Jó hétvégét debreceni evangélikusok!

Jó hétvégét debreceni evangélikusok!

Share this content.

Szöveg: Asztalos Éva; fotó: Karsai István, Kozempel Zsusza
Debrecen – Gyakran ezzel a jókívánsággal búcsúznak az emberek egymástól a hét vége felé közeledve. A debreceniek számára ez a jó kívánság szeptember második hétvégéjén valósággá lett. Az áprilisi ifjúsági kirándulás sikerén felbuzdulva, 2017. szeptember 9-én a Debreceni Evangélikus Egyházközség kirándulást szervezett az idősebb testvérek számára is, akik közül a legidősebb résztvevő 92 éves volt!

Asztalos Richárd, a gyülekezet lelkésze arra vállalkozott, hogy egykori szolgálati helyének, Tokaj-Hegyaljának reformáció korabeli emlékein végigkalauzolja a kirándulókat. A program célja kettős volt: egyrészt a magyarországi reformációról szerzett ismeretek bővítése, másrészt a gyülekezeti tagok közötti kohézió erősítése.

A kirándulás első állomása a 2015-ben felszentelt Áldó Krisztus-szobor volt Tarcalon, ahol az 1561-ben tartott zsinaton már megkezdődött az ágostai és a helvét hitvallású evangélikusok elválása. A monumentális szobor körül tartott rövid áhítat és imádság után a nemrégiben felújított vizsolyi Biblia Múzeumot és az Árpád-kori református templomot tekintették meg a résztvevők. A múzeum egyik kiállítóterében a vállalkozó kedvűek közül néhányan a kódexmásolást és a könyvnyomtatás középkori módszereit is kipróbálhatták. A másikban a borkészítés rejtelmeibe nyerhettek betekintést, hiszen Károli Gáspár református esperes korának kiváló borásza volt.

Ezután a boldogkői vár tövében elhelyezkedő Castrum Boldua középkori étteremben fogyasztották el a résztvevők közösen az ebédet, majd akinek a kiadós ebéd után volt még ereje, az interaktív vártúrán vehetett részt. A Károli Gáspár nevét viselő interaktív gönci bibliamúzeum, majd a helyi református templom meglátogatása után közösen elénekelve a 254. evangélikus énekünket, utunk Európa mértani közepére, Tállyára vezetett. Itt a csoport megtekintette az evangélikus műemlék templomot is, mely a türelmi rendelet idején épült, és különlegessége, hogy bár egy tűzvész pusztítása miatt írásos nyoma nem maradt, 1802-ben itt keresztelték meg a magyarok Mózesét, Kossuth Lajost. Pár korty hegyaljai bor elfogyasztása után a csoport hazafelé vette az irányt. Istennek hála egész nap igazi kirándulásra alkalmas csodás, kora őszi időnk volt. Fáradtan, de élményekkel és ismeretekkel gazdagodva tértünk vissza Debrecenbe.

Alig volt idő a pihenésre, hiszen vasárnap a megszokott 10 órakor kezdődő istentiszteletre hívogatta a harangszó a testvéreket. Az érkezőket hangszerekkel telepakolt oltártér fogadta. Az orgona hangja helyett, ami hétről hétre kíséri a gyülekezeti éneklést, a tanévkezdő istentiszteleten a nemrég alakult Őrálló dicsőítő zenekar, a megszokott evangélikus énekek helyett ifjúsági énekekkel kísérte az alkalmat. A liturgia középpontjában a tanulók és tanárok megáldása állt, mely zenei aláfestéssel kísérve különösen megható pillanatokat szerzett az egész gyülekezet számára.

Az istentiszteletet követő szeretvendégség, és a gyerekek önfeledt játéka az egyházközség udvarán kora délutánig eltartott. Még sok ilyen jó hétvégét kívánunk a gyülekezetünknek!

Az evangelikus.hu cikkeihez a Magyarországi Evangélikus Egyház Facebook profiljában szólhat hozzá, itt mondhatja el véleményét, oszthatja meg másokkal gondolatait: www.facebook.com/evangelikus
A hozzászólásokat moderáljuk, ha gyűlöletkeltő, törvényt, illetve személyiségi jogokat sért. Kérjük, mielőtt elküldi véleményét, a fentieket vegye figyelembe!