Az Evangélikus iskolák kutató tanárainak konferenciáját négy évvel ezelőtt azzal a céllal indítottuk útjára Varga Mártával, a Nevelési és Oktatási Osztály vezetőjével, valamint dr. Fabiny Tamással, az Északi Evangélikus Egyházkerület püspökével, hogy lehetőséget adjunk az evangélikus nevelési-oktatási intézményekben tanító kollégáknak saját szaktudományi vagy szakmódszertani témájú kutatásuk bemutatására. Intézményeinkben meglepően sok ugyanis a tudományos fokozattal rendelkező kolléga, emellett sokan doktoranduszként is helytállnak mindennapos oktató-nevelő munkájuk mellett. Azt tapasztaltuk, hogy sok kollégában ott él a tudomány iránti elköteleződés és lelkesedés, saját szaktárgyukhoz kapcsolódóan többen végeznek olyan kutató munkát, amit érdemes lenne szélesebb körben is bemutatni. Ezért konferenciánkra tudományos fokozattól függetlenül bárki jelentkezhet előadónak, aki evangélikus oktatási intézmény pedagógusaként olyan témával foglalkozik, ami a kollégák körében szélesebb érdeklődésre tarthat számot.
Fontos számunkra az ökumenikus szemlélet, hiszen intézményeinkben nemcsak evangélikus, hanem református, katolikus kollégák is szép számmal tanítanak. A rendezvény elnevezése erre is utal, jelezvén, hogy a különböző felekezetekhez tartozó kollégák, más-más tudományterületet képviselő tanárok és iskolalelkészek együtt gondolkodásának közös alapja, hogy mindannyian a magyarországi evangélikus oktatási rendszer pedagógusai.
A rendezvény nyitott a nem pedagógus érdeklődésű emberek számára is, fontosnak tartjuk például a diákok bevonását, akik ily módon tanáraikon keresztül kaphatnak betekintést a tudomány világába, de szeretettel várjuk rendezvényünkre a gyülekezetek, egyházközségek tagjait, evangélikus intézmények volt növendékeit, szülőket, egyszóval mindenkit, aki szeretne egy kicsit közelebbről megismerkedni az evangélikus oktatási intézményekben folyó tudományos munkával, helyesebben annak egy kétnapos konferencia keretében bemutatható szeletével. Az idei konferencia egyik újdonsága, hogy több – kutató tanáraink által működtetett – kutatócsoport is bemutatkozik. E program keretében a diákok kutatómunkáját elősegítő, arra hatékonyan építő kutatás módszertanáról, a tehetséggondozás sajátos formáiról, köztük sajátos nevelési igényű diákok tehetséggondozásáról is hallhatunk.
A Budapest-Fasori Evangélikus Gimnáziumból 2013-ban elindult konferenciasorozatnak minden évben más intézmény ad otthont, ennek köszönhetően az elmúlt négy esztendőben kutató tanári közösségünk igazi szakmai, baráti közösséggé formálódott, elősegítve ezzel az egyházon belüli hálózatosodást. A korábbi rendezvények anyagából a Luther Kiadó gondozásában eddig három konferenciakötetünk jelent meg, A tudomány vonzásában (2014), Új utakon (2015), valamint Tudomány és küldetés (2016) címmel. A kötetcímek jól tükrözik azt az elköteleződést, amelyet a szerzők a tudományos munka, a pedagógushivatás gyakorlása és a világnézeti elhivatottság terén, a keresztény értékrend vonatkozásában képviselnek.
A Nevelési és Oktatási Osztály, valamint az Evangélikus Pedagógiai Intézet közreműködésével megvalósuló rendezvénynek idén az Aszódi Evangélikus Petőfi Gimnázium, Általános Iskola és Kollégium ad otthont 2017. április 7-8-án.
A pénteken 13 órakor kezdődő plenáris előadások a reformáció éve alkalmából e téma köré épülnek neves előadók bevonásával, a másnapi szekcióülések során azonban már a tanár kollégák adják elő szaktudományos vagy szakmódszertani témájú előadásukat. Emellett találkozhatnak az érdeklődők Szabó T. Anna költőnővel is, aki egy író-olvasó találkozó keretében lesz a vendégünk az első nap délutánján.
Célunk, hogy a szélesebb közönségnek is bemutassuk azt az értéket, amit az evangélikus oktatás hazánkban képvisel.