A közönség soraiban helyet foglaló Réti Lajost meglátva tiszteletteljesen megemlékezett bátyjának, Réti Zoltánnak az iskola alapítójának munkásságáról, akit nemrég köszöntöttek kilencvennegyedik születésnapja alkalmából.
Az igazgató kifejezte abbeli reményét is, hogy a Mikszáth Kálmán Művelődési Házzal karöltve a jövőben is tudnak majd hasonló alkalmakat rendezni, és egyre több fiatal kap kedvet a muzsikáláshoz. A jelenlegi program megálmodója és szervezője Csetneki Hanna népzene tanár mindkét intézmény kollektívájának tagja.
Az általa felkért és meghívott fellépők összetétele és maga a műsor is meglehetősen színes volt. Körültekintően figyelt a településen és környékén már meglévő építő népzenei kezdeményezésekre, ugyanakkor saját tanítványai révén is valódi művészi produkciókban részesülhetett a nagyérdemű.
Az első tanév végén rügyeket, virágokat remélne az ember, de túlzás nélkül mondható, hogy a műsort figyelve már valódi gyümölcsöket ízlelhettek a jelenlévők.
Csurgó Dezső nagykállói cimbalmos rövid előadásában egyebek közt elmondta, hogy a cimbalom, a gitár és számos más ma ismert és használt húros hangszer „őse” ez misztikus hangszer, a citera. Több produkcióban alkalom nyílt a különböző nemzedékű hangszerek együttes megszólaltatására.
Nem maradt néma azonban a népi furulya sem, és fontos szerephez jutott a legnemesebb és legősibb hangszer, az emberi hang. Gyerekek énekeltek saját citerakíséretükkel, de jó szívvel és lelkesen vállalta a közös fellépést Poór Mariska is, aki természetességével, derűjével a „Fölszállott a páva” televíziós középdöntőjéből lehet ismert sokak számára. A Vadóka Néptánccsoport több fiatal korosztálya is képviseltette magát. Végül a Göncöl Citerások és az Érsekvadkerti Népdalkör előadása tette fel a rendezvényre a koronát.
Több szálon kapcsolódik a balassagyarmati népzenei, hagyományőrző és kultúra teremtő tevékenység az evangélikus egyházhoz. Réti Zoltán, a Zeneiskola alapító igazgatója, festőművész, evangélikus kántortanító, a gyülekezet kórusának egykori vezetője ma is a gyülekezet tagja.
A harmincegy éve minden nyáron megrendezett Nemzetközi Muzsikustábor résztvevői 10 év óta elégedett lakói a gyülekezet által építtetett és működtetett Szabó József Tanulmányi Háznak.
Nagyházi Béla, a Művelődési Ház jelenlegi igazgatója és tanár felesége, akik másfél évtizeddel ezelőtt az evangélikus templomban együtt mondták ki a boldogító igent, egy olyan idén konfirmáló evangélikus fiú szülei, aki történetesen a néptánccsoport tagjaként is fellépett. A Fölszállott a páva vetélkedőből ismert Poór Mariska családjával együtt szintén az evangélikus gyülekezethez tartozik.
A balassagyarmati gyülekezet lelkésze, e sorok írója számára azonban a keresztelők, esküvők és konfirmációk mellett nagy öröm és büszkeség, hogy ezt a szép és felemelő alkalmat felesége, Csetneki Hanna szervezte meg. Köszönet neki, valamint segítőinek és támogatóinak!