Határtalan Erdély

Határtalan Erdély

Share this content.

Szöveg: Galambos Ádám, fotó: Petri László
Budapest – A Kárpát-medencei Tehetségkutató Alapítvány koordinálásával 2015. október 7–11. között közel 80 diák vett részt a „„Határtalan Erdély” kirándulás Európa Ifjúsági és Kulturális fővárosában című programon. Ennek keretében a Deák téri és a fasori gimnáziumaink diákjai is ott voltak a közösségépítő utazáson.

„Öt napot töltöttünk Erdélyben, nekem mégis egy évezrednek tűnt. Utunk során egy csodálatos Tündérvilágban jártunk, de hazaérkezésünkkor sem kerültünk ki belőle. Az élmények már a mieink, tőlünk nem veheti el senki” – fogalmaz a Deák Téri Evangélikus Gimnázium diákja, Ritter Katica az útról.

„A program ötletét az adta, hogy idén Európa Ifjúsági és Kulturális fővárosa Kolozsvár. Az utazáson katolikus, református, evangélikus és zsidó felekezeti gimnáziumok tanulói vettek részt. Az első két napot Székelyföldön töltöttük, ahol megtekinthettük, Szovátát, Székelyudvarhelyt, ellátogatunk Orbán Balázs, Tamási Áron sírjához és kirándultunk a Békás-szorosba” – fogalmaz Petri László programkoordinátor, az alapítvány titkára.

A kirándulás második felében a diákoknak lehetőségük volt saját felekezetük egyházi vezetőjével találkozni. Pénteken délben Jakubinyi György érsek fogadta a csoportot, akik a bevezető előadás után szabadon kérdezhettek tőle. Ezt követően Bálint-Benczédi Ferenc unitárius püspökkel volt találkozó. Az evangélikus templomban Adorjáni Dezső-Zoltán püspökkel ismerkedhettek meg a diákok, aki munkatársai segítségével tematikus előadásban mutatta be az evangélikus felekezet erdélyi múltját és jelenét. Péntek délután a felújított Farkas utcai református templomba mentek a diákok, ahol Gáll Sándor titkár beszélt a reformátusok kolozsvári szerepéről és a templom történetéről. „A fiatalok a zsinagóga megtekintését követően irodalmi esten is részt vettek – ahol előadás hangzott el az erdélyi irodalomról –, megtekinthették, a Bánk bán? Jelen! című színházi előadást, valamint rövid sétát tehettek a Házsongárdi temetőben. A körút utolsó napján a vezetők a tordai sóbányába vitték a dákokat” – meséli Petri László, aki elmondja, hogy az Áder János köztársasági elnök védnöksége alatt megvalósított csoportos utazást számos szervezet segítette, így „alapítványunknak közvetlen támogatást nyújtott a megrendezéshez a Magyarországi Evangélikus Egyház és a Magyarországi Református Egyház, valamint a köztársasági elnöktől és Balog Zoltán minisztertől is segítséget kaptunk.”

És hogy mit is jelenthetett valójában ez az utazás a résztvevőknek? Talán legjobban a diákok adnak erre választ: „Az egész utazás legmeghatározóbb élményét számomra az erdélyi magyarok jelentették, akik a különböző helyeken a vezetőink voltak, vagy előadást tartottak. Örülök, hogy ott lehettem. Barátokat szereztem, és számos élménnyel gazdagodtam” – mondja Szatmári Eszter Deák téri diák. A Budapest-Fasori Evangélikus Gimnázium 10. osztályos diákja, Rozmán Ábel pedig így foglalja össze élményeit: „Ez a kirándulás szerintem több okból is nagyon hasznos volt. Egyrészt az egyházi iskolák esélyt kaptak az egymással való ismerkedésre és kapcsolatlétesítésre, másrészt az erdélyi kultúra rejtelmeinek felkutatására, és harmadrészt tudásunk bővítésére. Összefoglalva ez az utazás élvezetes, habár kicsit gyors, de mindenképpen nagy élménnyel gazdagított mindenkit.”

Az evangelikus.hu cikkeihez a Magyarországi Evangélikus Egyház Facebook profiljában szólhat hozzá, itt mondhatja el véleményét, oszthatja meg másokkal gondolatait: www.facebook.com/evangelikus
A hozzászólásokat moderáljuk, ha gyűlöletkeltő, törvényt, illetve személyiségi jogokat sért. Kérjük, mielőtt elküldi véleményét, a fentieket vegye figyelembe!