Gyakorlati évének első három hónapjában Janik Phlipsen a Bajorországi Evangélikus Egyház és a Magyarországi Evangélikus Egyház testvérkapcsolati munkájával ismerkedett meg, jelenleg pedig a Deák téri gyülekezetben dolgozik gyakornokként. (Bemutatkozása a Pesti Evangélikus Egyház Deák Téri Egyházközség Őszi Levél című hírlevelének 2017/2. számában olvasható. – A szerk.) Emellett a gyülekezethez tartozó óvodában, valamint egy állami és egy evangélikus iskolában pedagógusként szolgál.
Ez a gyakorlati lehetőség ebben a formában eddig nem volt jelen egyházunkban. Egy idegen ország valamely gyülekezetével, annak hitgyakorlatával, egy másik kultúrával való megismerkedés minden egyházi hivatás művelőjének lehetőséget kínál arra, hogy újfajta látásmóddal tekintsen a saját tevékenységére. A gyakornok az új benyomások birtokában szélesítheti a látókörét, és új, a szolgálata során hasznosítható módszerekkel, ötletekkel gazdagodhat.
Phlipsen szerint Magyarországon az evangélikus egyház diaszpórahelyzete miatt a hitvallásnak az identitást meghatározó szerepe lényegesen erősebb, mint Németországban. Ez olyan külsőségekben is megmutatkozik, mint hogy az evangélikusok az „erős vár a mi Istenünk” lutheri mondattal üdvözlik egymást. A hitéletben is felfedezhetők jelentős különbségek. Például a magyar evangélikus fiatalok jóval nyíltabban beszélnek személyes hitbéli kérdéseikről, mint a németországiak, akiknél a hit sokkal inkább a privát szférához tartozik.
Hasonlóképpen fontosak a másfajta iskolarendszerben szerzett tapasztalatok. A német gyakornokot nagyon megfogta a magyar nyelvnek az oktatásban betöltött kiemelt szerepe – például az, hogy Magyarországon az irodalmat külön tantárgyként tanítják. „Azok a diákok, akiket megismertem, egészen rendkívüli tudással bírnak hazájuk költészetével, nyelvével és irodalmával kapcsolatban” – mondta.
Janik Phlipsen gyakorlati évének ez a része a 2018/2019-es tanév végeztével befejeződik, azután otthon megkezdi a valláspedagógusok kétéves felkészülő szolgálatát. Jövőbeli céljai közt szerepel természetesen az is, hogy bekapcsolódjon a Bajorországi Evangélikus Egyház partnerkapcsolati munkájába, ezzel is szélesítve és ápolva a magyar–bajor testvérkapcsolatot.
A cikk az Evangélikus Élet magazin 84. évfolyam, 7–8. számában jelent meg 2019. február 24-én.
Az Evangélikus Élet magazin kapható az evangélikus templomok iratterjesztésében, megrendelhető a Luther Kiadónál a kiado@lutheran.hu címen, vagy digitális formában megvásárolható és letölthető a kiadó oldalán.