Alois Löser, a Taizéi Közösség perjele szerint a találkozón részt vevő, 52 országból érkezett mintegy harmincezer fiatal jelenléte azt üzente, hogy a válság – a bevándorlás, a munkanélküliség, a Kelet-Ukrajnában dúló háború – ellenére fontos számukra Európa.
A konfliktusoktól terhelt helyzetből kiindulva, a találkozó középpontjában a békére való törekvés feladata és az irgalmasság megélése állt.
Alois testvér arra kérte a fiatalokat, legyenek a „béke emberei” abban a világban, ahol naponta újabb és újabb nyomorúság tanúi lehetünk, ezért a szolidaritás új útjait kell keresnünk. Ehhez szükségünk van arra, hogy tiszta legyen a látásunk, és a bennünk lévő félelmekre a bátorsággal válaszoljunk. Az evangéliumból megismert irgalmasság arra ösztönöz, hogy nyitottan fogadjuk a másik embert.
Alois testvér szerint az ökumené építése szempontjából is nagy jelentősége van a találkozónak. Bár az 1990-es évek óta csökken a résztvevők száma, az érkezők viszont nagy elkötelezettséggel kapcsolódnak be a találkozóba, és amit hazavisznek, hosszan tartó hatást gyakorol az otthoni életre.
A következő találkozót a 2016–17-es év fordulóján Rigában, Lettország fővárosában rendezik, ezzel első ízben lesz a helyszín az egykori Szovjetunió területe. Célja, hogy hidat építsen két világrész között, mert még mindig nagy a különbség Nyugat és Kelet között.
Zbigņevs Stankevičs, Riga katolikus érseke a hírre reagálva a lettországi keresztény felekezetek közötti jó kapcsolatokat méltatta. Ez részben köszönhető annak, hogy a szovjet korszakban letartóztatott katolikus, evangélikus és ortodox papok jó barátságba kerültek egymással. „Ezeket a jó kapcsolatokat szeretnénk megosztani a találkozóra érkező fiatalokkal” – mondta a rigai érsek.
Jānis Vanags, Riga evangélikus érseke a Taizé jelentőségét hangsúlyozta a lett keresztények számára. Vanags elmondta, a megszállás és a deportálások mély sebeket hagytak a lett történelemben, melyeket az ilyen találkozók, mint a taizéi is, segítenek begyógyítani.
Taizé ma az ökumenikus közeledés egyik szimbóluma. A dél-burgundiai keresztény közösség székhelye találkozóponttá vált a világ fiataljai számára. Az ökumenikus közösségnek ma huszonöt országból mintegy száz tagja van.