Tovább bővül a magyar humanitárius szerepvállalás Irakban

Tovább bővül a magyar humanitárius szerepvállalás Irakban

Share this content.

Forrás: segelyszervezet, hu, fotó: Fekete Dániel / MÖS / ACT Alliance
Budapest – Minden korábbinál jelentősebb mértékben növekedhet a magyar humanitárius szerepvállalás Irakban. Az Ökumenikus Segélyszervezet 2014-ben újraindult segélyprogramja immár állandó képviselettel és több régióra kiterjedő segítségnyújtással folytatódik. A magyar kormány által is támogatott humanitárius munka legfrissebb fejleményeiről, a rövid és hosszú távú tervekről Balog Zoltán, az emberi erőforrások minisztere és Lehel László, az Ökumenikus Segélyszervezet elnök-igazgatója számoltak be sajtótájékoztató keretében.

Balog Zoltán miniszter kiemelte, hogy az segít jól ebben a helyzetben, aki a helyszínen segít. A helyben történő humanitárius segítségnyújtás és a politikai stabilitás megteremtése lehet a válasz a kialakult krízisre. A világban jelen lévő szegénység felszámolására nem a migráció a megoldás, mert ez csak az érintettek 0,1 százalékának oldja meg az életét. Elhangzott, hogy a magyar kormány felajánlásai között szerepel az is, hogy Magyarország 5 millió euró értékben épít és üzemeltet majd kórházat Szíriában az újjáépítés során.

Lehel László, az Ökumenikus Segélyszervezet elnök-igazgatója kulcsfontosságú lépésnek nevezte, hogy a közelmúltban kormányzati támogatással, a Külgazdasági és Külügyminisztériummal együttműködve állandó humanitárius képviseletet hozhatott létre a segélyszervezet, hiszen ez mind a bajba jutott családok hosszú távú, hatékony segítésének, mind az ahhoz szükséges további nemzetközi források bevonásának feltétele. A segélyprogram nem csak humanitárius elemeket tartalmaz, hanem olyan képzési, fejlesztési tevékenységeket is, melyek az integrációt, a hosszú távú boldogulást segítik. Az Ökumenikus Segélyszervezetnek jelenleg is van munkatársa Irakban.

A VILÁG EGYIK LEGJELENTŐSEBB HUMANITÁRIUS VÁLSÁGA

A 2003 márciusában kitört iraki háború és az azt követő instabil időszak, a szíriai háborús helyzet elől Irakba menekültek, valamint az Iszlám Állam 2014 nyarán történt radikális térnyerése következtében humanitárius válsághelyzet alakult ki Irak területén. A viszonylagos biztonság miatt Irakon belül Iraki Kurdisztán területére érkezett a legtöbb menekült. Erbil, Duhok, Sulaymaniyah kormányzóságok területén a több mint 1 millió regisztrált iraki belső menekült mellett 244,000 szíriai menekült tartózkodott.

Jelenleg az egyik legnagyobb kihívás a harcok következtében elindult újabb menekülthullám kezelése. Moszul várható felszabadításával előreláthatólag a világ legnagyobb humanitárius programja indul el 2016-ban.

MAGYAR SZEREPVÁLLALÁS

Az Ökumenikus Segélyszervezet az elmúlt években több segélyakcióval is támogatta az Iszlám Állam elől menekülő keresztény és más kisebbségekhez tartozó családokat a helyszínen. A szerepvállalás, illetve Magyarország humanitárius és nemzetközi fejlesztési tevékenységének elősegítése érdekében az Ökumenikus Segélyszervezet 2016 júniusában a Külgazdasági és Külügyminisztériuma támogatásával létrehozta humanitárius képviseletét Irakban, Erbil központtal. A képviselet tevékenységének célja, hogy további nemzetközi források bevonásával humanitárius és fejlesztési programok valósulhassanak meg a térségben a belső menekültek és menekültek ellátására.

2016 augusztusában megtörtént a Segélyszervezet regisztrációja Iraki Kurdisztán területén, ennek értelmében 2017. augusztus 21-ig hivatalos működési engedéllyel rendelkezik Iraki-Kurdisztán területére vonatkozóan, ezen kívül folyamatban van a szervezet egész ország területére vonatkozó regisztrációja is. 

ÚJ FORRÁSOK – ÚJ LENDÜLET

A Segélyszervezet korábban megindított forrásszerzésére (az Európai Unió Madad Fund pályázata) pozitív visszajelzést kapott a szervezet, így jelenleg a helyszíni felmérések és egy 3 millió eurós humanitárius segélyprogram előkészítése zajlik. A tervezett program Iraki-Kurdisztán területén, három kormányzóságban valósul meg (Duhok, Erbil, Szulejmania), elsősorban szakképzési és felnőtteknek szóló átképző tanfolyamok, mezőgazdasági, illetve kisvállalkozás fejlesztő programok lesznek, amelyek a táborokon kívül élő szíriai és iraki menekültek képzésére, támogatására fókuszálnak. Emellett helyi partnerszervezetek kapacitás-építése is az Erbil központtal működő program része lesz.

NEMZETKÖZI KÖTELÉKBEN

Az Ökumenikus Segélyszervezet 2016 augusztusa óta tagja a genfi székhelyű, több mint 140 szervezete tömörítő nemzetközi szövetség, az ACT Alliance Iraki Regionális Fórumának, amely fórum feladata a tagszervezetek humanitárius tevékenységének összehangolása, koordinációja, a humanitárius segítségnyújtás koordinációjáért felelős ENSZ szervezetek felé történő képviselet, valamint a kormányzattal történő kapcsolattartás. E regionális fórum tagszervezetei számára jelenleg a legnagyobb kihívást a moszuli események miatt bekövetkező rendkívüli humanitárius válsághelyzet, az erre történő felkészülés, a tervek összehangolása. Ebben a munkában való részvételre kapott felkérést a Segélyszervezet, amely munkához a nemzetközi ACT Szövetség jelentős forrásokat fog biztosítani a tagszervezetek számára.

Az evangelikus.hu cikkeihez a Magyarországi Evangélikus Egyház Facebook profiljában szólhat hozzá, itt mondhatja el véleményét, oszthatja meg másokkal gondolatait: www.facebook.com/evangelikus
A hozzászólásokat moderáljuk, ha gyűlöletkeltő, törvényt, illetve személyiségi jogokat sért. Kérjük, mielőtt elküldi véleményét, a fentieket vegye figyelembe!