A legutóbbi MATEHETSZ-támogatást a csoportos tehetségfejlesztő tevékenység kategóriában nyerték el, aminek a foglalkozásai most folynak a gimnáziumban. A program különlegessége, hogy a humán tehetség területével kezdtek el foglalkozni a pedagógusok, pedig az elmúlt években a természettudományos területekre helyezték mindenhol a hangsúlyt.
A program lényege, hogy a humán tehetséggel rendelkező tanulók lássanak olyan pályát maguk előtt, amely követésre méltó és megvalósítható. A cél elsősorban a humán tehetség értékének megmutatása, másodsorban a pályaorientáció a program elindításával.
A munka során, a kreatív foglalkozások keretében kerül sor a dalszövegek, filmek kapcsán a forráselemzésekre. Van kreatív írás foglalkozás, újságírás, helyesírási versenyfelkészítő, drámajáték. Ezeket a foglalkozásokat keretezik tehetségtalálkozók, példakép-találkozók.
Márciusban a gimnáziumba látogatott hat példaképnek tekithető személy, akik végigkísérték a tehetséges diákok mindennapjait, bemutatták saját életútjukon keresztül, milyen lehetőségeik vannak a diákoknak, ha humán tehetséggel rendelkeznek. A bemutatkozó kerekasztal-beszélgetésen részt vett példaképek:
-
Béres Tamás – író
-
Dr. habil. Minya Károly – nyelvész, Magyar Nyelvészeti Intézeti Tanszék, intézetigazgató
-
Dér-Rutkai Vivien – televízós műsorvezető, Kölcsey TV
-
Gaál Tamás – műsorvezető, Retró Rádió
-
Nagyidai Gergő – színművész, Móricz Zsigmond Színház
-
Mikita Eszter – újságíró, televíziós szerkesztő NYTV
A program további részében a diákcsoport egyesével látogatja meg a példaképeket, bepillantanak a munkájukba, megnézik munkakörülményeiket.
Az első találkozó alkalmával a példaképek bemutatkozása mellett, kerekasztal-beszélgetésre került sor, amelynek során a tanulók kérdezgették a vendégeket. A beszélgetés kötetlenül zajlott, a helyesírási szabályok változásaitól a magyarok futball Eb-n való szerepléséig sok minden előkerült.
A fiatalokat nagyon érdekelte az inspiráció, a mélypontok, az ihlet kérdése. A beszélgetés előrehaladtával a személyes dolgokról is beszélgettek, például arról, hogyan tud egy színész a gyönyörű színésznők mellett az előadásra, a szerepre koncentrálni? Miért nem lesz szerelmes? A válasz nagyon meglepte a gyerekeket: a szerelmet nem lehet eljátszani, kicsit mindig szerelmes lesz az ember.
Nagyidai Gergő színművész azonban mosolyogva biztosította a hallgatóságot, hogy ebbe bele lehet jönni, és ő a feleségét szereti legjobban a világon. Terítékre került az is, hogy értik-e a gyerekek a bonyolult világot. Ugyanezt az újságíróknak is felvetették, hiszen ők is nap mint nap találkoznak izgalmas emberekkel, bensőséges kapcsolatuk van munkatársaikkal, riportalanyaikkal.
Mikita Eszter, aki újságírói munkája mellett édesanya is, mesélt a szakma nehézségeiről, és arról is, hogy anyaként a legnehezebb az örök kérdés: mikor kell otthagyni a gyereket, mert ügyeletes híradósként vasárnap is mennie kell, ha esemény van. Mikita rámutatott arra is, hogy nagyon fontos a kiegyensúlyozott családi háttér, egy társ, egy férj, aki segít és biztonságot nyújt a munkához.
Mindegyik példakép mesélt erről az emberi oldalról, hiszen Minya Károly tanár három, már-már felnőtt fiú édesapja, Nagyidai Gergőnek, Béres Tamásnak és Mikita Eszternek is van már gyermeke, Gaál Tamás és Rutkai-Dér Vivien is házasságban él, így a házasság elmaradhatatlan szerepe újra és újra előkerült a sikeres élet kapcsán.
A beszélgetés során sok szó esett a munka mellett a feszültség levezetésről, a sportról, és tabutémákról is, egyebk mellett az alkoholról vagy akár a drogokról.
A beszélgetés végén minden résztvevő örömmel zárta a napot és nagyon várják a diákok a folytatást.