Ferenc pápa és a vallásszabadság

Ferenc pápa és a vallásszabadság

Share this content.

Forrás: MCC
Budapest – Az eheti Corvinák vendége dr. Nagypál Szabolcs jogász, teológus és bölcsész, a magyar Vallásközi Párbeszéd Társaságának társelnöke, az MCC Jogi Iskolájának vezetője volt. Heltai Péter, az MCC stratégiai kommunikációs vezetője Ferenc pápa jelentős sajtóvisszhangot kapott „Mindnyájan testvérek” elnevezésű szociális enciklikájának legfőbb tartalmi elemeire fűzte fel a beszélgetést, mely során szó esett a vallásközi párbeszéd jelentőségéről is.

Nagypál Szabolcs szerint fontos megfogalmazni, mit jelent műfajilag a pápai körlevél, mi a célja és milyen jelentőséggel bír. Mivel a pápa a mai történelmi időben nem bír világi hatalommal, ez az eszköz alkalmas arra, hogy az egyház kifejtse álláspontját bizonyos társadalmi folyamatok, jelenségek kapcsán. Az enciklikát számos kritika érte, leginkább a testvériség fogalmának kiterjesztő (az egyházi frazeológiát meghaladó) használata miatt. Sokan egyfajta globalizációs agendát látnak ebben, sőt, vannak, akik szabadkőműves összeesküvésről beszélnek, Nagypál Szabolcs azonban óvatosságra int. Felhívja a figyelmet az Európában zajló szekularizációs folyamatra, ennek veszélyeire, az ideológiák, ezoterikus eszmék előtérbe kerülésére. Ezért különösen fontos, hogy a pápa hallassa a katolikus egyház hangját.  Az Istenképmás minden emberben történő felismerése a fő mondanivaló, bár az enciklika pacifista beállítottsága vitathatatlan – vonja le a következtetést Nagypál. Az igazságos háború kérdése, a halálbüntetés alkalmazhatósága mind olyan kérdések, amelyeket a modern korban szükséges újragondolni.

A vallásközi párbeszéd célja nem más, mint azoknak a konfliktusoknak az oldása, amelyek egy része éppen vallási indíttatású – fogalmaz Nagypál Szabolcs. A katolikus egyház ennek élére áll, a vallásos embereket ugyanis bátorítani kell. Fontos az önazonosság, de kellőképpen nyitottnak kell lenni a másik emberre, annak hitére. A vallásközi alkalmak lényege a kommunikáció és a közös cselekvés, és nem a hitbéli különbözőségek összemosása.

Mit jelent, hogy a katolikus egyház ősellenségének számító szabadkőművesek üdvözölték Ferenc pápa legújabb, októberben megjelent enciklikáját?

Szükséges-e a migráció globális kezelése?

Mi a véleménye a katolikus egyháznak a halálbüntetésről?

Van-e még egyáltalán helye a vallásnak a posztmodern korunkban?

Mitől lesz több üres lózungnál a vallások közötti párbeszéd?

 

Az evangelikus.hu cikkeihez a Magyarországi Evangélikus Egyház Facebook profiljában szólhat hozzá, itt mondhatja el véleményét, oszthatja meg másokkal gondolatait: www.facebook.com/evangelikus
A hozzászólásokat moderáljuk, ha gyűlöletkeltő, törvényt, illetve személyiségi jogokat sért. Kérjük, mielőtt elküldi véleményét, a fentieket vegye figyelembe!