2011 ősze: Tudatosul bennünk, hogy ikreink Judith és Daniel nagycsoportosok lettek a Nürnberg-Gostenhofi Evangélikus Óvodában. Nem tudnának még maradni? Muszáj őket hamarosan beiskolázni? Túl jól működő óvodába járnak. A város egyik legjobb hírűjébe. Itt még nem nagyon panaszkodott szülő az oviról. Nem úgy, mint más ovikról a városban…
2012 tavasza: A beiskolázás egyre jobban közeledik. Mi csak azt tudjuk, hogy hova nem akarjuk az ikreket küldeni. Vagyis nem akarjuk a körzeti iskolát, ahova menniük kéne. Felvételiznek egy reformpedagógiaiba, de várólistára kerülnek.
Felvételiznek a nagy hírű nürnbergi evangélikus iskolába, a Wilhelm Löhe Schule-ba, aminek a gimnáziumi része a Budapest-Fasori Evangélikus Gimnázium testvériskolája. Itt is várólistán vannak… Ikrekkel rosszabbak az esélyek. Nem elég, hogy a Fasorba jártam, evangélikus teológiát végeztem, egy magyarországi aktív evangélikus családból származom. Nem elég, hogy az iskola mellett lakunk, nem elég, hogy az ikrek a körzeti evangélikus oviban vannak…
Ekkor kapunk egy levelet a Löhe Schule-tól, hogy a Fürthben az evangélikus egyház álma 2012 őszétől valóra válik. Nekik is lesz evangélikus iskolájuk! Csak alsó tagozat, de lesz! Több ovijuk és bölcsijük van, illetve egy evangélikus fizetős főiskolájuk. Általános iskolájuk még nincs. Fürth és Nürnberg két összenőtt város, közös tömegközlekedéssel (metró és busz), közös történelemmel. Csak két önkormányzattal…
Rövid családi kupaktanács után, úgy döntünk, hogy az ikrek ide is felvételizzenek.
A felvételi nagyon jó hangulatban telik. Az iskola alapító lelkész és Fürth evangélikus esperese (Pfarrer Jürgen Sichelstiel) a volt ovis lelkészünk. Ő kifejezetten örül nekünk.
2012. július: Az első szülői értekezlet, még egy fürthi gyülekezeti teremben. Még nincs kész az épület. Most már biztos, hogy az iskola indulhat ősztől. Meg lett minden állami és egyházi engedély!!! Egy teljesen új iskoláról van szó! Mi a párommal ott ülünk 23 másik gyerek szüleivel és 2 tanító nénivel együtt. Mindenki nagyon izgatott és kíváncsi. Mi vár ránk? Milyen lesz a gyerekeinket egy teljesen új iskolába küldeni? Milyenek a többiek? Mi és hogyan lesz?
2012. szeptember: Új tanév, új iskola és az ikrek beiskolázása!
1 osztály, 25 gyerek (7 lány és 18 fiú), 2 tanító néni, 2 napközis nevelő. Meghitt istentisztelet a fürthi St. Michael evangélikus templomban. Pár fontos képviselője a városnak és az egyháznak is jelen van. Ilyen még nem volt! Ez egy teljesen új evangélikus iskola. Jogelőd nélkül. Erre felé nem szokás így iskolát alapítani. Túl nagy felhajtás és túl sok munka…. De az iskola megnyitja kapuit. Egyelőre még egy ideiglenes épületben, egy konténerben.
Édesapám, Ribár János lelkész feleségével, illetve apósom feleségével ünnepelnek velünk. Mindkét házaspárnak nagyon tetszik az iskola.
Az első tanév az új iskolában nagyon meghitten és családiasan telik. Mindenki ismer mindenkit. A tanító nénik és napközis nevelők szívesen beszélgetnek velünk. Az ikrek nagyon szívesen mennek. Kiderül, hogy különleges helyzetük van: ők az egyetlen ikerpár az iskolában és rajtuk kívül nincs más (fél)magyar. Az osztálytársaik közül a legtöbben helyiek. De vannak Nürnbergből és más környékbeli településről is gyerekek.
Együtt sírunk egy tanító nénivel, aki fiatalon az iskolanyitás előtt lett özvegy. Vele együtt örülünk, amikor kiderül, hogy újra párja van és gyereket vár. Együtt bosszankodunk, mert nem jön időben az ebéd, nincs konyha mosogatni, csak kölcsön bútoraink vannak…
Az iskola nincs messze tőlünk. Metróval 30 perc, biciklivel 35 perc. A férjem nem messze dolgozik.
2013 nyár: Vége az első tanévnek és mi nagyon szomorúak vagyunk. Közös piknik zárja a tanévet. Még csak mi vagyunk… De mi lesz ősztől? A gyerekek már látták az új épületet. Ősszel már ott vagyunk…
2013. szeptember.: Új tanév, új épület. Most már 3 osztály van (elsősök és másodikosok vegyesen egy osztályban). Nekünk „alapítóknak” fura, hogy ilyen sokan vagyunk, körülbelül 60 gyerek és családtagjaik.
Az épület a fürthi St. Paul evangélikus gyülekezet volt gyülekezeti háza. Évekig üres volt. Teljesen renoválták. De még nincs teljesen kész. Sebaj, csak az fontos, hogy 3 osztályterem és a napközi ideiglenes terme, és a tanári már készen vannak.
Még mindig kölcsön bútorokkal. Az első héten kiderült, hogy nincs még takarító személyzet. Vagyis mi, szülők takarítunk, spontán… Minden nehézség ellenére boldogok vagyunk, hogy itt vagyunk.
Az épület átadás késik. 2014 tavaszán kerül sor a végleges átadásra. Előtte még van egy névadó istentisztelet. Az iskola Luise Leykam (1923-2008) fürthi egyházzenész nevét kapja, akinek az iskolát befogadó gyülekezet és Fürth városa nagyon sokat köszönhet. Több zenész generációt nevelt fel. Ő ebben az iskola épületében is élt élete végén.
Végre épület szentelés! Egy nagyon szép istentiszteleten veszünk részt, amelynek mottója: „Komm bau ein Haus!” – „Gyere építs egy házat!”
Mi szülők ott vagyunk. Erre a napra szabadságot veszünk ki. Több egyházi és városi képviselő is itt van. Fürth polgármestere is jelen van. Végre hivatalosan is birtokba veszik a gyerekek és a személyzet az épületet. Végre megérkeznek az új bútorok is. Ezek után végre egy nyugodtabb idő következik. Lassan belerázódunk a hétköznapokba. A tanítást végre nem zavarják munkások az épületben… Végre van rendes tanári…
Mi szülők néha találkozunk este egy étteremben. Jó beszélgetni, egymást megismerni.
Az iskola növekszik.
A jelenlegi tanévben 2014/2015-ben már négy első-második vegyes osztály volt és egy sima harmadik. Körülbelül 104 gyerek, 4 osztályfőnök, 3 második tanerő, több óraadó, 5 napközis nevelő.
Ősztől már tele lesz a ház. Vagyis 4 első-második vegyes és 3 harmadik-negyedik vegyes osztály lesz. Nekünk ez nagyon fura.
De továbbra is nagyon családias minden. Gyerekeink nagyon szívesen mennek és a legszívesebben haza sem jönnének. A mostani harmadikosok, vagyis az iskolaalapító gyerekek, különleges helyet foglalnak el az iskolában. A többiek felnéznek rájuk.
Problémák természetesen nálunk is vannak. De hol nem? A gyerekeknek hiányzik, hogy nincs fölöttük egy másik évfolyam. Nincsen tortatermünk és nem is lesz. Busszal viszik őket tornaórára. Kicsi az udvar. Jelenleg tárgyalások folynak ez ügyben, hogy hova lehetne még a gyerekeket a szünetekben vinni. (Például a közeli templomkertbe.)
Minden osztályban 2 tanerő van. A második tanerő heti 10 órában. Vagyis a gyerekek fejlesztésére több időt tud fordítani az iskola.
Az iskola különleges hangsúlyt fektet a gyerek individuális nevelése és fejlesztése mellett még a zenei fejlesztésre is.
Mivel evangélikus iskola és az egyház a fenntartó, a diákok 75 százaléka evangélikus és ennyi evangélikusnak is kell lennie. A megmaradt helyeken vannak más felekezetű és vallású gyerekek is (katolikus, zsidó, muszlim és ateista). Az iskola Marchtaler Plan-ra, egy keresztyén reformpedagógiai tantervre épül és ez alapján működik.
Az első osztályba felvételizni kell. Az iskola államilag engedélyezett, de nem elismert. Vagyis a gyerekeink negyedik év végén a kiválasztott iskolatípusba felvételizni fognak. Az iskola állami elismertetése folyik és még évekig eltart.
2015 nyár: A tanév vége mindjárt itt van. Július 31-én bizonyítványosztás és utána 6 hét megérdemelt nyári szünet következik.
Az iskola fizetős, mint Bajorországban a legtöbb evangélikus iskola. A szülők gyerekeként havi €135-t fizetnek. Ehhez jön még a napközi és az ebéd ára. Mi most gyerekenként összesen havi €300-t fizetünk. Az iskola diákjainak körülbelül 10 százaléka tandíjmentes. Az iskola célja, hogy anyagilag rászoruló gyerekeket is fel tudjon venni. A napközit ebben az esetben az állam támogatja.
Tanítás csak délelőtt van. Jelen pillanatban van egy úgy nevezett déli napközi, délután 16.30-ig. Illetve az iskola együttműködik a szomszédságban lévő evangélikus napközivel is. Így most már igény szerint részben megoldott a szünidei gyerekmegőrzés is.
A tanévnek napokon belül vége! Most már tudjuk, hogy hogyan fog lezajlani a 4. osztály vagyis az utolsó évfolyam az általános iskolában. Már most sírunk, hogy már csak egy évet lesznek ott a gyerekeink. Hálásak vagyunk, hogy ebben az iskolában lehetnek az ikrek. Hálásak vagyunk, hogy minden kezdeti nehézség ellenére egy jól működő, családias, kicsi iskolába járhatnak.
Kíváncsian várjuk a negyedik osztályt! De előtte még 6 hét szünet!