Hitre nevelés már az óvodától – Országos óvodai szakmai napot tartottak

Hitre nevelés már az óvodától – Országos óvodai szakmai napot tartottak

Share this content.

Szöveg: Kézdi Beáta, Stifner-Kőháti Dorottya, fotó: Magyari Márton
Budapest – Országos óvodai szakmai napot tartottak 2020. március 4-én, szerdán a Magyarországi Evangélikus Egyház országos irodájának központjában. Az ország minden tájáról érkező, evangélikus intézményben dolgozó (közel százharminc) óvónő részvételével lezajlott programon szó esett az autizmussal élő gyermekekről és a nekik nyújtható segítségről, a kisgyermekek hitre neveléséről, valamint jogszabályi változásokról. Az előadások mellett zenei élményben, közös éneklésben is része volt a konferencia hallgatóságának.

Majorosné Lasányi Ágnes, az Evangélikus Pedagógiai Intézet igazgatója köszöntötte az egybegyűlteket, majd dr. Hafenscher Károly az úrvacsora éve kapcsán osztotta meg gondolatait a hallgatósággal, és megtanította Lackfi János és Gryllus Dániel szerzeményét a Himnusz az égi-földi kenyérről című éneket az egybegyűlteknek. 

A délelőtt folyamán a Luther Kiadó munkatársai bemutatták az óvodai dolgozók érdeklődésére számot tartó kiadványokat, valamint felhívták az Evangélikus Élet magazin összetartó erejére is a figyelmet. 

Kiss Nikoletta munkacsoport tanácsadó, a Nemzeti Fogyatékosságügyi- és Szociálpolitikai Központ Közhasznú Nonprofit Kft. szakmai koordinátora volt a délelőtti szekció főelőadója, aki az Inklúzió az óvodában: az autizmus spektrumzavar című előadásával érkezett. A szakember elmondta, hogy a Montázs-projekt keretén belül, országosan tíz autizmus munkacsoportot állítottak fel, többek  között Szombathelyen, Pécsett, Veszprémben, Miskolcon, Békéscsabán.

Mint mondta, egyre több az autizmussal élő gyermek az országban és nem annyira vagyunk felkészülve erre a helyzetre; ezért is fontos a munkacsoportok létrejötte, melyek célja, hogy az intézményeknek szakmai segítséget nyújtsanak a témában. Az autizmus definícióját, tudománnyal való viszonyának kapcsolatát tárta fel a hallgatóság előtt Kiss Nikoletta, felhívva a figyelmet a segítő eszközök használatára és azok megismertetésének fontosságára. A gyakorlati példákkal és tanácsokkal gazdag előadás végén a hallgatóság kérdezhetett. 

A délutáni szekció egyik főelőadója Csáky-Pallavicini Zsófia volt. A klinikai szakpszichológus A kisgyermekek és a hit címmel tartott gyakorlati példákban gazdag, színes előadást, melyben a három-négy éves gyermekek hitre neveléséről beszélt, megemlítve sok más mellett az imagyakorlatok fontosságát is. A személyes történetekben, hasznos példákban, tanácsokban bővelkedő előadást követően a jelenlévők kérdésekkel fordulhattak az előadóhoz.

Ezután Végh Szabolcs, a balatonszárszói Andorka Rudolf Evangélikus Konferencia és Missziói Otthon intézményvezetője gyimesi dalokat – köztük egy Kossuth-nótát – tanított meg a jelenlévőknek, és egy kisfilmen bemutatta a szárszói citerás kurzust is.

A közös éneklés után a program utolsó előadója, dr. Braun Pál tanügyi referens (MEE Nevelési és Oktatási Osztály) vette át a szót, aki a 2020. március 1-jével hatályba lépett legfrissebb jogszabályi változásokról tájékoztatta a konferencia résztvevőit. A köznevelési törvénybe számos módosítás került be, melyeknek egy része az óvodai intézményvezetőket is érinti. Néhányat tételesen ki is emelt, mint például hogy a gyermek négy éves koráig tolódik ki az óvoda alóli felmentés határa, továbbá felhívta a figyelmet az intézményvezetők új feladataira is, amelyet a jogszabály rögzít. 

Az egész napos tanácskozás az úrvacsora éve hivatalos dalával, a közösség együttes éneklésével ért véget: Jansik Tamás gitáron, Végh Szabolcs citerán kísérte Lackfi János és Gryllus Dániel szerzeményét.

Az evangelikus.hu cikkeihez a Magyarországi Evangélikus Egyház Facebook profiljában szólhat hozzá, itt mondhatja el véleményét, oszthatja meg másokkal gondolatait: www.facebook.com/evangelikus
A hozzászólásokat moderáljuk, ha gyűlöletkeltő, törvényt, illetve személyiségi jogokat sért. Kérjük, mielőtt elküldi véleményét, a fentieket vegye figyelembe!