A jó pap holtig tanul – Jó tanácsok videók készítéséhez, nem csak lelkészeknek

A jó pap holtig tanul – Jó tanácsok videók készítéséhez, nem csak lelkészeknek

Share this content.

Szöveg: Horváth-Bolla Zsuzsanna, Kovács Viktor
Több mint egy hónapja online zajlanak gyülekezeteink alkalmai. A YouTube-ra és a Facebookra feltöltött videókkal kapcsolatos típushibákból kiindulva Horváth-Bolla Zsuzsanna és Kovács Viktor összegyűjtöttek pár jó tanácsot – nem csak lelkészeknek!

1. A gyülekezetek/lelkészek által létrehozott YouTube-csatornáknál sokan a videókat úgy állítják be, hogy az gyerekek számára is elérhető tartalom lehessen. Természetesen azt gondolnánk, hogy egy istentisztelet/áhítat, sőt, egy gyerekeknek szánt bibliaóra miért ne lehetne ilyen tartalom. A GDPR szabályozás miatt azonban ezeket a videókat a YouTube sokkal szigorúbban szűri: nem lehet például lejátszási listában gyűjteni, nem lehet kiemelni vagy hirdetni őket, stb. Így kevesebb embert ér el, ami nem célunk. Ezért istentiszteletek esetében célszerű a nem, nem gyermekeknek készült, ám nem, nem korlátozom csak 18 éven felüli nézőkre a videómat beállítással élni.

2. Ha nem nyilvános vagy privát beállítású egy videó, akkor hiába szeretnénk, nem fog látszódni még a csatornánk videói között sem a tartalom. Tehát minden esetben a nyilvános videóbeállítást kell beklikkelni ahhoz, hogy a videó a lehető legtöbb emberhez eljusson.

3. Ha a filmet azonnali premierként állítjuk be, akkor a csatornátokra feliratkozók értesülhetnek róla, hogy egy videó elindult és élőben azonnal nézhető. Vasárnapi, előre felvett istentiszteletnél érdemes az ütemezést beállítani, így a megadott időpontban felbukkan majd a videó a csatornán. Ha beállítjuk a premiert is, akkor szintén többen fogják nézni, hiszen számítanak majd rá.

A Facebookon is érdemes élni a premier adta lehetőséggel, így követőink szintén értesülhetnek a videós tartalom közzétételéről.

4. A kevesebb több! – Ne húzzuk, mint a rétestésztát! Figyeljünk arra, hogy minél rövidebbek, összeszedettebbek legyünk a megszólalásunkkor. Utómunkával vegyünk ki minél több szünetet és „őőő”-zést. Vágjuk feszesre a megszólalást.

5. Mielőtt belekezdenénk egy videó elkészítésébe, nézzünk utána, hogyan kell szerkeszteni tartalmilag, technikailag. Jó, ha tudjuk, mik a szabályok és azt milyen alapfelszereléssel lehet megvalósítani.

6. Életszerű legyen a tartalom, ne mesterkélt! Egyedi megszólalásainkban adjuk önmagunkat. Találjunk ki új formákat, tálaljuk mondanivalónkat egyedi módon.
Az istentisztelet alatt azonban legyen minden olyan, mint offline szokott lenni. Ebben a bizonytalan helyzetben nagyon jó, ha az istentisztelet egy biztos pont.

7. Fontosabb a hang minősége, mint a képé.

a) Lehet telefonnal is dolgozni, de a legjobb, ha van hozzá külső mikrofon.

b) A hangerő egyforma legyen az egész felvételen, ne legyenek túl hangos vagy túl halk részek!

8. Fontos a „kameraállás”.

a) Ne vegyük alulról a megszólalót, mert egyrészről előnytelen, másrészről a néző úgy érezheti, hogy felülről szólnak hozzá, uralkodni akarnak rajta.

b) Ha kamerával szemben szólalunk meg, legyünk középen. Ha valakivel párbeszédet folytatunk, ügyeljünk az aranymetszés szabályaira, a 2/3 – 1/3 képarányra. (Tehát amerre nézünk, arra legyen több „üres” hely. Ez igaz akkor is, ha gitár van kezünkben...)

9. Figyeljük a fényeket!

a) Ne a hátunk mögül jöjjön a fény, tehát ne legyen ablak vagy üveges ajtó mögöttünk.

b) A telefon kamerájának van fényerő növelés-csökkentés funkciója. Használjuk megfelelően!

c) Figyeljünk arra, hogy a kamera állvány, vagy a telefont tartó szerkezet árnyéka ne vetődjön, és ne is lógjon bele a képbe!

10. Mindig csináljunk próbafelvételt! Hangot külön, képet külön, majd hangot-képet egyben is.

11. Figyeljünk a telefonra!

a) Legyen elég tárhely.

b) Legyen mindig 100%-ra feltöltve.

c) Legyen nálunk powerbank, vagy laptop, amivel tölthetjük a telefont vagy amire letölthetünk adatot.

d) Legyen „repülő” üzemmódban a telefon, nehogy valaki hívjon bennünket felvétel közben (ha élőzünk, akkor repülő üzemmód mellett be lehet kapcsolni a wifit, vagy a mobil adatforgalmat)!

12. Ne legyen bekacsolva az automatikus zoom, mert ha mozgunk, a fókuszpont ide-oda fog ugrálni. Fókuszáljunk a beszélőre, őt kövesse a kameramozgás, ne a háttéren vagy egy előtérben lévő tárgyon.

13. Az élő helyett jobb az előre felvett adás.

a) Lehet rontani, újrakezdeni.

b) Nem kerül a felvételre kellemetlen, oda nem való filter (ld. olasz pap története a starwaros sisakkal és egyéb kütyükkel).

c) Több részletben fel lehet venni (de azonos napszakban, azonos fények mellett!).

d) Utómunkával lehet szerkeszteni, minőséget javítani, stb.

e) Lehet több kameraállást csinálni egy telefonnal vagy kamerával.

14. Az istentiszteleti énekek legyenek „kivetítve” vagy feliratozva, így a nézők tudják a szöveget követni. A zenét mindig érdemes külön felvenni, mert így az is szerkeszthető.

15. Érdemes felvenni a kapcsolatot a helyi televízióval, főleg vidéken rendkívül nyitottak arra, hogy leadják az istentisztet, vagy akár ők vegyék fel azt, esetleg élőben közvetítsék, hiszen ezzel is bővülnek tartalmaik a csatornájukon.

Címkék: videó - tanácsok -

Az evangelikus.hu cikkeihez a Magyarországi Evangélikus Egyház Facebook profiljában szólhat hozzá, itt mondhatja el véleményét, oszthatja meg másokkal gondolatait: www.facebook.com/evangelikus
A hozzászólásokat moderáljuk, ha gyűlöletkeltő, törvényt, illetve személyiségi jogokat sért. Kérjük, mielőtt elküldi véleményét, a fentieket vegye figyelembe!