Az Asztali beszélgetések sorozat évadzáró alkalmán György Péter esztéta, egyetemi tanár Az ismeretlen nyelv – A hatalom színrevitele című könyve alapján tartottak nyilvános beszélgetést a Petőfi Irodalmi Múzeumban.
„A könyv arról a nyelvi feszültségről szól, amellyel a magyar társadalom szembesült 1945 után” – fogalmazott György Péter. Ezzel kapcsolatban a szerző kiemelte: „az emberek azt tapasztalták, hogy bár a kommunisták magyarul beszélnek velük, ám ezt a nyelvet nem könnyű érteni”. Az egyetemi tanár a Magvető Kiadónál megjelent legújabb kötetével bemutatja a kor nyelvezetét, azt a manipulatív technikát, amellyel emberi és közösségi sorsokat – alávetve azokat a kor ideológiájának – pecsételtek meg.
György Péter könyvében jegyzőkönyveket, magánleveleket, ügynökjelentéseket szerkesztett egymás mellé, hogy bemutassa a kor ismeretlen nyelvezetét, valamint a részletes szövegközlés segítségével rávilágítson arra, hogy a ma oly divatos „elsőre ítélkezés” nem mindig helytálló. A beszélgetésen a szerző ezért figyelmeztette a jelenlévőket, hogy a szocializmusról való kétféle beszéd közül – a nosztalgikus visszatekintés és az ítélkezés – önmagában egyik sem helytálló, a korszakot szélesebb látószögből érdemes vizsgálni. Az ismeretlen nyelv című, hatalmas forrásanyagot bemutató és azokat egymással párhuzamba állító kötet ebben ad segítséget. Egy kor lenyomata, mely bemutatja a hatalom gépezetét és annak emberekre és közösségekre ható tragédiáját.
A beszélgetés teljes terjedelmében az alábbi videón tekinthető meg: