Kapcsolatok határok nélkül

Kapcsolatok határok nélkül

Share this content.

Forrás: Evangélikus Élet, szöveg: Szemerei János
Pünkösd hétfőjétől kezdve egymás után több határokon átívelő testvéri találkozáson és együttléten vehettem részt. Ezt az örvendetes sorozatot az a pünkösdhétfői találkozó nyitotta, amelyet immár évtizedek óta megtartanak a nyugati határ mellett élő magyarok és osztrákok, evangélikusok és római katolikusok.

Idén Ágfalva hatalmas evangélikus templomát tölthettük meg. Noha különböző nyelveken beszéltünk és énekeltünk, mégis egy szívvel dicsértük közös Urunkat, aki az első pünkösdkor a Szentlélek kiárasztásával létrehívta, és a mai napig megtartotta népét. Igaz, hogy a történelmi viharok és az emberi bűnök a földi egyház testét megtépázták, a Lélek azonban az első pünkösdhöz hasonlóan ma is meg tudja teremteni a különböző nyelvűek, a különböző közösséghez tartozók között az összhangot.

Már pünkösdhétfő estéjén egészen más jellegű megbeszéléssel folytatódott a határtalan találkozások sora. Balatonszárszón a határon túli, illetve a külhoni magyarok között evangélikus szolgálatot végzők képviselőivel találkoztunk. Romániából, Szlovákiából, Ausztriából, Szlovéniából és Németországból is megérkeztek meghívott testvéreink. A másnap is folytatódó beszélgetésekben a határainkon kívül élő magyar evangélikusok, illetve protestánsok közötti munka helyzetéről kaphattunk képet. Örömökről és nehézségekről, megoldható és megoldhatatlannak látszó helyzetekről is őszintén beszéltünk, keresve azokat a lehetőségeket, amelyekkel egymás szolgálatát segíthetjük. Nagy öröm, hogy háromévi vajúdás után sikerült létrehozni az adminisztratív keretei miatt is nehézkesen működő Maek (Magyar Evangélikus Konferencia) utódszervezetét, a METT-et (Magyar Evangélikus Tanácskozó Testület).

Ugyanitt, Balatonszárszón, a Soli Deo Gloria Konferencia-központban tartottuk a következő olyan programot, amely átívelt a határokon. A reformáció ötszázadik évére való tekintettel szerveztük meg az első Kárpát-medencei evangélikus lelkészkonferenciát közel háromszáz hazai és a szomszédos országokban magyarul szolgáló evangélikus lelkész részvételével. A személyes hitünk megélésében és hivatásunk gyakorlásában egyaránt fontos téma, az elköteleződés kérdése állt a találkozó centrumában. A meghívott főelőadó, a finn Seppo Häkkinen mikkeli püspök is határokon átívelő kapcsolatainkat testesítette meg. Vele a győri Öregtemplomban 2014-ben írhattunk alá testvérkerületi megállapodást, amely arra is lehetőséget kínál, hogy teológiai felismeréseinkkel is gazdagíthassuk egymást.

A lelkészkonferenciához csatlakozóan egy Kárpát-medencei evangélikus püspöki megbeszélést is tartottunk, melyen a magyarországi és a romániai evangélikus alkalmakról, egyházaink helyzetéről tájékoztattuk egymást.

Alig több mint egy héttel ezután Oroszországból érkeztek látogatóink. A finn gyökerű inkeri evangélikus egyház püspöke, Aarre Kuukauppi és az ottani teológiai főiskola rektora, illetve felesége volt egyházunk vendége. Ittlétük alatt ellátogattak Győrbe is, ahol egy igazán szép napot tölthettünk együtt. Megtapasztaltuk, hogy a nagy távolság, a kulturális és nyelvi különbségek ellenére mennyi minden összeköt bennünket. Vasárnap a somogyországi Tabon, ahol a gyülekezet megalakulásának háromszázadik születésnapját ünnepeltük, együtt szolgálhattunk Kuukauppi püspök úrral. Teljesen egybecsengett a bizonyságtételünk, amelyben mindketten Isten megtartó szeretetére mutattunk rá. A jubiláló gyülekezetet hosszú és sokszor nehéz története során éppúgy Urunk oltalmazó szeretete védte és őrizte, mint a távoli Oroszországban élő testvéreinket.

Nekem személyesen (és talán másoknak is) nem csak azért volt különösen nagy élmény ez a közös szolgálat, mert Isten munkájának egy olyan területébe pillanthattunk bele, amelyről alig tudtunk valamit. Ezen túl az orosz nyelvnek is feltárult egy olyan oldala, amely annak ellenére ismeretlen volt sokunk előtt, hogy ifjúkorunkban éveken keresztül kötelezően tanultuk. Most rajta keresztül Krisztus evangéliuma szólt hozzánk, és áldást kaphattunk azon a nyelven, amelyen gyerekkorunkban kizárólag az ateista propagandát próbálták közvetíteni felénk…

Isten határtalan szeretetét és kegyelmét jelzi, ahogyan megőrzött bennünket a legnehezebb időkben, és az is, hogy különböző helyen szolgáló testvéreinkkel nemcsak találkozhatunk, de egymás hite által erősödhetünk, egymást segíthetjük, egymásért imádkozhatunk. A legfontosabb tapasztalatunk pedig az, hogy élő Urunk erőforrásunkká, kapaszkodónkká és erős várunkká válhat a mában és a jövőben is.

 

A cikk az Evangélikus Élet magazin 82. évfolyam, 25–26. számában jelent meg, 2017. július 2-án.
Az Evangélikus Élet magazin kapható az evangélikus templomok iratterjesztésében, megrendelhető a Luther Kiadónál, a kiado@lutheran.hu címen, vagy digitális formában megvásárolható és letölthető a Digitalstand oldaláról.

Címkék: Szemerei János -

Az evangelikus.hu cikkeihez a Magyarországi Evangélikus Egyház Facebook profiljában szólhat hozzá, itt mondhatja el véleményét, oszthatja meg másokkal gondolatait: www.facebook.com/evangelikus
A hozzászólásokat moderáljuk, ha gyűlöletkeltő, törvényt, illetve személyiségi jogokat sért. Kérjük, mielőtt elküldi véleményét, a fentieket vegye figyelembe!