelkészként is szolgáló Fabiny Tamás püspök missziós célként tűzte ki, hogy a jövőben legalább annyi valóban aktív tagja legyen a közösségnek, mint ahány síp az új orgonában szól. Az összhangzathoz, miként a hangszerben a különféle sípokra, a gyülekezetben is mindenféle emberre szükség van – mondta a püspök, sorban megfújva néhány orgonasípot. Végül pedig annyit mondott: tanúskodjon az orgona Isten szeretetéről és Isten feltétlen összhangzatáról. Áldott legyen mindenki, akit tett azért, hogy ez a hangszer megszólalhasson – mondta Fabiny Tamás, majd megszentelte az új budavári orgonát.
Bence Imre esperes, a gyülekezet igazgató lelkésze felidézte az orgona tervezésének és létrejöttének küzdelmes, viszontagságos folyamatát. Köszönetet mondott a Kormány Reformáció Emlékbizottságának, amely anyagilag lehetővé tette a hangszer létrejöttét.
A bizottság képviseletében Hafenscher Károly, az Magyarországi Evangélikus Egyház zsinati lelkészi elnöke, miniszteri biztos méltatta az építőket, majd arról beszélt, hogy az orgonán megszólaló zene valódi igehordozó, Bach pedig mindenkor Krisztust prédikálja.
Fábri György, az Északi Evangélikus Egyházkerület felügyelője a gyülekezet vezetőségének kitartását és a hívek türelmét dicsérte.
Végezetül pedig Láng Zsolt, Budapest II. kerületének polgármestere felidézte Gárdonyi Géza gondolatát, amely szerint az orgona az ember hangjának alázatos kísérője, de felfedezhető benne a mennydörgés is, amely Isten hangja.
A szentelést követő napokban ingyenes koncerteken örülhetnek a zeneszeretők az új Budavári barokk orgonának.
(A koncersorozat programját az Evangélikus Élet előző számában közöltük, de olvashatják az evangelikus.hu weboldalon is – a szerk.)