Ez a nap is hagyományosan bibliatanulmányokkal indult, nyolc különböző helyszínen. Szemerei János püspök Zakariás próféta könyvéből, Friedmann Oehme szász egyházfőtanácsos Zolfóniás könyve alapján, Adrian Korczago lengyel püspök a Kolossébeliekhez írott levél, Elena Ruzenkova szlovákiai lelkésznő a Jelenések Könyve, Bakay Péter és Győri Gábor Dávid az Apostolok Cselekedetei, míg Rachel Eskesen lelkésznő a második Korinthusi levél, Jan Fojcik sziléziai lelkész a Királyok első könyve alapján, Martin Herche német szuperintendens pedig János evangéliuma alapján magyarázta választott témáját.
Ezután ismét alternatív programok következtek Pál Feri atya a Föld sójáról tartott előadást. Vele párhuzamosan indult az Északi Evangélikus Egyházkerület tematikus alkalma Építkezés élő kövekből címmel. Itt három gyülekezet munkáját mutatták be, majd a kerület vezetői, Fabiny Tamás püspök és Fábri György felügyelő is elmondhatták gondolataikat. A további programokon a keresztény elhivatottsággal, a 2017-es németországi Egyházi Napok (Kirchentag) programjaival, és a Föld sója című dokumentumfilmmel ismerkedhettek meg az érdeklődők. Volt egy második fordulós püspöki fórum, reformációi nyomkeresés, Izsópka koncert, templomkert projekt, wellness-spiritualitás, beszéltettek a felnőttlétről, a Keresztény Roma Szakkollégiumról, az éghajlatigazságosságról. Volt látványos fizikai bemutató és sárkányhajóverseny a Kopaszi-gáton. Délután többek között az idegenek, a menekültek, a spirituális utak, Luther Márton élete, a keresztény vita, a boldogság, a közös gyökerek és az új nemzedék kérdései kerültek elő, némi könnyűzenei háttérrel fűszerezve.
A Bihari János Táncegyüttes és Samu Zoltán Zenekara a Kárpát-medence legszebb számaiból adott ízelítőt. Utánuk Heinrich Bedford-Strohm bajor evangélikus püspök, a Németországi Protestáns Egyház vezetője és Balog Zoltán emberi erőforrás miniszter beszélgetett Prőhle Gergely moderálásában a reformációról és az egyházak jövőjéről.
A záró istentisztelet előtt Kodály Zoltán: Budavári Te Deum című művét a nemzetközi kórusok összkara adta elő a Lutheránia énekkar vezetésével. Közreműködött még a Budapest Symphony Orchestra, szólót énekelt Bódi Zsófia, Németh Judit, Megyesi Zoltán és Berczelly István. Vezényelt Kamp Salamon.
Az istentisztelet előtt Martin Junge a Lutheránus Világszövetség (LVSZ) főtitkára köszöntötte a találkozó résztvevőit. Elmondta, hogy a keresztségben és Krisztusban minden keresztény egy lehet. Bár korunkban nehéz a kommunikáció a családban, a társadalomban, de az egyház közvetítő erő lehet. A mintegy 70 millió evangélikust tömörítő szervezet vezetője szerint ugyan az emberek egyre kevesebbet várnak az egyháztól, mégis Isten változatlanul itt van velünk és az világban lévő igazságosságért munkálkodik. Figyelnünk kell a szenvedő másik emberre. A világnak Isten kegyelmére van szüksége, mert a kegyelem sóízű. Találkozásaink hitünket erősítik és a reménység tanúivá tesznek bennünket.
A közép-európai emberek sok történetet ismernek, amelyek a világosság és a sötétség harcáról szólnak, és ezeket a történeteket érdemes megosztaniuk egymással - mondta Fabiny Tamás evangélikus püspök a Föld sója Közép-európai Keresztény Találkozót lezáró istentiszteleten. (Igehirdetését cikkünk csatolmányában egyben elolvashatják.) Fabiny Tamás igehirdetésében hangsúlyozta: sötét történelmi korok mindig voltak, de mindig támadtak olyan emberek is, akik ezekben a korokban hordozták a fényt.
Az evangélikus püspök felidézte: az 1956 forradalom eltiprása után százezrek menekültek külföldre Magyarországról a zöldhatáron keresztül. Nekik sokat jelentett a kerítés vagy a folyó túloldalán imbolygó fényforrás, amely jelezte az utat a „szabad világ” felé.
„Köszönet illeti azokat az embereket, akik nem egyszerűen a kezükben tartották a viharlámpát, hanem - befogadva az idegent - ők maguk váltak a világ fényforrásává" - fogalmazott. „Adja Isten, hogy mi is így tudjunk tenni!” - tette hozzá.
Az evangélikus püspök kiemelte: a keresztény embernek nem arra kell törekednie, hogy a maga kényelmes és biztonságos házában, az egyházban világosságban legyen, hanem arra, hogy kilépve a templom falai közül élete és szolgálata hiteles legyen. Csak így válhatnak a „világ világosságává” - tette hozzá.
A liturgiában a találkozó segítői és a résztvevő egyházak vezetői vettek részt. Az Evangélikus Hittudományi Egyetem hallgatói szolgáltak liturgikus énekkel, az orgonánál pedig Finta Gergely működött közre. Az istentiszteleten a Lutheránia Énekkara is énekelt, Kamp Salamon vezetésével.
Az istentisztelet végén Gáncs Péter, elnök-püspök átadta a találkozó stafétáját a program következő házigazdájának, Manfred Kochnak, az Osztrák Ágostai Hitvallású Evangélikus Egyház szuperintendensének. Megtudtuk, a tizenegyedik találkozó 2020-ban az ausztriai Grazban lesz.
Az istentisztelet offertóriumát a sepsiszentgyörgyi Bartimeus Játszóház fejlesztésére fogják fordítani.
A találkozón részt vevők ezután a Kopaszi-gáthoz mentek, ahol útjára eresztettek 500 mécsest, ezzel szimbolizálva az egy év múlva ötszázadik évfordulóját ünneplő reformációi megemlékezéseket.
Az esemény kiemelt támogatói:
Budapest Főváros Önkormányzata, Bajor Egyház (ELKB), VELKD, Gustav-Adolf-Werk, Magyarország Kormánya, Reformáció Emlékbizottság, Visegrad Fund, Tarr Kft.