Az egyházak szerepe a fenntartható társadalomban című konferencia közleményét adjuk közre:
A Norvég Egyház és az Európai Keresztény Környezetvédelmi Hálózat (ECEN) által rendezett konferencián egyházi és ökumenikus szervezetek képviselői gyűltek össze tizenegy európai országból.
Hatalmas kihívások előtt állunk. A klímaváltozás, a biodiverzitás gyorsuló ütemű csökkenése, a vízlelőhelyek szennyezettsége és a föld erőforrásainak mértéktelen túlhasználata magát az életet veszélyezteti. Jelenlegi életstílusunk emberek millióit sodorja fenyegetett helyzetbe, a ma élőket és a következő nemzedékeket egyaránt. Erről az útról minél hamarabb le kell térnünk, és együtt kell újat keresnünk helyette.
Oslo – Európa 2019-es zöld fővárosa – jó példája annak, hogyan lehet egészséges környezetben, fenntartható módon élni. De ez nem elegendő. A példát más városoknak, kormányzatoknak és országoknak is követniük kell.
Halljuk a természetkárosítástól és a klímaváltozástól szenvedők kiáltását. Halljuk, hogy a gyerekek és fiatalok azonnali cselekvést sürgetnek. A teremtő Isten felelősségvállalásra, a teremtett világ és teremtett társaink megóvására szólít fel bennünket.
A konferencia mindannyiunk gazdagodását szolgálta azon tapasztalatok kölcsönös megosztása révén, amelyeket a különböző európai egyházak teremtésvédelmi tevékenységük, a klímaigazságosságért való kiállásuk, illetve a fenntartható életstílus iránti igény felkeltését és elérését célzó erőfeszítéseik során nyertek. Sok tennivaló vár ránk, hogy a világ aktuális kihívásainak megfelelhessünk. Meg kell bánnunk múltbeli tétlenségünket, és a jelen válsághelyzetének megfelelően kell cselekednünk. Minél többet tehetünk, annál nagyobb a felelősségünk.
Bátorítjuk a norvég egyházakat, hogy a „Norway’s fair share” című jelentéssel összhangban álljanak ki törekvéseikért a norvég kormányzattal és az olajipari érdekekkel szemben. A jelentés a márciusban és májusban világszerte tiltakozó gyerekek és fiatalok követeléseivel is egybecseng.
Felhívjuk Európa egyházait, hogy cselekedjenek azonnal, emeljék fel hangukat az igazságtalansággal szemben a szegények és elnyomottak, illetve a fenntartható jövőért síkra szálló fiatal nemzedékek oldalán. A cselekvés lehetséges megvalósulási formái a következők:
- aktív közreműködés a Fenntartható Fejlődési Célok elérésében
- a korlátlan növekedés ideológiájának megkérdőjelezése
- vezető szerep vállalása a fenntartható életvitelre való átállásban
- aktív részvétel a nyilvános vitában, amely a klímaváltozással és az ökológiai pusztítással szemben gyors és kézzelfogható válaszokat sürget
- környezetvédelmi együttműködés más egyházakkal és vallási szervezetekkel
- az egyházak ökológiai lábnyomának csökkentése
- A fosszilis energiahordozókhoz kapcsolódó befektetések felszámolása, illetve az alternatív, fenntartható megoldások befektetési célú támogatása
Az egyházakat arra buzdítjuk, hogy imádsággal munkálkodjanak ezen célok elérésén a mindannyiunkat érintő klímavészhelyzetben.