1. A kifelé irányuló nyitottságot egyszerre határozza meg a missziói lelkület, a diakóniai elhivatottság és az emberi jogok védelme.
2. A befelé történő nyitás a spirituális fejlődés és az aktív közösségi élet előmozdítására irányul. Ezt a belső egyházi identitást a gyermekek és fiatalok részvételén, a fiatal felnőttek bevonásán, a családok támogatásán és a generációkat összekötő kommunikáción keresztül igyekeznek erősíteni. Cél az istentiszteleti élet sokszínűsége is.
3. Az egyház mindenki számára nyitott, ezért fontos érték számára az egyenjogúság, és szembeszáll a gyűlölet minden formájával. A gyülekezetek sokszínűsége és az egymás iránti szolidaritás szintén ismérvei a jövő egyházának.
4. Nyitottnak kell lenni a különböző partnerségekre és az új lehetőségekre is. Ez magában foglalja az önkéntesség szerepének erősödését, az újfajta vezetői stílust és az esetleges külső partnerek bevonását ugyanúgy, mint a megszokott módszerek önkritikus felülvizsgálatát, a kísérletezésre való bátorságot és a szisztematikusan végzett digitális munkát is.
5. Az egyház életének része a jövőre irányuló nyitottság is, amely a reményben gyökerezik. Ez elsősorban a társadalmi és az ökológiai felelősségvállalásban nyilvánul meg, de ide tartozik az ökumenikus nyitottság és a kisebbségi helyzetben lévő egyházak szempontjainak figyelembevétele is.
A stratégia szövege finnül itt olvasható.